Słońce i woda, czyli aranżacje okienne do łazienek i salonów kąpielowych
Home Sweet Home PR
Łowicka 51 lok. 207
02-353 Warszawa
ola|hshpr.pl| |ola|hshpr.pl
880 320 909
hshpr.pl
Rolety i rośliny
W przypadku dekoracji okien łazienkowych w pierwszej kolejności należy myśleć o funkcjonalności związanej ze specyfiką tego miejsca, które jak żadne inne wymaga intymności. Konieczne jest uwzględnienie dwufunkcyjności aranżacji, to znaczy zachowania prywatności nie tylko w nocy przy zapalonych światłach, ale też w ciągu dnia. W tej roli świetnie sprawdzają się klasyczne rolety materiałowe ze względu na właściwości tkanin roletowych, które – jako niechłonące wilgoci i łatwe w czyszczeniu – stanowią bardzo użyteczne i bezpieczne rozwiązanie w łazienkach. Niemniej przy zastosowaniu tego rodzaju dekoracji, okna łazienki są niemal cały czas zasłonięte, co ogranicza nie tylko widok za oknem, ale i nasłonecznienie w ciągu dnia. Można wówczas przemyśleć montaż podwójnego systemu z roletą z tkaniny screenowej w ciągu dnia i roletą zasłaniająca w nocy. Z reguły jeden z elementów – screen montuje się na skrzydłach okna, a drugi – roletę materiałową – na glifie okiennym.
Ponadto jest na to jeszcze jeden sposób, który idzie w parze z botanicznymi trendami we wnętrzach – podpowiada Monika Kruszewicz, ekspert Marcin Dekor – wystarczy, że na karniszu zawiesimy donice z roślinami, których łodygi i liście będą opadać na przestrzeń okienną. Rośliny stworzą nam klimat, a jednocześnie zagwarantują prywatność w ciągu dnia. Zdarza się też, że okno łazienkowe znajduje się bezpośrednio przy wannie czy prysznicu, co też nie jest sytuacją bez wyjścia. Najlepszym dla niej rozwiązaniem są rolety podgumowane typu Blackout, które stanowią izolację od wilgoci i wody. Tymczasem malownicze łazienki na poddaszu wymagałyby sięgnięcia po materiały w wersji Silver lub Pearl. To dlatego, że odbijają światło i obniżają temperaturę w pomieszczeniu, które – położone pod dachem – bywa zbytnio ogrzane.
Dzień i noc
Inne rozwiązanie pozwalające na łatwe manipulowanie ilością światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia to przysłony dwufunkcyjne, czyli bardzo popularne rolety typu Dzień&Noc oraz rolety 3D, także wykonane z tkaniny. Podobnie jak klasyczne żaluzje zarówno metalowe, jak i drewniane w jednym produkcie łączą funkcję przydatną i w dzień, i w nocy – tłumaczy Monika Kruszewicz z Marcin Dekor. Przy czym rolety mają te przewagę nad żaluzjami – przekonuje – że są lekkie, co przekłada się na wygodę użytkowania w przypadku dużych przeszkleń. Tym bardziej, że okno łazienkowe ma to do siebie, że często jest otwierane, by zniwelować wilgoć. Kolejne rozwiązanie do łazienek? Plisy. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że stosując odpowiedni system, można odsłaniać od dołu i od góry. To duże ułatwienie, żeby przy odpowiednim ustawieniu dekoracji cieszyć zarówno dostępem światła, jak i prywatnością w łazience.
Klasyka i nowoczesność
A może spróbować jeszcze czegoś innego? Czemu nie, zwłaszcza w przypadku coraz popularniejszych ostatnio salonów kąpielowych lub łazienek połączonych z sypialnią. W pierwszym przypadku możliwości jest co najmniej kilka. Warto pomyśleć o rolecie zasłaniającej montowanej na skrzydłach okna w połączeniu z firaną powieszoną na karniszu lub roletą rzymską albo też o zastosowaniu wyłącznie zasłony. Taka stylowa dekoracja na pewno będzie pasować do tradycyjnej estetyki wnętrza, będąc jego mocnym stylistycznym punktem, zwłaszcza gdy pokusimy się o upięcie tkaniny. Idealnie odnajdzie się na dużym metrażu, ale także w pomieszczeniach kąpielowych otwartych na sypialnię, gdzie można ponadto rozważyć wykorzystanie rolety Duo z oferty Marcin Dekor. Ten podwójny półautomatyczny system, to tyleż eleganckie, co funkcjonalne rozwiązanie obejmujące dwie rolety na jednym mechanizmie – firanową i zasłonową. Komfortowe użytkowanie gwarantuje system automatycznego zasłaniania poprzez jednorazowe delikatne pociągniecie łańcuszka. Jeśli chodzi o estetykę, dobrze jest zaplanować te same tkaniny co w sypialni dla uzyskania wrażenia ciągłości stylistycznej. Jak widać, nie należy się bać dekoracji łazienkowych, bo możliwości jest sporo, a wybór szeroki. Gdyby jednak łazienkowe okno wciąż nastręczało trudności, nasi eksperci chętnie doradzą indywidualne rozwiązania – uspokaja Monika Kruszewicz.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.