Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym
Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa Każda Puszka Cenna, w Polsce wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat nadchodzących zmian podczas happeningu na wrocławskim Placu Solnym.
W ramach nowych przepisów wszystkie metalowe puszki o pojemności do 1 litra objęte będą kaucją w wysokości 0,50 zł, która doliczona zostanie do każdej sztuki opakowania podczas zakupu napoju. Do odbioru kaucji nie będą potrzebne paragony, ale wymogiem jest, aby opakowanie zostało zwrócone w formie niezgniecionej. Tymczasem do tej pory polscy konsumenci byli przyzwyczajeni do zgniatania puszek. Eksperci od dawna podkreślają, że aby w pełni wykorzystać potencjał nowego systemu, konieczna jest edukacja na temat jego zasad.
- W początkowym okresie obok siebie funkcjonowały będą puszki objęte kaucją oraz niekaucjonowane. Te drugie mogą być wprowadzone do obrotu handlowego najpóźniej 31 grudnia 2025 r. Odróżnienie puszek kaucjonowanych będzie możliwe dzięki specjalnemu logo z napisem KAUCJA i podaną jej wysokością. To specjalne oznaczenie musi obowiązkowo znaleźć się na każdym opakowaniu objętym kaucją w Polsce – informuje Jacek Wodzisławski, Prezes Fundacji RECAL odpowiedzialnej w Polsce za inicjatywę Każda Puszka Cenna.
Animatorzy inicjatywy Każda Puszka Cenna, która działa na rzecz odpowiedzialnego zagospodarowania odpadów w przestrzeni publicznej, we współpracy z siecią handlową Żabka promowali recykling puszek po napojach oraz założenia systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym. 7 czerwca stanęła tam instalacja pop-art wykonana z 2 000 sztuk niezgniecionych puszek, układających się w wielokolorowy wzór nawiązujący do dbania o Ziemię. Obok instalacji wykonanej specjalnie na wrocławskie wydarzenie na honorowym miejscu pojawił się automat do przyjmowania puszek.
- Jako Każda Puszka Cenna wspieramy wejście systemu kaucji na puszki napojowe. We współpracy z Żabką, która jest największą siecią handlową w Polsce, zwracamy uwagę na domykanie obiegu surowca oraz na to, że aluminium to materiał, który może i powinien być przetwarzany w nieskończoność i to bez utraty jakości – podkreśla Paweł Wiśnioch, Każda Puszka Cenna.
- Wybór miejsca prowadzonych działań jest nieprzypadkowy, bo Wrocław to kolejne duże miasto, w którym we wszystkich sklepach Żabka przyjmujemy od klientów właśnie puszki i butelki PET po napojach. To element naszych przygotowań do wdrożenia systemu kaucyjnego, który wystartuje już za niecałe 4 miesiące – podsumowuje Patrycja Aremke, Kierownik Zespołu Ochrony Środowiska w Żabka Polska.
Źródło: Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Piotr Zelt: W te wakacje gram wyjątkowo dużo spektakli. Znajdę jednak czas na wyjazd nad morze, żeby popływać z córką na desce
Aktor jest zapalonym windsurferem, dlatego nie wyobraża sobie wakacji bez pływania na desce. Swoją pasją zaraził też córkę, nad morze wybierają się więc razem. Piotr Zelt podkreśla natomiast, że ze względu na dużą zajętość i rolę w pięciu spektaklach, które są wystawiane również w miesiącach letnich i to poza Warszawą, na razie nie planuje dłuższego wyjazdu za granicę.
Finanse
Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.
Podróże
Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.