Światło dzienne w szkołach - dlaczego jest tak ważne?
Pomóc w tym mogą odpowiednie świetliki modułowe VELUX Commercial - tak jak miało to miejsce w szkole zawodowej w Peder Lykke w Danii.
Wpływ warunków oświetleniowych na dzieci i młodzież
Oświetlenie ma ogromny wpływ na samopoczucie, co przekłada się także na skupienie i efektywność wykonywanych zadań. Nieodpowiednie światło, szczególnie sztuczne o zbyt małej mocy lub niewłaściwej barwie, negatywnie wpływa na procesy psychologiczne - może wpływać na zwiększone uczucie senności, zmniejszoną koncentrację, a nawet wywoływać frustrację. Do tego nieodpowiednie światło może pogarszać jakość widzenia i pogłębiać wady wzroku.
Naturalne światło ma z kolei wiele zalet. Jeśli do pomieszczeń napływa odpowiednia jego ilość, to potrafi wpływać na wiele aspektów, w tym na produktywność - badania pokazują, że przy naturalnym doświetleniu efektywność wzrasta nawet o 15%! Dopływ naturalnego światła jest ważny przez cały rok, ale szczególne znaczenie ma w okresie jesiennym i zimowym, kiedy dni są coraz krótsze. Naturalne światło pozwala organizmowi produkować więcej witaminy D, co przekłada się także na zwiększoną odporność.
Świetliki dachowe w szkole Peder Lykke w Kopenhadze i ich wpływ na jakość nauki
Coraz więcej placówek zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dostęp do naturalnego światła i wentylacji. Przykładem placówki, która w ostatnim czasie zdecydowała się na korzystne zmiany, jest duńska szkoła Peder Lykke. W budynku odbył się kompleksowy remont, który obejmował m.in. wymianę 68 istniejących już świetlików na nowe podwójne świetliki modułowe od VELUX Commercial – zamontowano ich łącznie 184.
Rozwiązanie zostało rozszerzone także o system wentylacji i rolet, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też pozwalają kontrolować dostęp światła.
- Jest wiele pozytywnych aspektów dotyczących tego projektu renowacji, ale oczywiście teraz jest to światło dzienne. Naprawdę potrzebowaliśmy świetlików, ponieważ nie mamy wielu okien wychodzących na ulice i place zabaw. Świetliki są koniecznością i szybko dostarczają świeżego powietrza. Szkoła stała się o wiele przyjemniejszym miejscem dla wszystkich - mówi Anders Munk, nauczyciel w szkole Peder Lykke.
Warto także wspomnieć o tym, że całość odbyła się bez konieczności przerw w nauce i zakłócania codziennego działania placówki. Świetliki były prefabrykowane poza placem budowy, dzięki czemu znacznie skrócono czas montażu, a pojedyncze moduły były instalowane w zaledwie 15 minut.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze metody spowalniania progresji krótkowzroczności

Co wiemy o soli?

Najnowsze międzynarodowe badania dowodzą, że 75% ludzi wie, że nie zjada zalecan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Seriale

Anna Cieślak: Zuza Grabowska ma w sobie godność, ciepło, szlachetność i spokój. Na planie „Rafiego” opiekowała się ludźmi, zawsze miała czas dla innych
Aktorka przyznaje, że nieco obawiała się spotkania z Zuzanną Grabowską i Pawłem Domagałą. Szybko się jednak okazało, że te obawy były bezpodstawne. Kiedy bowiem wszyscy troje stanęli na planie serialu „Rafi”, opartego na pomyśle znanego małżeństwa, a realizowanego dla Polsat Box Go, szybko nawiązali dobry kontakt. Annie Cieślak niezwykle zaimponowała przede wszystkim ich wrażliwość i empatia.
Handel
Technologie rewolucjonizują biznes restauracyjny. Kioski samoobsługowe, kody QR, a wkrótce sztuczna inteligencja będą standardem w branży gastronomicznej

Digitalizacja i nowe technologie stają się głównym motorem rozwoju branży restauracyjnej, a rozwiązania technologiczne – takie jak kody QR, kioski samoobsługowe, cyfrowe menu czy systemy AI wspierające sprzedaż – coraz powszechniej pojawiają się w stacjonarnych restauracjach, usprawniając ich funkcjonowanie i przyciągając klientów. – Niewątpliwie technologia będzie nadal zmieniać sektor gastronomiczny. Im lepsze interakcje z klientem, tym częściej korzysta on z naszych usług – mówi Luis Comas, CEO AmRestu, operatora m.in. marek: KFC, Starbucks, Pizza Hut i Burger King, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojej działalności.
Nauka
Wpływ poezji na samopoczucie zbadali naukowcy. Okazała się pomocna w walce z samotnością i radzeniu sobie z trudnymi emocjami

Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth przeprowadzili badanie na temat roli poezji w dzisiejszych, scyfryzowanych czasach. Odpowiedzi badanych, ale też popularność interaktywnej strony internetowej, która w czasie pandemii umożliwiała publikowanie i czytanie wierszy, wskazują jednoznacznie, że poezja nadal jest istotną częścią życia wielu osób. Paradoksalnie media społecznościowe mogą tę pozycję umacniać. Dobroczynny wpływ poezji miał szczególne znaczenie zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19, czyli okresie ograniczonych spotkań towarzyskich i pogorszonego nastroju. Wyniki badania wykazały, że poezja może pomóc ludziom w wyrażaniu siebie, łączeniu się z innymi i radzeniu sobie z trudnymi emocjami, np. żałobą.