Komunikaty PR

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

2024-06-24  |  17:00
Biuro prasowe

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze stresem spowodowanym nieznajomością języków obcych. Sprawdź, jak pokonać swoje bariery językowe, zacząć mówić w obcym języku i podróżować po świecie bez obaw!

Nowoczesne technologie

Pragniesz w nadchodzące lato zwiedzić malownicze zamki w Sintrze, wypić kawę w jednej z uroczych restauracji nad Jeziorem Como albo poszukać śladów wampirów w tajemniczej Rumunii? Podróże to niewątpliwie wspaniałe doświadczenia, które pozwalają odkrywać nowe kultury, miejsca czy smaki. Dla niektórych jednak języki obce mogą stanowić przeszkodę z powodu braku umiejętności mówienia w języku angielskim, niemieckim czy francuskim. No bo jak tu zamówić kawę lub kupić bilet do muzeum, kiedy po angielsku potrafisz powiedzieć tylko „dzień dobry”? Aby zaoszczędzić sobie stresu, warto skorzystać z nowoczesnych technologii i w krytycznej sytuacji sięgnąć po smartfon. Istnieją liczne aplikacje mobilne, które tłumaczą na bieżąco rozmowy czy teksty. Niektóre z tych aplikacji umożliwiają skanowanie znaków i tłumaczenie ich na bieżąco, co jest niesamowicie przydatne przy czytaniu menu w restauracji czy ulotek informacyjnych. Jeśli więc podczas wakacji planujesz porozumiewać się za pomocą telefonu, miej też zawsze pod ręką powerbank, aby nie zostać bez dostępu do tłumaczeń w ważnych momentach!

Gdy WiFi zawiedzie

Pamiętaj, że WiFi bywa zawodne i nie zawsze będziesz mieć możliwość szybkiego sprawdzenia słówek czy wyrażeń na bieżąco. Z tego względu dobrze mieć przy sobie nie tylko telefon, lecz książkę z rozmówkami obcojęzycznymi kraju, do którego się wybierasz. Jak na dzisiejsze czasy jest to trochę oldschoolowe rozwiązanie, ale niewątpliwie dzięki niemu szybko sprawdzisz podstawowe zwroty przydatne w podróży, które będą dobrą bazą, by nawiązać kontakt na miejscu. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że „rozmówki” zmieszczą się w kieszeni, dlatego wszędzie można je zabrać.

Naucz się podstawowych zwrotów

Wiadomo — możesz też dogadać się na migi, bo gesty są najczęściej uniwersalne. Jednak przed wyjazdem do obcego kraju warto choć trochę poczytać o lokalnych zwyczajach. Czy wiesz, że mieszkańcy Bałkanów odwrotnie odczytują kręcenie i kiwanie głową? Chcąc więc uniknąć niezręcznych sytuacji, naucz się podstawowych zwrotów. Zdecydowanie ułatwi Ci to funkcjonowanie. Zapamiętaj nie tylko zwroty grzecznościowe, ale i te praktyczne jak np. „Gdzie jest szpital?”, „Jak dojść na dworzec?”, czy „Ile kosztuje bilet?”. Jeśli uda Ci się przyswoić wyrażenia kluczowe w danych sytuacjach, poczujesz się pewniej i bezpieczniej – a przecież zależy Ci na wypoczynku i relaksie, a nie na stresowych i niepokojących momentach podczas urlopu. Są jednak sytuacje, gdy znajomość 10-20 zwrotów nie wystarczy, dlatego dobrze wcześniej zaplanować naukę. Możesz skorzystać z platformy Preply. ​​Jeśli zależy Ci na efektywnej nauce, zapisz się na internetowy kurs, który łączy zajęcia z lektorem z ćwiczeniami na platformie on-line. Platformy, takie jak Preply, umożliwiają naukę angielskiego online (oraz innych języków obcych) we własnym domu. Możesz uczyć się dowolnym momencie na komputerze, tablecie lub telefonie, niezależnie od tego, gdzie jesteś – w domu czy za granicą na wakacjach.

Nie skupiaj się na gramatyce

Umówmy się — gramatyka jest ważna, ale gdy chcesz szybko nauczyć się komunikować z lokalsami, postaw na naukę słówek. Ich znajomość pomoże Ci porozumieć się z miejscowymi bez względu na poprawność gramatyczną. Nie bój się mówić! Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Nie wstydź się ewentualnych błędów i wykorzystuj każdą okazję do nawiązania kontaktu z miejscowymi. Nie martw się także, jak zabraknie Ci odpowiedniego słowa. W językach obcych wiele kwestii można wyjaśnić na różne sposoby, również na migi. Możesz też posłużyć się synonimem lub opisać swojemu rozmówcy słowo, o którym myślisz. Znacząco ułatwi to konwersację, a Tobie zapewni poczucie swobody. I co najważniejsze, nie zapominaj też o bardzo ważnej rzeczy, która ułatwia komunikację w każdym zakątku świata. Mowa o uśmiechu, który naprawdę potrafi zdziałać cuda!

Rozmawiaj!

Tak jak pisaliśmy wyżej, będąc na wakacjach, staraj się wykorzystywać każdą okazję do rozmów z miejscowymi. Umiejętność komunikowania się w języku kraju, który odwiedzasz, pozwala na bardziej autentyczne interakcje z lokalnymi mieszkańcami. To może prowadzić do ciekawszych rozmów, głębszego zrozumienia lokalnych obyczajów i kultury. Jeśli więc planujesz zagraniczne wojaże, warto zacząć przygotowania jeszcze w Polsce. Dobrze jest przed wyjazdem zacząć ćwiczyć konwersacje. Jeśli przykładowo uczysz się z partnerem/partnerką, możecie wprowadzić zasadę, że przez jakiś czas rozmawiacie tylko w obcym języku, co pomoże w nabraniu pewności siebie w bezpiecznym środowisku. Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach na rozmowę z innymi, oswój się najpierw ze sobą, prowadząc monologi i zadając sobie pytania w obcym języku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.