Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle. Premiera prac Adelajdy Kot
Motywy baśniowe, przywodzące na myśl prozę Lewisa Carrolla czy malarstwo Józefa Wilkonia – tak można opisać sztukę Adelajdy Kot, która wypracowała oryginalny styl przypominający warsztatem dawne malarstwo. Artystka młodego pokolenia zaprezentuje swoje dzieła i opowie o inspiracjach w twórczości 18 lipca o godzinie 19:00 na tarasie Lumen w Elektrowni Powiśle. Spotkanie ze sztuką Adelajdy Kot będzie jednocześnie powitaniem jej w gronie artystek i artystów DESA Modern.
Adelajda Kot to pseudonim artystyczny warszawskiej malarki, Aleksandry Mańkowskiej. Wśród szeregu zainteresowań, sztuki plastyczne zajmowały już od dzieciństwa czołowe miejsce. Uprawiając malarstwo dla relaksu i przyjemności, Adelajda Kot postanowiła wyjść z cienia w 2000 roku i zostać pełnoprawną artystką.
Twórczość Adelajdy Kot charakteryzuje się onirycznymi tłami i półsennymi postaciami zwierzęcymi. Na jej obrazach można spotkać wyraźne, głębokie kolory i dopracowane kontury, których użycie przypisuje się kilkuletnim studiom na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego.
18 lipca o godzinie 19:00 na tarasie Lumen w Elektrowni Powiśle artystka przedstawi swoją bezkompromisową historię twórczą oraz zaprezentuje nową kolekcję inkografii. Spotkanie będzie jednocześnie powitaniem Adelajdy Kot w gronie artystów i artystek DESA Modern.
Cykl wydarzeń DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle, został zainicjowany w 2023 roku. W sezonie letnim koneserzy sztuki mogli bezpośrednio poznać dzieła i posłuchać o twórczości Magdaleny Jędrzejczyk, Zdzisława Beksińskiego, Szymona Brodziaka, Michała Zaborowskiego czy Wojciecha Siudmaka. Kontynuacja cyklu spotkań, obejmujących wernisaże prac polskich artystów, ma na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni przez całe lato cyklicznie będą prezentowane kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.
Spotkanie z Adelajdą Kot w ramach II edycji cyklu spotkań ze sztuką DESA Modern w Elektrowni Powiśle odbędzie się 18 lipca o godz. 19:00 na tarasie Lumen Rooftop (poziom +2). Wstęp jest bezpłatny.
BIO
Adelajda Kot to pseudonim artystyczny, którym posługuje się urodzona w 1984 r. w Warszawie Aleksandra Mańkowska. Jest artystką samoukiem. Malarstwem i rysunkiem interesuje się od najmłodszych lat. Od dziecka uczęszczała na zajęcia plastyczne w Domu Kultury przy ul. Brożka w Warszawie. W latach 1999-2003 brała aktywny udział w zajęciach ze scenografii, tkactwa artystycznego, malarstwa, a także rzeźby, organizowane przez Pałac Młodzieży w Warszawie. Od roku 2015 mieszka w Niemczech, na granicy szwajcarsko-niemieckiej. W latach 2014 - 2020 zajmowała się zawodowo rehabilitacją i treningiem koni sportowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą, traktując malarstwo jedynie jako swoje hobby i formę rozrywki. Od sierpnia 2020 maluje już zawodowo, zdobywając coraz więcej doświadczenia w tej dziedzinie sztuki, nieustannie rozwijając swoje umiejętności malarskie.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.