Komunikaty PR

Fuzja zaprasza na Łódź Design Festival

2024-05-16  |  14:45
Biuro prasowe
Kontakt

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations

ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Do pobrania docx ( 0.83 MB )

Najlżejsze krzesło świata, lustrzane dzieła sztuki użytkowej wykonane w technologii FiDU pozwalającej nadmuchać metal pod wysokim ciśnieniem oraz krzesło będące swoistym dialogiem pomiędzy sztuką i architekturą inspirowane twórczością Władysława Strzemińskiego. Te i wiele innych dzieł Oskara Zięty można oglądać w łódzkiej Fuzji w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera na wystawie „Zięta Ilustrowany” w ramach 18. edycji Łódź Design Festival. Wystawa obejmuje także grafiki znanych polskich ilustratorów, którzy dzieła Zięty poddali indywidualnym ekspresyjnym interpretacjom.

„Zięta Ilustrowany” to projekt, którego celem jest wspieranie artystów, łączenie dyscyplin i wspólne opowiadanie o pasji tworzenia. Koncept obejmuje serię limitowanych grafik, które prezentują ikoniczne obiekty Oskara Zięty oczami jednych z najbardziej cenionych polskich ilustratorów: Karol Banach, Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Ola Dobrzyńska, Iza Dudzik, Kuba Ferenc, Joanna Gniady, Malwina Hajduk, Ada Jarzębowska, Jakub Kamiński, Agata Królak, Paweł Mildner, Marian Misiak, Anna Niemierko, Maciej Polak, Paweł Smardzewski, Paweł Szlotawa, Asia Wójtowicz. Ilustracje, wydrukowane na dużych formatach, zestawione zostały z dziełami Oskara Zięty, które łączą sztukę, design, inżynierię i technologię. Wystawa w Fuzji potrwa do 2 czerwca, czynna jest codziennie w godzinach 10:00 – 20:00.

- W tym roku Fuzja po raz pierwszy uczestniczy w Festiwalu Designu, z czego ogromnie się cieszymy. Łączy nas nie tylko sąsiedztwo i historyczna spuścizna dawnych zakładów Karola Scheiblera, ale także wspólna idea - łączenie ludzi, sztuki, technologii i designu oraz odkrywania nowych talentów. Tegoroczne hasło Festiwalu to „Komfort” oraz pokazanie różnych jego znaczeń w dobie zmieniających się potrzeb społeczeństwa, także w kontekście kształtowania wielofunkcyjnych przestrzeni współczesnych miast, na co w pełni już niedługo odpowiadać będzie Fuzja mówi Karolina Prędota – Krystek z Echo Investment, które rewitalizuje w Łodzi kompleks po dawnych zakładach włókienniczych Karola Scheiblera. Industrialna przestrzeń secesyjnej Elektrowni stanowi idealne tło do ekspozycji dzieł jednego z najwybitniejszych artystów Oskara Zięty oraz ich graficznych interpretacjidodaje.

Na wystawie zobaczyć można m. in. flagowy obiekt Zięta Studio stołek PLOPP, czyli „Polski Obiekt Ludowy Pompowany Powietrzem”, który udowadnia, jak artystyczne aspekty projektowania można streścić w wysoce zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych. Stołek jest laureatem Red Dot Design Award 2008, German Design Council Award 2008 oraz Forum AID Award 2009. PLOPP to manifest technologii FiDU i procesu „kontrolowanej utraty kontroli”. Dwa ultracienkie arkusze stalowe są zespawane ze sobą wokół krawędzi i nadmuchiwane pod wysokim ciśnieniem, deformując płaską formę w obiekt 3D. Na wystawie zobaczymy też najlżejsze krzesło świata – ULTRALEGGERA. Krzesło zaprojektowane przez Oskara Ziętę zbudowane jest na ultralekkiej, wytrzymałej ramie wykonanej w innowacyjnej technologii FiDU, z wycinanym laserowo siedziskiem i oparciem. Cała konstrukcja waży niewiele ponad 1660 g. a krzesło swoją niewielką wagę zawdzięcza temu, że wykonane jest tylko z jednego materiału - aluminium. Wpisuje się tym samym w filozofię Monomaterial Thinking i jest w niemal pełni odnawialne. Spełnia również założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (Circural Economy). Na uwagę zasługuje także kolejny eksponat J – CHAIR, krzesło, które odzwierciedla unikalny dialog pomiędzy metalem i skórą, architekturą i sztuką, funkcjonalnością i designem. Mebel powstał na specjalne zamówienie Muzeum Jerke w Recklinghausen w Niemczech. Inspiracją do powstania J-CHAIR była forma architektoniczna samego budynku oraz kompozycja polskiego artysty Władysława Strzemińskiego „Konstrukcja płaska – rozbicie czarnego prostokąta (1923)”. Łącznie na wystawie znajduje się kilkanaście projektów Oskara Zięty: artystyczne krzesła, lustra, świeczniki, wazony, lampy oraz elementy dekoracyjne.

W najbliższą sobotę 18 maja, o godzinie 16:00 w Kotłowni Elektrowni Karola Scheiblera odbędzie się spotkanie z autorami prac, które można zobaczyć w ramach wystawy „Zięta ilustrowany”. Ilustratorzy i ilustratorki opowiedzą o kulisach powstania grafik interpretujących dzieła Oskara Zięty. Natomiast 24 maja (piątek) o godzinie 18:00 do Elektrowni w Fuzji zawita sam twórca – Oskar Zięta, który opowie o metodzie nadmuchiwania stali nowatorską technologią FiDU.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Beyond Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-30 | 21:00

Rewia – kolorowe antidotum na szarą codzienność

Niedługo minie 25 lat odkąd rewia znowu odżyła w Polsce. W 2001 ten rodzaj sztuki przywróciła do życia Małgorzata Potocka, otwierając pierwszą po wojnie scenę rewiową w naszym kraju. Teatr Sabat jest jedynym miejscem
Sztuka Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!
2024-06-27 | 13:45

Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!

Konkurs Design by Śliwka Nałęczowska pobudza środowisko artystyczne do twórczych działań. Piąta, jubileuszowa edycja wydarzenia, promującego talenty w dziedzinie grafiki
Sztuka Centrum Riviera zaprasza na wystawę w ramach Gdynia Design Days
2024-06-20 | 01:00

Centrum Riviera zaprasza na wystawę w ramach Gdynia Design Days

Centrum Riviera zostało partnerem  nadbałtyckiego festiwalu designu – Gdynia Design Days. W ramach 17 edycji wydarzenia, od soboty 22 do niedzieli 30 czerwca w Rivierze zostanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.