Gdańska fundacja pisze petycję do Donalda Tuska
Ecol Group
Marynarki Polskiej 163
80-868 Gdańsk
olga.dlugokecka|ecol-group.com| |olga.dlugokecka|ecol-group.com
+48605721555
https://ecol-group.com/
Wisła, najdłuższa i najważniejsza rzeka, od wieków stanowi serce Polski. Jest symbolem naszej historii, kultury i tożsamości narodowej, a także kluczowym elementem naszego ekosystemu. Polskie rzeki są jedną z najbardziej zdegradowanych części środowiska, a 99% z nich nie spełnia standardów środowiskowych. Czas na szeroką i merytoryczną dyskusję ale również na podjęcie konkretnych i natychmiastowych działań. Fundacja Biznes dla Klimatu uruchomiła petycję do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej „Ochrońmy naszą Wisłę. Nadajmy jej prawa, by mogła się bronić!”
„Wzywamy do nadania rzece Wiśle osobowości prawnej, aby zagwarantować jej skuteczną ochronę i zrównoważone zarządzanie. Nadanie Wiśle osobowości prawnej ma na celu uznanie jej za podmiot prawny z własnymi prawami i obowiązkami. Oznacza to, że rzeka mogłaby być reprezentowana przez specjalną jednostkę zarządzającą, która dbałaby o jej interesy i podejmowała decyzje w jej imieniu. Taki krok jest niezbędny, aby skutecznie chronić Wisłę przed degradacją i zanieczyszczeniami, które zagrażają jej zdrowiu ekologicznemu. Wisła jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, a także kluczowym zasobem wodnym dla rolnictwa, przemysłu oraz dostarczania wody pitnej. Jej zdrowie ma bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców regionów przez które przepływa. Nadanie jej osobowości prawnej umożliwiłoby wdrażanie długoterminowych strategii ochrony, które uwzględniają potrzeby ekologiczne, gospodarcze i społeczne” – to fragment petycji.
Fundacja Biznes dla Klimatu zaprasza wszystkich, którym los środowiska naturalnego leży głęboko na sercu do złożenia podpisu pod petycją.
Link: https://bit.ly/3R450nM
„Poprzez akcję Wspólnie dla Wisły chcemy zwrócić uwagę na pilną potrzebę podjęcia efektywnych działań ograniczających zrzuty zanieczyszczeń do rzek. Przygotowujemy projekt ustawy o nadanie osobowości prawnej Wiśle, który wraz z petycją, do której podpisania będziemy zachęcać w trakcie akcji, złożymy na ręce Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej” – zapowiada Sylwia Molewska, prezeska fundacji Biznes dla Klimatu.
Za akcją Wspólnie dla Wisły kryje się coś jeszcze. Po raz pierwszy zostanie zorganizowany spływ smoczą łodzią z Krakowa aż do Gdańska. Wszystko, by zwrócić uwagę opinii publicznej na konieczność zadbania o jakość polskich rzek i ochronę ich bioróżnorodności.
Ponad tysiąc kilometrów do przepłynięcia królową polskich rzek to ogromne wyzwanie, zwłaszcza, że załoga smoczej łodzi ma na to… OSIEM DNI. Zanim jednak zawodnicy wsiądą na łódź, będą mieli do pokonania odwrócony triathlon od źródeł Wisły w Baraniej Górze do Krakowa. Uczestnicy zaczną w Baraniej Górze 23 czerwca a finał akcji przewidziany jest w Gdańsku na wyspie Ołowianka 30 czerwca.
Niewątpliwie jest to ogromna sportowa przygoda, w której udział wezmą zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy. Temu wyzwaniu towarzyszyć będą imprezy edukacyjne organizowane dla lokalnych społeczności na trasie spływu – w Warszawie i Gdańsku przewidziano otwarty pokaz filmu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”.
Organizatorzy akcji: Fundacja Biznes dla Klimatu, Do Mety.pl
Patronat Honorowy: Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie
Partnerzy: Ecol-Group, Ecol-Unicon, Retencja.pl, ACO

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.