Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także Manufaktury. To doskonała przestrzeń dla młodych artystów amatorów oraz profesjonalnych twórców, by podzielić się swoją miłością do folkloru, różnorodnej kultury ludowej i tradycji narodowych. Jakie atrakcje zaplanowano w Manufakturze?
Środa, 26 czerwca, godz. 21 – Folkowe Pianina, wernisaż instalacji artystycznej
„Folkowe Pianina” to instalacja artystyczna składająca się z trzech pianin zdobionych wyjątkową techniką decoupage’u oraz malarstwa akrylowego, inspirowanego kulturami: łowicką, orientalną i afrykańską. Projekt ma promować ideę upcyklingu oraz syntezy muzyki ze sztuką inspirowaną kulturami różnych narodów. Każde z pianin będzie więc nie tylko obiektem plastycznym, ale też źródłem dźwięku – muzyki etnicznej, mającej źródło w wymienionych wyżej kulturach. Podczas wernisażu zostanie zaprezentowana etiuda taneczna inspirowana tańcami polskimi w wykonaniu tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca „Poltex”.
Czwartek, 27 czerwca, godz. 15-16.30 – Tańcz Folk i się uśmiechaj! Uliczne improwizacje taneczne
Zabawy animacyjne oraz flashmoby taneczne w wykonaniu zespołów uczestniczących w festiwalu. Młodzi artyści zaproszą gości Manufaktury do wspólnej zabawy, zapowiadając jednocześnie piątkowy koncert.
Piątek, 28 czerwca, godz. 15-22 – Gwiazdy Folkowej Estrady, koncert
Koncert wokalistów i tancerzy – uczestników festiwalu i gości z całego świata, w tym m.in. z Algierii, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Indii, Łotwy, Meksyku, Serbii czy Uzbekistanu.
Niedziela, 30 czerwca, godz. 13-18 – Folkowy rynek sztuki
Impreza plenerowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Inauguracja warsztatów artystycznych i rękodzielniczych, multimedialnej gry miejskiej i animacje.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.