Komunikaty PR

Opakowanie, które nie śmieci, czyli 20 żyć szklanej butelki

2024-05-14  |  10:00
Biuro prasowe

Wciąż uczymy się dokonywać ekologicznych wyborów. Z jednej strony kluczowa staje się dla nas troska o klimat, z drugiej ważą względy ekonomiczne. Segregowanie odpadów, zakręcanie wody podczas mycia zębów czy wybór roweru zamiast auta – to powszechnie znane rozwiązania. Na poziomie zakupów też dokonujemy ekologicznych wyborów. Ważne tu jest to co dzieje się z opakowaniami po zakupionych produktach.

Używaj wielokrotnie

Ślad węglowy szklanej butelki zwrotnej maleje z każdym jej użyciem. Jako konsumenci mamy realny wpływ na ten proces, pod warunkiem, że odniesiemy butelkę do sklepu. Jedną taką butelkę producent może użyć do 20 razy, odbierając, myjąc i napełniając ją ponownie. Każda z butelek zwrotnych jest w 71% wyprodukowana z surowca wtórnego. Dodatkowo taka butelka po zużyciu w 100% nadaje się do recyklingu. Blisko 1/3 wolumenu piw Carlsberg Polska sprzedawana jest właśnie w butelce zwrotnej, a w 2023 r. 93% z nich wróciło do browarów i zostało ponownie napełnione - mówi Agata Koppa, dyrektorka ESG i dodajeTo świetny wynik, ale dążymy do 100%. Dlatego nie tylko w Dzień bez Śmiecenia, ale przez cały rok, zachęcamy konsumentów do tego, by zwracali butelki do sklepu.

Butelka zwrotna vs. bezzwrotna – czym się różnią?

W kwestii szklanych butelek, największe znaczenie ma rozróżnianie czy jest to opakowanie zwrotne, czy jednorazowe. Od tego zależy, gdzie ma trafić po wypiciu zawartości. Butelka zwrotna na etykiecie zawsze ma napis „butelka zwrotna” lub ikonę oznaczającą zwrotność. Zawsze powinna trafić z powrotem do sklepu, skąd transportowana jest do browaru, myta i ponownie napełniana. Dzięki temu jej ślad węglowy jest 10 krotnie mniejszy aniżeli butelki jednorazowej. Jej wyrzucenie do śmietnika lub kosza na szkło jest marnowaniem potencjału tego opakowania, gdyż jest to opakowanie przystosowane do wielokrotnego użytku. Butelka bezzwrotna – jednorazowa, jest zazwyczaj z cieńszego szkła i w 100% podlega recyklingowi. Dlatego powinna zawsze zostać wyrzucona do pojemnika na stłuczkę, skąd trafia do huty, gdzie przetapiana jest w pełnowartościowy szklany wyrób.

20 żyć jednej butelki

Jedna szklana butelka zwrotna potrafi zastąpić aż 20 butelek bezzwrotnych. Niestety, potencjał ten często nie jest w pełni wykorzystywany. Według danych Carlsberg Polska 1 butelka wraca do napełniania średnio około 13 razy, to o 7 mniej aniżeli jej potencjał. A co potem? Zużyta butelka jest w 100% przetapiana na nowe, pełnowartościowe opakowanie.

Aby dowiedzieć się więcej o działaniach Carlsberg Polska na rzecz celu ZERO odpadów opakowaniowych, zachęcamy do odwiedzenia strony: www.carlsbergpolska.pl/zrownowazony-rozwoj/zrownowazony-rozwoj/raport-2023/ gdzie znajduje się Raport ESG za rok 2023.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.