Opakowanie, które nie śmieci, czyli 20 żyć szklanej butelki
Wciąż uczymy się dokonywać ekologicznych wyborów. Z jednej strony kluczowa staje się dla nas troska o klimat, z drugiej ważą względy ekonomiczne. Segregowanie odpadów, zakręcanie wody podczas mycia zębów czy wybór roweru zamiast auta – to powszechnie znane rozwiązania. Na poziomie zakupów też dokonujemy ekologicznych wyborów. Ważne tu jest to co dzieje się z opakowaniami po zakupionych produktach.
Używaj wielokrotnie
Ślad węglowy szklanej butelki zwrotnej maleje z każdym jej użyciem. Jako konsumenci mamy realny wpływ na ten proces, pod warunkiem, że odniesiemy butelkę do sklepu. Jedną taką butelkę producent może użyć do 20 razy, odbierając, myjąc i napełniając ją ponownie. Każda z butelek zwrotnych jest w 71% wyprodukowana z surowca wtórnego. Dodatkowo taka butelka po zużyciu w 100% nadaje się do recyklingu. Blisko 1/3 wolumenu piw Carlsberg Polska sprzedawana jest właśnie w butelce zwrotnej, a w 2023 r. 93% z nich wróciło do browarów i zostało ponownie napełnione - mówi Agata Koppa, dyrektorka ESG i dodaje – To świetny wynik, ale dążymy do 100%. Dlatego nie tylko w Dzień bez Śmiecenia, ale przez cały rok, zachęcamy konsumentów do tego, by zwracali butelki do sklepu.
Butelka zwrotna vs. bezzwrotna – czym się różnią?
W kwestii szklanych butelek, największe znaczenie ma rozróżnianie czy jest to opakowanie zwrotne, czy jednorazowe. Od tego zależy, gdzie ma trafić po wypiciu zawartości. Butelka zwrotna na etykiecie zawsze ma napis „butelka zwrotna” lub ikonę oznaczającą zwrotność. Zawsze powinna trafić z powrotem do sklepu, skąd transportowana jest do browaru, myta i ponownie napełniana. Dzięki temu jej ślad węglowy jest 10 krotnie mniejszy aniżeli butelki jednorazowej. Jej wyrzucenie do śmietnika lub kosza na szkło jest marnowaniem potencjału tego opakowania, gdyż jest to opakowanie przystosowane do wielokrotnego użytku. Butelka bezzwrotna – jednorazowa, jest zazwyczaj z cieńszego szkła i w 100% podlega recyklingowi. Dlatego powinna zawsze zostać wyrzucona do pojemnika na stłuczkę, skąd trafia do huty, gdzie przetapiana jest w pełnowartościowy szklany wyrób.
20 żyć jednej butelki
Jedna szklana butelka zwrotna potrafi zastąpić aż 20 butelek bezzwrotnych. Niestety, potencjał ten często nie jest w pełni wykorzystywany. Według danych Carlsberg Polska 1 butelka wraca do napełniania średnio około 13 razy, to o 7 mniej aniżeli jej potencjał. A co potem? Zużyta butelka jest w 100% przetapiana na nowe, pełnowartościowe opakowanie.
Aby dowiedzieć się więcej o działaniach Carlsberg Polska na rzecz celu ZERO odpadów opakowaniowych, zachęcamy do odwiedzenia strony: www.carlsbergpolska.pl/zrownowazony-rozwoj/zrownowazony-rozwoj/raport-2023/ gdzie znajduje się Raport ESG za rok 2023.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.