Komunikaty PR

Nie śmieć w majówkę!

2023-04-30  |  12:45
Biuro prasowe
Kontakt
Iza Sałamacha
Operacja Rzeka Sztab Główny

ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl

Majówka to czas, który chętnie spędzamy na łonie natury. Zadbajmy o to, aby podczas pikników, spacerów czy wycieczek rowerowych nie pozostawić po sobie śladów w postaci odpadów. Jeśli podczas wycieczek na łono natury wygenerujemy odpady to najlepiej zabierzmy je ze sobą do domu, a tam posegregujmy - radzą organizatorzy Operacji Czysta Rzeka. Bo wtedy jest szansa na większy odzysk surowca - tłumaczą. Możemy też skorzystać z możliwości wyrzucenia ich do kosza w miejscu biesiadowania, jeśli taki znajduje się w pobliżu. 

Niestety puste butelki i opakowania po jedzeniu to najczęstszy widok po przebywaniu ludzi nad rzeką, jeziorem czy w lesie. Coraz częściej zdarzają się też jednorazowe grille, a także utopione hulajnogi. 

"Majówka sprzyja częstszemu przebywaniu w plenerze, dlatego tak ważne jest, aby uczulić społeczeństwo, by podeszło odpowiedzialnie do relaksu i rozrywki na powietrzu. Stąd nasze upominanie. Czasem jeden dodatkowy komunikat wystarczy, by ktoś zachował się inaczej, dlatego nie poddajemy się i uświadamiamy przed masowym wyjściem w plener. Wiele miejsc relaksu zostało posprzątanych w ramach Operacji Czysta Rzeka czy innych inicjatyw z okazji Światowego Dnia Ziemi. Pokażmy, że doceniamy trud tych, którzy robią porządki po cudzych imprezach na łonie natury i że potrafimy zachować się przyzwoicie, nie śmiecąc" - mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.

Wiele miejsc relaksu zostało posprzątanych w ramach Operacji Czysta Rzeka czy innych inicjatyw z okazji Światowego Dnia Ziemi. Pokażmy, że doceniamy trud tych, którzy robią porządki po cudzych imprezach na łonie natury i że potrafimy zachować się przyzwoicie, nie śmiecąc. 

Operacja Czysta Rzeka to największa w Polsce akcja społeczne sprzątania terenów zielonych. W 4 edycjach ponad 15600 wolontariuszy zebrało ponad 500 ton śmieci. W piątej edycji uczestniczy ponad 18 000 osób, zarejestrowano blisko 600 akcji i zaraportowano do tej pory 219 ton śmieci. Najwięcej akcji - 176 - odbyło się w weekend z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi. Akcje sprzątania odbywają się wiosną, bo właśnie wtedy przyroda budzi się do życia i można zaobserwować ogromne pokłady śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach położonych przy korytach rzek czy innych zbiornikach.

Rejestracja sztabów wystartowała 1 marca i już tradycyjnie odbywa się drogą elektroniczną na stronie internetowej akcji www.operacjarzeka.pl.

Lokalne akcje sprzątania potrwają do 6 maja. Sztaby i akcje można zgłaszać jeszcze do 30 kwietnia. W tym samym terminie mogą się rejestrować także uczestnicy.

Operacja Czysta Rzeka

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu.

Piąta edycja Operacji Czysta Rzeka wspierana jest przez sponsorów i partnerów. Głównym Partnerem Edycji jest Fundacja Inter Cars. Marka Dafi jest Sponsorem Strategicznym. Sponsorem Oficjalnym jest Intel Technology, a wśród Sponsorów Wspierających znalazły się firmy: Epson, Forte Plus oraz PepsiCo. Firma Prologis jest Sponsorem Sztabu Głównego, a firma Segro Partnerem Oficjalnym. W gronie Partnerów Wspierających są: Arche, Bank Ochrony Środowiska, Servier Polska, Egis, Anpharm Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne, Dobra Energia Dla Olsztyna oraz Ecol-Unicon. Marka 4F jest Partnerem Sztabu Głównego. Partnerem Merytorycznym jest Asekol PL Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Partnerem Logistycznym została Toyota Auto Podlasie. Oficjalnym Ubezpieczycielem Edycji jest Generali, Oficjalnym Dostawcą Paliwa – sieć stacji paliw Moya, a firma Remondis otrzymała status Oficjalnego Odbiorcy Odpadów. Partnerem Technologicznym zostało Autenti, Partnerem Analitycznym – CUX Research, Partnerem DOOH – Jet Line, Partnerem Reklamowym – BeDigital, a Partnerem Informatycznym dhosting.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Operacja Rzeka Sztab Główny
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.