Komunikaty PR

Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle. Premiera prac Adelajdy Kot

2024-07-15  |  10:01
Biuro prasowe

Motywy baśniowe, przywodzące na myśl prozę Lewisa Carrolla czy malarstwo Józefa Wilkonia – tak można opisać sztukę Adelajdy Kot, która wypracowała oryginalny styl przypominający warsztatem dawne malarstwo. Artystka młodego pokolenia zaprezentuje swoje dzieła i opowie o inspiracjach w twórczości 18 lipca o godzinie 19:00 na tarasie Lumen w Elektrowni Powiśle. Spotkanie ze sztuką Adelajdy Kot będzie jednocześnie powitaniem jej w gronie artystek i artystów DESA Modern.

Adelajda Kot to pseudonim artystyczny warszawskiej malarki, Aleksandry Mańkowskiej. Wśród szeregu zainteresowań, sztuki plastyczne zajmowały już od dzieciństwa czołowe miejsce. Uprawiając malarstwo dla relaksu i przyjemności, Adelajda Kot postanowiła wyjść z cienia w 2000 roku i zostać pełnoprawną artystką.

Twórczość Adelajdy Kot charakteryzuje się onirycznymi tłami i półsennymi postaciami zwierzęcymi. Na jej obrazach można spotkać wyraźne, głębokie kolory i dopracowane kontury, których użycie przypisuje się kilkuletnim studiom na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego.

18 lipca o godzinie 19:00 na tarasie Lumen w Elektrowni Powiśle artystka przedstawi swoją bezkompromisową historię twórczą oraz zaprezentuje nową kolekcję inkografii. Spotkanie będzie jednocześnie powitaniem Adelajdy Kot w gronie artystów i artystek DESA Modern.

Cykl wydarzeń DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle, został zainicjowany w 2023 roku. W sezonie letnim koneserzy sztuki mogli bezpośrednio poznać dzieła i posłuchać o twórczości Magdaleny Jędrzejczyk, Zdzisława Beksińskiego, Szymona Brodziaka, Michała Zaborowskiego czy Wojciecha Siudmaka. Kontynuacja cyklu spotkań, obejmujących wernisaże prac polskich artystów, ma na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni przez całe lato cyklicznie będą prezentowane kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.

Spotkanie z Adelajdą Kot w ramach II edycji cyklu spotkań ze sztuką DESA Modern w Elektrowni Powiśle odbędzie się 18 lipca o godz. 19:00 na tarasie Lumen Rooftop (poziom +2). Wstęp jest bezpłatny.  

 

BIO

Adelajda Kot to pseudonim artystyczny, którym posługuje się urodzona w 1984 r. w Warszawie Aleksandra Mańkowska. Jest artystką samoukiem. Malarstwem i rysunkiem interesuje się od najmłodszych lat. Od dziecka uczęszczała na zajęcia plastyczne w Domu Kultury przy ul. Brożka w Warszawie. W latach 1999-2003 brała aktywny udział w zajęciach ze scenografii, tkactwa artystycznego, malarstwa, a także rzeźby, organizowane przez Pałac Młodzieży w Warszawie. Od roku 2015 mieszka w Niemczech, na granicy szwajcarsko-niemieckiej. W latach 2014 - 2020 zajmowała się zawodowo rehabilitacją i treningiem koni sportowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą, traktując malarstwo jedynie jako swoje hobby i formę rozrywki. Od sierpnia 2020 maluje już zawodowo, zdobywając coraz więcej doświadczenia w tej dziedzinie sztuki, nieustannie rozwijając swoje umiejętności malarskie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Z powierza na papier. Marcin Giba o wyjątkowej sztuce uwieczniania natury Biuro prasowe
2024-07-19 | 10:50

Z powierza na papier. Marcin Giba o wyjątkowej sztuce uwieczniania natury

Marcin Giba to znany polski fotograf, którego prace zyskały szerokie uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Unikalne podejście do fotografii, zdolność uchwycenia esencji
Sztuka Wybitnie inny mural #hellendż: nowa atrakcja turystyczna na mapie stolicy
2024-07-17 | 14:20

Wybitnie inny mural #hellendż: nowa atrakcja turystyczna na mapie stolicy

Murale, czyli wielkoformatowe grafiki malowane bezpośrednio na ścianach budynków, stały się integralnym elementem architektonicznego krajobrazu wielu polskich miast. Warszawa
Sztuka Elektrownia Powiśle z Kawai Art Gallery – pierwszą galerią pop-art w Polsce
2024-07-17 | 10:38

Elektrownia Powiśle z Kawai Art Gallery – pierwszą galerią pop-art w Polsce

W Elektrowni Powiśle została otwarta nowa kreatywna przestrzeń – Kawai Art Gallery. Na powierzchni 73 mkw. można podziwiać dzieła najbardziej znanych współczesnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

Prawo

Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

Podróże

Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.