Świat Wilkonia w Koneserze. Bajkowe prace artysty dostępne dla każdego
W Centrum Praskim Koneser na warszawskiej Pradze-Północ można podziwiać prace autorstwa Józefa Wilkonia. Rzeźby przedstawiające zwierzęta oraz inne baśniowe stworzenia będą prezentowane do 11 czerwca. Niebawem dołączą do nich również ilustracje tego wyjątkowego artysty, a po ponownym otwarciu galerii sztuki dla zwiedzających wydarzenie Świat Wilkonia w Koneserze zostanie także uzupełnione o wystawę obrazów. Plenerowa ekspozycja na placu Konesera jest bezpłatna, a podczas zwiedzania obowiązują aktualne obostrzenia sanitarne.
11 kwietnia rozpoczęła się plenerowa wystawa rzeźb zwierząt oraz baśniowych stworzeń Józefa Wilkonia. Prace wykonane przez tego uznanego artystę można podziwiać na otwartej przestrzeni warszawskiego placu Konesera. Wśród dzieł znajdują się te przedstawiające tura, żubra, niedźwiedzia, słonia, lwicę z lwiątkiem czy hipopotamy. Na szczególną uwagę zasługują „Duchy Lasu”, czyli wilkołaki. Wystawa w symboliczny sposób przenosi naturę do tkanki miejskiej.
– Niektóre baśniowe stworzenia budzą negatywne skojarzenia, ale w tym przypadku jest inaczej. Wilkołaki są symbolem natury, przynoszącej ludziom w darze samo dobro. Warto pamiętać, że otrzymaliśmy od niej także przyjaciół: psy czy koty – tłumaczy Józef Wilkoń. – Wszystkie prezentowane rzeźby, choć przedstawiają dzikie zwierzęta, pokazują łagodne oblicze przyrody. W ten sposób, w pięknej scenerii Centrum Praskiego Koneser, możemy spojrzeć jej prosto w oczy – podkreśla artysta.
Dzieła Józefa Wilkonia cieszą się dużym uznaniem zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jego prace wystawiane były już w wielu krajach, m.in. we Włoszech, w Niemczech czy w Korei Południowej. Rzeźby, które będzie można zobaczyć w Centrum Praskim Koneser, imponują również swoimi rozmiarami. Jeden z wilkołaków osiąga 370 centymetrów, a waga drewnianego słonia to prawie 800 kilogramów. Sam Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i ilustratorów książek. W jego dorobku znajduje się ponad dwieście tytułów dla dzieci i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego pozycje – „Księga Dżungli”, „Leopantera” czy „Kici kici, miau – kocia kołysanka” – publikowane są na całym świecie.
Wydarzenie Świat Wilkonia w Koneserze odbywa się na otwartej, bezpiecznej przestrzeni placu Konesera i jest bezpłatne. W trakcie zwiedzania należy przestrzegać aktualnie obowiązujących norm sanitarnych – zachowywać dystans od innych osób oraz zasłaniać usta i nos.
Więcej szczegółów można znaleźć na: koneser.eu
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Mamaiti.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.