Komunikaty PR

Żydowskie święto wolności

2023-04-04  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Już jutro, 5 kwietnia rozpocznie się Pesach – jedno z najważniejszych żydowskich świąt obchodzone na pamiątkę wyjścia Izraelitów z Egiptu. Żydzi na całym świecie zasiądą wieczorem do uroczystej kolacji zwanej seder. W tym roku rabin Szalom Stambler z warszawskiej wspólnoty Chabad Lubawicz spodziewa się na sederze ponad 300 gości. Równoległe obchody odbędą się pod Warszawą. Tam, w wynajętym hotelu, Pesach świętować będą żydowscy uchodźcy z ogarniętych wojną terenów Ukrainy.

Pesach trwa osiem dni. Zgodnie z Księgą Wyjścia (12: 14-17) upamiętnia wyzwolenie Izraelitów z niewoli egipskiej, dlatego zwane jest także świętem wolności. Wiele związanych z nim obrzędów zostało ustanowionych w rozdziałach 12-15 Księgi Wyjścia.

Tegoroczne Pesach jest wyjątkowe. Po pierwsze, tak jak 80 lat temu, przypada na czas, kiedy wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim. Po drugie, to już kolejne święto celebrowane razem z Żydami z Ukrainy, którzy zmuszeni zostali do ucieczki ze swojego kraju. Z myślą o nich Chabad Lubawicz przy wsparciu naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha stworzył możliwość spędzenia święta razem z rodzinami, przyjaciółmi i innymi członkami wspólnoty w hotelu pod Warszawą. Przez prawie dwa tygodnie około 200 osób będzie mogło wspólnie modlić się i odpoczywać. Towarzyszyć im będzie rabin znający język ukraiński. Wszystko po to, by goście jak najmniej odczuli, że są tak daleko od domów. Dodatkowo Chabad Lubawicz zadbał także o uatrakcyjnienie Żydom z Ukrainy pobytu w Polsce. Przewidziane są dla nich wycieczki, zwiedzanie zabytków Warszawy oraz sportowe aktywności.

Jak co roku, seder pesachowy będzie też hucznie celebrowany przez członków wspólnoty skupionych wokół rabina Szaloma Stamblera. Główne uroczystości przygotowywane są w hotelu w centrum stolicy, gdzie ponad 300 gości będzie się wspólnie modlić i spożywać świąteczną kolację. Wśród potraw królować będzie maca – tradycyjne pieczywo robione ze specjalnie przygotowanej mąki bez zakwasu.

„Pesach to święto wolności każdego Żyda. Jednak tej wolności nie będzie, dopóki nasi bracia z Ukrainy nie będą wolni. Żeby ich wspomóc, zorganizowaliśmy dla nich Pesach nieopodal Warszawy. Zwykle najważniejsze jest dla mnie nasze doroczne spotkanie sederowe, które organizujemy w stolicy, bo przecież jestem tu przede wszystkim, by odbudowywać życie żydowskie w Polsce. Tym razem jednak najbardziej cieszy mnie fakt, że możemy pomóc Żydom z Ukrainy. Zwłaszcza, że rok przypada szczególny. To rok Hakhel – zgodnie z biblijnym przykazaniem, raz na siedem lat cały lud Izraela powinien zgromadzić się, by wysłuchać czytania Tory przez króla Izraela. Także dlatego w tym miesiącu, we wspaniały wieczór pesachowy Żydzi powinni być razem” – powiedział Rabin Szalom Stambler z Chabad Lubawicz.

***

Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach na całym świecie. W Polsce jest obecna od ponad dekady. Oprócz krzewienia judaizmu, Chabad koncentruje się na odbudowie żydowskiego życia w Polsce. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie! Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są
Styl życia Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
2024-06-27 | 11:00

Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Konsument

Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów

Dbanie o odpowiednią dietę w pierwszych latach dziecka ma duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka otyłości w jego dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea badali to na przykładzie napojów spożywanych przez dzieci. Przyglądali się przez ponad dwie dekady 1,4 tys. dorastających dzieci i doszli do wniosków, że spożywanie napojów słodzonych cukrem w pierwszych latach wpływa na tworzenie złych nawyków dietetycznych, a co się z tym wiąże – zwiększa ryzyko otyłości, nawet po wielu latach.