Rozmowy o Wiśle – dwa spotkania i wiele punktów widzenia
Ecol Group
Marynarki Polskiej 163
80-868 Gdańsk
olga.dlugokecka|ecol-group.com| |olga.dlugokecka|ecol-group.com
+48605721555
https://ecol-group.com/
Akcja Wspólnie dla Wisły to nie tylko niezwykłe i wręcz ekstremalne wyzwanie sportowe, które obejmuje odwrócony triathlon z Baraniej Góry do Krakowa i spływ smoczą łodzią z Krakowa do Gdańska. To również spotkania edukacyjne na trasie i debaty o potrzebie wprowadzania szybkich i konkretnych działań ochronnych dla polskich rzek, w tym wypadku Wisły.
Rozmowy o Wiśle to przestrzeń do wymiany poglądów i pomysłów na konkretne rozwiązania chroniące Wisłę i jej ekosystem. Dyskusja na temat zrównoważonego zarządzania Wisłą ma na celu znalezienie wspólnych rozwiązań, które przyniosą korzyści zarówno środowisku, jak i społecznościom lokalnym oraz gospodarce. Jej celem jest również podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia rzeki jako kluczowego elementu ekosystemu oraz inspirowanie do podejmowania działań ochronnych. Chcemy, aby Rozmowy o Wiśle stały się katalizatorem dla pozytywnych zmian i skutecznej ochrony naszej królowej polskich rzek.
Spotkajmy się w Warszawie oraz w Gdańsku.
Harmonogram spotkań:
26 czerwca WARSZAWA - Płyta Desantu 3 Dywizji Piechoty, przy bulwarze Flotylli Wiślanej
18.00 – 20.30 – piknik edukacyjny „Wspólnie dla Wisły” z Operacją Czysta Rzeka
19.00 – 19:30 przypłynięcie Smoczej Łodzi i oficjalne przywitanie zawodników
19: 30– 20:30 ACO Power speech
20.30 – 21.30 – Rozmowy o Wiśle – debata z udziałem: przedstawiciela miasta Warszawy oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, organizacji pozarządowych WWF oraz Operacja Czysta Rzeka a także Ewy Ewart, reżyserki filmu „Do ostatniej kropli”.
Debatę poprowadzi dziennikarka dla planety Olga Długokęcka z fundacji Biznes dla Klimatu.
21.30 – 22.40 – pokaz filmu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”
30 czerwca GDAŃSK – Wyspa Ołowianka
19.00 - 20.00 – przypłynięcie Smoczej Łodzi i oficjalne przywitanie zawodników, briefing prasowy
20.00 – 20.30 – wręczenie symbolicznych medali i podziękowania
20.30 – 21.30 – Rozmowy o Wiśle – Do dyskusji zaprosimy uczestników wyprawy Wspólnie dla Wisły, którzy na gorąco opowiedzą o podjętym wysiłku, o własnych refleksjach z trasy oraz o wartości, jaką niesie ze sobą rzeka.
Debatę poprowadzi dziennikarka dla planety Olga Długokęcka z fundacji Biznes dla Klimatu.
21.30 – 22.40 – pokaz filmu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”.
Do zobaczenia na wiślanym szlaku!
Informacje na temat projektu oraz harmonogram znajduje się na stronie:
https://manifestklimatyczny.pl/wspolnie-dla-wisly/
Organizatorzy akcji: Fundacja Biznes dla Klimatu, Do Mety.pl
Patronat Honorowy: Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie
Partnerzy: Ecol-Group, Ecol-Unicon, Retencja.pl, ACO, WWF, Operacja Czysta Rzeka, Wodociągi Miasta Krakowa, Wodociągi Warszawskie, Warszawska Kranówka, Zarząd Zieleni miasta Warszawy, Dzielnica Wisła
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.