Komunikaty PR

"Forma mówi" - Jubileuszowa wystawa profesora Antoniego Janusza Pastwy w Warsaw

2024-02-23  |  13:33
Biuro prasowe

Warszawa, Polska  14 lutego 2024 

"Forma mówi" - Jubileuszowa wystawa profesora Antoniego Janusza Pastwy w Warsaw Marriott Hotel

Jeden z czołowych rzeźbiarzy polskich, Antoni Janusz Pastwa, w 2024 roku obchodzi jubileusz 80. urodzin. Pierwszą odsłoną obchodów jubileuszowych jest wystawa rzeźby zorganizowana w warszawskim Hotelu Marriott.

Wystawa jest już trzecim wspólnym projektem Galerii Sztuki Współczesnej Limited Edition i Warsaw Marriott Hotel, instytucji które podjęły współpracę w celu promocji polskich artystów.

Profesor Antoni Janusz Pastwa jest wybitnym współczesnym rzeźbiarzem, istotną postacią w historii polskiej rzeźby. Jego osiągnięcia twórcze były wielokrotnie i szeroko opisywane. W szczególności zasłynął cyklami rzeźbiarskimi Torsy i Cienie. Autor wielu wystaw w kraju i zagranicą. Realizacje Antoniego Janusza Pastwy, takie jak na przykład słynna Kwadryga Apollina na frontonie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, wykonana wspólnie z Adamem Myjakiem, są doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Norwidowskiej (dwukrotnie) i Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Wystawa "Forma mówi" prezentuje kluczowe nurty w twórczości Pastwy, ukazując jego oryginalną koncepcję rzeźby, nad którą artysta pracuje od lat 70-tych. Antoni Janusz Pastwa posługuje się własnym językiem, którym w sposób mistrzowski i bez zbędnego patosu przekazuje nam prawdy uniwersalne. - mówi kurator wystawy Wiesława Wideryńska.

Wydarzenie to staje się okazją do odkrywania nowych znaczeń poprzez kontemplację dzieł sztuki. Na wystawie w hotelu Marriott mogą Państwo zobaczyć rzeźby potraktowane bardzo autorsko, z moim sposobem rzeźbienia, myślenia o formie. Wypowiadam się poprzez formę, uważając, że w formie można jeszcze wiele powiedzieć i nigdy wszystkiego się nie powie.- mówi artysta. 

Jednym z obiektów eksponowanych na wystawie jest Tors VI z cyklu Torsy. Jest to syntetycznie ukazana sylwetka człowieka. Nieokreślona postać wyrasta z postumentu jakby odradzała się z ziemi, zarówno w sensie fizycznym jak i duchowym. Rzeźba jest refleksją nad kondycją ludzką.

Kolejną rzeźbą prezentowaną na wystawie jest Koń IV z cyklu Cienie. Rzeźba składa się z dwóch materiałów - lipy przywołującej powidok gleby, roli, w zderzeniu z formami geometrycznymi wykonanymi z sosny, przechodzącymi w cień konia symbolizującego przemijanie. 

Na wystawie eksponowana jest również Wilczyca II z cyklu Cienie, zainspirowana wielokrotnymi podróżami do Włoch.Tam artysta zetknął się z rzeźbiarskimi wizerunkami wilczyc, które powstały w późnych wiekach średnich i na początku renesansu. Pastwa nawiązał dialog z dawnymi mistrzami proponując własną wersję Wilczycy.

Wystawa kończy się jedną z najnowszych prac artysty, Postać III, która porusza tematykę kondycji ludzkiej w obliczu współczesności.

Wystawa "Forma mówi" to nie tylko okazja do spotkania z twórczością uznanego rzeźbiarza, ale także jest doświadczeniem artystycznego dialogu pomiędzy monumentalnym gmachem Warsaw Marriott Hotel a widzem. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia wystawy, która znajduje się na drugim piętrze hotelowego lobby. Zwiedzanie jest bezpłatne. - zachęca Dariusz Oleksiak, Managing Director Warsaw Marriott Hotel. 

Dla tych, którzy nie mogą osobiście odwiedzić wystawy, "Forma mówi" jest również dostępna online na stronie Galerii Limited Edition www.limitededition.pl. Ekspozycja wirtualna jest uzupełniona również o pierwszą część prezentacji, która miała swoją inaugurację z okazji jubileuszu 20-lecia Warszawskich Targów Sztuki. Wystawa potrwa do 15 marca.

Załączone zdjęcia: fot. Paweł Mazurek, Tomasz Kowalski

"Tors VI", "Koń IV", "Wilczyca II", "Postać III".

 

Zapraszamy do kontaktu:
beata@highlevelmarketing.pl
www.highlevelmarketing.pl 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów Biuro prasowe
2024-04-20 | 13:00

Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów

Kto kiedykolwiek trenował taniec, wie, jak dużo pracy wymaga dojście do poziomu, który pozwalałby na zaprezentowanie swoich umiejętności publicznie - a co dopiero na scenie i w blasku
Sztuka Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...
2024-04-16 | 12:00

Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...

Denise Schwizgebel jest szwajcarską artystką wizualną. Jej najnowszy projekt "Rising Aeon" powstał dzięki spotkaniu z Judith Sacchi, szwajcarską dziennikarką i wolontariuszką
Sztuka Wystartowała piąta edycja konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024
2024-04-11 | 14:30

Wystartowała piąta edycja konkursu "Design by Śliwka Nałęczowska 2024"

Z początkiem kwietnia br. ruszyła piąta, jubileuszowa odsłona konkursu Design By Śliwka Nałęczowska. W tym roku zadaniem młodych artystów jest zaprojektowanie grafiki na opakowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.