Komunikaty PR

Sztuka zwalczająca stres w Warszawie

2021-06-02  |  17:00
Biuro prasowe
  • Do 16 lipca w Piękna Gallery przy ul. Emilii Plater 10 oglądać będzie można malarstwo Anny Szprynger, jednej z najbardziej uznanych artystek sztuki najnowszej w Polsce. 

 

  • Dorobek Anny Szprynger wielokrotnie wystawiany był zagranicą, m.in. w Nowym Jorku. Malarka określana jest przez krytyków kontynuatorką dziedzictwa największych polskich abstrakcjonistów. 



 

Anna Szprynger urodziła się w 1982 r. w Warszawie i obecnie zaliczana jest do najbardziej rozpoznawalnych artystek swojego pokolenia w Polsce. Bywalcom galerii znana jest przede wszystkim z precyzyjnie kreślonych geometrycznych obrazów, na których serie cienkich jak włos białych linii przecinają czarne tła. Jej najnowsza seria prac, prezentowana na wystawie „Jętki” zaskoczyła jednak szerokie grono kolekcjonerów: po raz pierwszy od niemal dekady artystka wprowadziła do palety różne barwy, a jej kunsztowne kompozycje zaczęły przypominać formy organiczne. Niektórym odbiorcom przywodzą na myśl chmary muszek, innym kosmiczne mgławice. Tytułowe „jętki” to niewielkie owady unoszące się latem nad stawem - ich życie trwać może od rana do wieczora. 

 

- Kiedy poszukiwaliśmy tytułu dla wystawy, owszem, były rozważane również mgławice, choć brakowało w wydźwięku tego słowa czegoś, co w tej serii jest bardzo istotne, czyli intymności i bliskości. O jętkach może nie wszyscy myślą, ale każdy natknął się przecież na taką chmarę muszek - dobrze znanych, malutkich, ulotnych - komentuje Anna Szprynger w wywiadzie na okoliczność wystawy. Cała treść rozmowy dostępna jest na stronie artystki: https://annaszprynger.pl/satysfakcja_z_oddechu/ 

 

 

- Anna Szprynger w 2013 została laureatką Prix Marin na paryskim Salon Réalités Nouvelles, a także otrzymała Nagrodę Arteonu za rok 2014. Warto wspomnieć, że jej praca została zakupiona do kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie można oglądać ją na ekspozycji stałej. Te wyróżnienia oraz liczne wystawy w Polsce i za granicą potwierdzają, że mamy do czynienia z jedną z najważniejszych artystek sztuki najnowszej, która w świeży i oryginalny sposób kontynuuje tradycję wielkich polskich abstrakcjonistów - komentuje Stefania Olbrycht z Piękna Gallery. 



 

Nocne życie wystawy 

Obrazy, które Anna Szprynger nazywa bardziej osobistymi wypowiedziami, w opinii odwiedzających uchodzą za niezwykle subtelne i niespodziewanie kojące. Malowane przez artystkę z dużą uwagą, czasochłonne abstrakcyjne prace przypominają ażurowe struktury, chmary muszek. Angielska nazwa jętki to „mayfly” - majowa muszka - istotnie kojarząca się z odpoczynkiem i nagrzaną taflą stawu. Jak potwierdzają organizatorzy wystawy, miasto wyraźnie na taką sztukę czekało. 

 

- Podczas odbywającej się tradycyjnie Nocy Muzeów - zarówno fizycznie jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych - odwiedziło nas bardzo wielu gości, co ważne, przede wszystkim młodych. Artystka również była obecna w galerii i w konsekwencji nasza Noc Muzeów była de facto sześciogodzinną rozmową o inspiracjach, procesie twórczym i tym, co kto widzi w tajemniczych abstrakcjach Szprynger. Taka wymiana myśli jest dla nas najcenniejsza, ponieważ dowiadujemy się wiele od gości, ale także sami możemy przekazać nieco wiedzy i zaciekawić młodych widzów światem sztuki - komentuje Stefania Olbrycht z warszawskiej Piękna Gallery, która od lat promuje rodzimą sztukę, działając równolegle w Nowym Jorku.

 

- Piękna Gallery koncentruje się na czołowych artystach polskiej sztuki powojennej. Nasza działalność obejmuje również Nowy Jork, gdzie promujemy polskich twórców. Obok Stanisława Fijałkowskiego, Teresy Pągowskiej, Eugeniusza Markowskiego, Magdaleny Abakanowicz czy Stefana Krygiera zaprezentowaliśmy również Annę Szprynger. Indywidualna wystawa Szprynger zorganizowana we współpracy z ważną nowojorską Slag Gallery spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem amerykańskich widzów i krytyki - dodaje Stefania Olbrycht. 

 

 

Więcej informacji oraz zdjęć z wystawy „Jętki”  znajdą Państwo na stronie: https://pieknagallery.pl/

 






 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka EFNI: Co będzie jutro – oczami twórców Biuro prasowe
2024-10-17 | 09:15

EFNI: Co będzie jutro – oczami twórców

Sfera polityczna, choć ważna, to nie powinna przesłaniać życia artystycznego i intelektualnego. Na poziomie politycznym od lat prawie nie zmieniają się linie podziału
Sztuka W Jurajskiej odbędzie się Jarmark Sztuki i Rękodzieła
2024-10-16 | 13:00

W Jurajskiej odbędzie się Jarmark Sztuki i Rękodzieła

  Wyroby z haftem sutaszowym, ręcznie robione wisiorki z suszonych kwiatów czy meksykańskie rękodzieło ludowe – to tylko niektóre z rzeczy, które będzie
Sztuka ABSTRAKCJA W OFFIE JESZCZE DO NIEDZIELI
2024-10-15 | 14:00

ABSTRAKCJA W OFFIE JESZCZE DO NIEDZIELI

Inspirowany łódzką awangardą interdyscyplinarny Festiwal Lodz Abstrakt Art Festival (LAAF) dobiega końca. Jeszcze przez kilka dni organizatorzy zapraszają do OFF Piotrowska Center

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Edukacja

Stereotypy społeczne sprawiają, że mężczyznom trudno szukać pomocy w depresji. W zdrowiu i edukacji ich sytuacja jest trudniejsza niż kobiet

Luka edukacyjna, czyli gorsze wyniki w testach i mniejsze szanse na wyższą edukację, krótszy czas życia, późniejszy wiek emerytalny, ale przede wszystkim samotność w depresji i większa liczba samobójstw – to problemy współczesnych polskich mężczyzn. W ich naprawie przeszkadza nie tylko brak powszechnej świadomości ich występowania, ale także stereotypy społeczne, które utrudniają mężczyznom zwrócenie się o pomoc, oraz brak systemowych ram udzielania tej pomocy.

Muzyka

Krzysztof Skórzyński: Wkrótce planuję co najmniej dwa nowe single. Jeżeli moja muzyka nie znajdzie słuchaczy, to nie będę miał do nikogo pretensji

Dziennikarz przygotowuje się do premiery pierwszej autorskiej EP-ki i jak zaznacza, w ten sposób spełnia jedno ze swoich największych marzeń. Bardzo zależy mu więc na tym, by każdy utwór był dopracowany w najmniejszym szczególe i niósł wartościowy przekaz. Pierwszy singiel zatytułowany „A może tak” Krzysztof Skórzyński oficjalnie zaprezentował podczas Top of The Top Sopot Festival.