Apartament Artystyczny w HOP
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Syrena Real Estate zarządzająca biurowcem HOP i PineBridge Benson Elliott - właściciel biurowca, udostępniły na cele związane z kulturą jedno z nieoczywistych pomieszczeń znajdujących się w budynku – mieszkanie, które pełnić będzie rolę Apartamentu Artystycznego. Zamieszkają w nim bezpłatnie ukraińscy i białoruscy artyści przebywający w Polsce w ramach projektu rezydencji artystycznych, inicjatywy podjętej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, z którym Syrena Real Estate podpisała właśnie porozumienie dotyczące współpracy.
Pomysł na aranżację jedengo z pomieszczeń warszawskiego biurowca przy Chmielnej na mieszkanie dedykowane artystom zrodził się podczas rewitalizacji obiektu, której podjęła się Syrena Real Estate oraz PineBridge Benson Elliot. HOP przeszedł ogromną metamorfozę, zmieniona została jego fasada i teren zewnętrzny, a także przebudowane zostało lobby. Obecnie funkcjonuje ono nie tylko jako przestrzeń wspólna biurowca, ale też ze względu na swój designerski charakter, jako miejsce organizacji wydarzeń czy wystaw. Syrena Real Estate podpisała porozumienie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w ramach którego w udostępnionym w HOPie Apartamencie Artystycznym zamieszkają artyści z Ukrainy i Białorusi, którzy ze względu na wojnę i autorytarne rządy, nie mają możliwości twórczego działania w swoich krajach. Pierwszą gościnią apartamentu została Svitlana Libet, pisarka i dziennikarka zajmująca się sztuką współczesną oraz sztuką ukraińską.
- HOP to niezwykle klimatyczny budynek, miejsce z duszą, w które tchnęliśmy nowe życie dostosowując je do współczesnych wymagań użytkowników. W zaaranżowanym na nowo lobby organizowane są spotkania, wystawy i targi sztuki. HOP od początku jest silnie związany ze środowiskiem artystycznym. Dlatego również mieszkanie postanowiliśmy przebudować, wyremontować i przeznaczyć na działania związane z kulturą. Wychodzimy z założenia, że współczesne budynki nie mogą pełnić tylko jednej roli. Muszą odpowiadać na różne potrzeby i wnosić wartość dodaną. Współpraca z Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest efektem tego, jak postrzegamy HOPa i jego rolę w mieście – mówi Witold Zatoński, Partner Zarządzający w Syrena Real Estate.
Apartament Artystyczny z widokiem na Pałac Kultury zlokalizowany jest na najwyższym piętrze sześciokondygnacyjnego budynku. Na powierzchni 60 mkw. znajdują się w pełni wyposażone i urządzone: salon z aneksem kuchennym, sypialnia oraz łazienka. Projekt wnętrza apartamentu to dzieło Anny Łoskiewicz z Łoskiewicz Studio, która odpowiadała także za projekt modernizacji całego biurowca HOP. Mieszkanie utrzymane jest w jasnych i ciepłych barwach, klimatu dodaje zastosowane we wnętrzu drewno oraz tkaniny w strukturalny wzór. Głównym elementem salonu jest ogromny stół, który służy jako przestrzeń do pracy i spotkań. Mebel wykonany został z odpadów drewnianych, które zostały ponownie wykorzystane w projekcie mieszkania. Goście Apartamentu Artystycznego podziwiać mogą też piękne drewniane krzesła vintage pochodzące z przełomu lat 70-tych i 80-tych. Zastosowane w mieszkaniu organiczne materiały uzupełnia wyjątkowy dywan utkany z sieci rybackiej.
- Naszym celem było zaprojektowanie przestrzeni lekkiej, elastycznej ale też inspirującej. Postawiliśmy przede wszystkim na naturalne organiczne materiały oraz elementy wpływające na ergonomię pomieszczenia jak zasłony, którymi dodatkowo można wydzielić w salonie miejsce do pracy czy odpoczynku. W maksymalnym stopniu wykorzystaliśmy dostępną przestrzeń poprzez zabudowanie szaf i sprzętów, dzięki czemu mieszkanie jest minimalistyczne, wizualnie wyczyszczone ale także niezwykle funkcjonalne – mówi Anna Łoskiewicz z Łoskiewicz Studio
Rezydencje artystyczne to inicjatywa podjeta przez warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz konfederację europejskich muzeów L’Internationale w ramach projektu „Museum of Commons” (program Kreatywna Europa Unii Europejskiej. Rezydencje są formą współpracy z artystami i twórcami z Ukrainy i Bałorusi, a program skierowany jest do osób doświadczonych w pracy w sektorze kultury: artystek, artystów oraz osób zajmujących się animacją kultury i edukacją. Podczas swojego pobytu w Polsce rezydenci zamieszkają w udostępnionym bezpłatnie przez Syrena Real Estate Apartamencie Artystycznym w biurowcu HOP. Będą mieli możliwość współpracy z pracownikami Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także z Solidarnym Domem Kultury „Słonecznik”. Współpraca z Muzeum Sztuki Nowoczesnej zakłada długofalowe wsparcie także artystów spoza programu rezydencjalnego. Apartament Artystyczny w HOPie stanie się zatem tymczasowym domem dla osób ze świata kultury i sztuki, przebywających w Warszawie na zaproszenie Muzeum ale niezwiązanych z inicjatywą rezydencji.
Więcej o programie rezydencji artystycznych przeczytać można na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
O biurowcu HOP:
HOP oferuje ponad 14 tys. mkw. powierzchni najmu z czego 13 tysięcy mkw. stanowią biura i miejsca pracy. Budynek ma 6 kondygnacji naziemnych i jedną kondygnację podziemną, w której zlokalizowany jest parking na 94 miejsca postojowe. Biurowiec posiada aż 10 stanowisk do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych, a także parking rowerowy na 100 jednośladów wraz z infrastrukturą dedykowaną rowerzystom. Budynek został zrewitalizowany w duchu ESG i jest dostosowany do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. HOP posiada certyfikat BREEAM in Use na poziomie EXCELLENT oraz tytuł „Obiekt bez barier” przyznawany przez Fundację Integracja. Obecnie jest w trakcie certyfikacji w systemie WELL oraz WELL Health and Safety Rating.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.