Sztuka nie zna granic – laureaci konkursu „Art Lives Here by Leonardo Hotels”
Warszawa – miasto kontrastów. Nowoczesna, z tradycjami, kosmopolityczna i na wskroś polska. Jeszcze tego lata zobaczymy ją w obiektywie trójki uzdolnionych fotografów – Urszuli Śliz, Marii Louceiro i Tianjun Li. To laureaci rezydencji artystycznej „Art Lives Here”, dla których przez blisko trzy tygodnie Warszawa będzie inspiracją do pracy. Już wkrótce dowiemy się, czym ich oczaruje i czym zaskoczy...
Leonardo Hotels z dumą ogłasza wyłonienie trzech laureatów Konkursu „Art Lives Here – by Leonardo Hotels”. W tegorocznej edycji, spośród licznych zgłoszeń z kilku krajów Europy, jury w składzie: Jacek Sosnowski (Art Curator at NYX Hotel Warsaw), Bogna Świątkowska (Redaktor Naczelna NN6T, dziennikarka i promotorka kultury), Tomasz Gutkowski (Prezes Zarządu Fundacji Sztuk Wizualnych i organizator festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie), Iris Barak (NYX Hotels Art Curator), oraz Nino D. Rosenlund (NYX Hotel Warsaw and Leonardo Royal Warsaw General Manager) wybrało trójkę utalentowanych artystów – fotografów, którzy tego lata wezmą udział w artystycznej rezydencji w sercu Warszawy.
Laureatami konkursu zostali:
Urszula Śliz – artystka pochodząca z Wrocławia, której fotografia, jak ona sama potwierdza: „od lat jest zapisem inspirowanym krajobrazem miejskim”;
Tianjun Li – urodzony w Chinach artysta, mieszkający na stałe w Helsinkach, którego zainteresowania łączą fotografię z elementami muzycznymi i eksperymentami dźwiękowymi;
Maria Louceiro – pochodząca z Portugalii, związana na stałe z artystycznym Berlinem fotografka, skupiająca się na miejskich krajobrazach, która swój cel pracy określa jako: „uchwycenie esencji i energii miejskiego życia”.
Konkurs, organizowany przez Leonardo Hotels, skierowany jest do fotografów z Europy, a jego cel to wspieranie artystów, tworzenie dla nich inspirującej przestrzeni do pracy oraz umożliwienie publicznej prezentacji dzieł. Laureaci zostali zaproszeni na niemal trzytygodniową rezydencję artystyczną, która odbędzie się w lipcu w hotelach Leonardo Royal oraz NYX Hotel w Warszawie. W ramach rezydencji fotografowie będą mieli zapewnione między innymi komfortowe zakwaterowanie, dostęp do pracowni artystycznej, wsparcie organizacyjne, produkcyjne i merytoryczne.
Podczas rezydencji każdy z laureatów przygotuje serię prac składającą się z pięciu fotografii, inspirowanych miejskim krajobrazem Warszawy. Finałem rezydencji będzie ogłoszenie wyników i wernisaż, który odbędzie się 24 lipca w NYX Hotel Warsaw. Zwycięska praca dołączy na stałe do kolekcji sztuki i będzie dostępna do oglądania dla gości obydwu hoteli.
„Jestem dumny, że tak wartościowy program rezydencji artystycznej odbywa się właśnie w przestrzeniach Leonardo Royal w Warszawie i NYX Hotel Warsaw. Sztuka sama w sobie nie zna granic ani ograniczeń, jednak młodzi artyści potrzebują wsparcia, aby mogli zostać dostrzeżeni” – mówi Nino D. Rosenlund – NYX Hotel Warsaw and Leonardo Royal Warsaw City General Manager. „Tym bardziej nie mogę doczekać się dnia, kiedy ja i oczywiście nasi goście będziemy mogli obejrzeć prace powstałe w ramach projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels” – dodaje.
Leonardo Hotels to miejsca, w których sztuka odgrywa bardzo ważną rolę. Zwłaszcza w NYX Hotel Warsaw oglądać można prace aktualnie bardzo popularnych i rozpoznawalnych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej – Mariusza Warasa, Nespoon, Aleksandry Waliszewskiej, Roberta Delmana, czy Marusza Tarkawiana. Konkurs „Art Lives Here – by Leonardo Hotels” jest wyrazem zaangażowania sieci w promocję twórczości artystycznej i wsparcie dla artystów na każdym etapie ich kariery.
***
Informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie: https://www.nyx-hotels.com/art-at-nyx. Aktualności na temat konkursu można śledzić też na profilach IG NYX Hotel Warsaw i Leonardo Royal Warsaw.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.
Prawo
Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.