Komunikaty PR

Fuzja zaprasza na Łódź Design Festival

2024-05-16  |  14:45
Biuro prasowe
Kontakt

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations

ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Do pobrania docx ( 0.83 MB )

Najlżejsze krzesło świata, lustrzane dzieła sztuki użytkowej wykonane w technologii FiDU pozwalającej nadmuchać metal pod wysokim ciśnieniem oraz krzesło będące swoistym dialogiem pomiędzy sztuką i architekturą inspirowane twórczością Władysława Strzemińskiego. Te i wiele innych dzieł Oskara Zięty można oglądać w łódzkiej Fuzji w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera na wystawie „Zięta Ilustrowany” w ramach 18. edycji Łódź Design Festival. Wystawa obejmuje także grafiki znanych polskich ilustratorów, którzy dzieła Zięty poddali indywidualnym ekspresyjnym interpretacjom.

„Zięta Ilustrowany” to projekt, którego celem jest wspieranie artystów, łączenie dyscyplin i wspólne opowiadanie o pasji tworzenia. Koncept obejmuje serię limitowanych grafik, które prezentują ikoniczne obiekty Oskara Zięty oczami jednych z najbardziej cenionych polskich ilustratorów: Karol Banach, Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Ola Dobrzyńska, Iza Dudzik, Kuba Ferenc, Joanna Gniady, Malwina Hajduk, Ada Jarzębowska, Jakub Kamiński, Agata Królak, Paweł Mildner, Marian Misiak, Anna Niemierko, Maciej Polak, Paweł Smardzewski, Paweł Szlotawa, Asia Wójtowicz. Ilustracje, wydrukowane na dużych formatach, zestawione zostały z dziełami Oskara Zięty, które łączą sztukę, design, inżynierię i technologię. Wystawa w Fuzji potrwa do 2 czerwca, czynna jest codziennie w godzinach 10:00 – 20:00.

- W tym roku Fuzja po raz pierwszy uczestniczy w Festiwalu Designu, z czego ogromnie się cieszymy. Łączy nas nie tylko sąsiedztwo i historyczna spuścizna dawnych zakładów Karola Scheiblera, ale także wspólna idea - łączenie ludzi, sztuki, technologii i designu oraz odkrywania nowych talentów. Tegoroczne hasło Festiwalu to „Komfort” oraz pokazanie różnych jego znaczeń w dobie zmieniających się potrzeb społeczeństwa, także w kontekście kształtowania wielofunkcyjnych przestrzeni współczesnych miast, na co w pełni już niedługo odpowiadać będzie Fuzja mówi Karolina Prędota – Krystek z Echo Investment, które rewitalizuje w Łodzi kompleks po dawnych zakładach włókienniczych Karola Scheiblera. Industrialna przestrzeń secesyjnej Elektrowni stanowi idealne tło do ekspozycji dzieł jednego z najwybitniejszych artystów Oskara Zięty oraz ich graficznych interpretacjidodaje.

Na wystawie zobaczyć można m. in. flagowy obiekt Zięta Studio stołek PLOPP, czyli „Polski Obiekt Ludowy Pompowany Powietrzem”, który udowadnia, jak artystyczne aspekty projektowania można streścić w wysoce zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych. Stołek jest laureatem Red Dot Design Award 2008, German Design Council Award 2008 oraz Forum AID Award 2009. PLOPP to manifest technologii FiDU i procesu „kontrolowanej utraty kontroli”. Dwa ultracienkie arkusze stalowe są zespawane ze sobą wokół krawędzi i nadmuchiwane pod wysokim ciśnieniem, deformując płaską formę w obiekt 3D. Na wystawie zobaczymy też najlżejsze krzesło świata – ULTRALEGGERA. Krzesło zaprojektowane przez Oskara Ziętę zbudowane jest na ultralekkiej, wytrzymałej ramie wykonanej w innowacyjnej technologii FiDU, z wycinanym laserowo siedziskiem i oparciem. Cała konstrukcja waży niewiele ponad 1660 g. a krzesło swoją niewielką wagę zawdzięcza temu, że wykonane jest tylko z jednego materiału - aluminium. Wpisuje się tym samym w filozofię Monomaterial Thinking i jest w niemal pełni odnawialne. Spełnia również założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (Circural Economy). Na uwagę zasługuje także kolejny eksponat J – CHAIR, krzesło, które odzwierciedla unikalny dialog pomiędzy metalem i skórą, architekturą i sztuką, funkcjonalnością i designem. Mebel powstał na specjalne zamówienie Muzeum Jerke w Recklinghausen w Niemczech. Inspiracją do powstania J-CHAIR była forma architektoniczna samego budynku oraz kompozycja polskiego artysty Władysława Strzemińskiego „Konstrukcja płaska – rozbicie czarnego prostokąta (1923)”. Łącznie na wystawie znajduje się kilkanaście projektów Oskara Zięty: artystyczne krzesła, lustra, świeczniki, wazony, lampy oraz elementy dekoracyjne.

W najbliższą sobotę 18 maja, o godzinie 16:00 w Kotłowni Elektrowni Karola Scheiblera odbędzie się spotkanie z autorami prac, które można zobaczyć w ramach wystawy „Zięta ilustrowany”. Ilustratorzy i ilustratorki opowiedzą o kulisach powstania grafik interpretujących dzieła Oskara Zięty. Natomiast 24 maja (piątek) o godzinie 18:00 do Elektrowni w Fuzji zawita sam twórca – Oskar Zięta, który opowie o metodzie nadmuchiwania stali nowatorską technologią FiDU.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Beyond Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.