Żydowskie święto wolności
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Już jutro, 5 kwietnia rozpocznie się Pesach – jedno z najważniejszych żydowskich świąt obchodzone na pamiątkę wyjścia Izraelitów z Egiptu. Żydzi na całym świecie zasiądą wieczorem do uroczystej kolacji zwanej seder. W tym roku rabin Szalom Stambler z warszawskiej wspólnoty Chabad Lubawicz spodziewa się na sederze ponad 300 gości. Równoległe obchody odbędą się pod Warszawą. Tam, w wynajętym hotelu, Pesach świętować będą żydowscy uchodźcy z ogarniętych wojną terenów Ukrainy.
Pesach trwa osiem dni. Zgodnie z Księgą Wyjścia (12: 14-17) upamiętnia wyzwolenie Izraelitów z niewoli egipskiej, dlatego zwane jest także świętem wolności. Wiele związanych z nim obrzędów zostało ustanowionych w rozdziałach 12-15 Księgi Wyjścia.
Tegoroczne Pesach jest wyjątkowe. Po pierwsze, tak jak 80 lat temu, przypada na czas, kiedy wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim. Po drugie, to już kolejne święto celebrowane razem z Żydami z Ukrainy, którzy zmuszeni zostali do ucieczki ze swojego kraju. Z myślą o nich Chabad Lubawicz przy wsparciu naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha stworzył możliwość spędzenia święta razem z rodzinami, przyjaciółmi i innymi członkami wspólnoty w hotelu pod Warszawą. Przez prawie dwa tygodnie około 200 osób będzie mogło wspólnie modlić się i odpoczywać. Towarzyszyć im będzie rabin znający język ukraiński. Wszystko po to, by goście jak najmniej odczuli, że są tak daleko od domów. Dodatkowo Chabad Lubawicz zadbał także o uatrakcyjnienie Żydom z Ukrainy pobytu w Polsce. Przewidziane są dla nich wycieczki, zwiedzanie zabytków Warszawy oraz sportowe aktywności.
Jak co roku, seder pesachowy będzie też hucznie celebrowany przez członków wspólnoty skupionych wokół rabina Szaloma Stamblera. Główne uroczystości przygotowywane są w hotelu w centrum stolicy, gdzie ponad 300 gości będzie się wspólnie modlić i spożywać świąteczną kolację. Wśród potraw królować będzie maca – tradycyjne pieczywo robione ze specjalnie przygotowanej mąki bez zakwasu.
„Pesach to święto wolności każdego Żyda. Jednak tej wolności nie będzie, dopóki nasi bracia z Ukrainy nie będą wolni. Żeby ich wspomóc, zorganizowaliśmy dla nich Pesach nieopodal Warszawy. Zwykle najważniejsze jest dla mnie nasze doroczne spotkanie sederowe, które organizujemy w stolicy, bo przecież jestem tu przede wszystkim, by odbudowywać życie żydowskie w Polsce. Tym razem jednak najbardziej cieszy mnie fakt, że możemy pomóc Żydom z Ukrainy. Zwłaszcza, że rok przypada szczególny. To rok Hakhel – zgodnie z biblijnym przykazaniem, raz na siedem lat cały lud Izraela powinien zgromadzić się, by wysłuchać czytania Tory przez króla Izraela. Także dlatego w tym miesiącu, we wspaniały wieczór pesachowy Żydzi powinni być razem” – powiedział Rabin Szalom Stambler z Chabad Lubawicz.
***
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach na całym świecie. W Polsce jest obecna od ponad dekady. Oprócz krzewienia judaizmu, Chabad koncentruje się na odbudowie żydowskiego życia w Polsce.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.