"Forma mówi" - Jubileuszowa wystawa profesora Antoniego Janusza Pastwy w Warsaw
Warszawa, Polska 14 lutego 2024
"Forma mówi" - Jubileuszowa wystawa profesora Antoniego Janusza Pastwy w Warsaw Marriott Hotel
Jeden z czołowych rzeźbiarzy polskich, Antoni Janusz Pastwa, w 2024 roku obchodzi jubileusz 80. urodzin. Pierwszą odsłoną obchodów jubileuszowych jest wystawa rzeźby zorganizowana w warszawskim Hotelu Marriott.
Wystawa jest już trzecim wspólnym projektem Galerii Sztuki Współczesnej Limited Edition i Warsaw Marriott Hotel, instytucji które podjęły współpracę w celu promocji polskich artystów.
Profesor Antoni Janusz Pastwa jest wybitnym współczesnym rzeźbiarzem, istotną postacią w historii polskiej rzeźby. Jego osiągnięcia twórcze były wielokrotnie i szeroko opisywane. W szczególności zasłynął cyklami rzeźbiarskimi Torsy i Cienie. Autor wielu wystaw w kraju i zagranicą. Realizacje Antoniego Janusza Pastwy, takie jak na przykład słynna Kwadryga Apollina na frontonie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, wykonana wspólnie z Adamem Myjakiem, są doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Norwidowskiej (dwukrotnie) i Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Wystawa "Forma mówi" prezentuje kluczowe nurty w twórczości Pastwy, ukazując jego oryginalną koncepcję rzeźby, nad którą artysta pracuje od lat 70-tych. Antoni Janusz Pastwa posługuje się własnym językiem, którym w sposób mistrzowski i bez zbędnego patosu przekazuje nam prawdy uniwersalne. - mówi kurator wystawy Wiesława Wideryńska.
Wydarzenie to staje się okazją do odkrywania nowych znaczeń poprzez kontemplację dzieł sztuki. Na wystawie w hotelu Marriott mogą Państwo zobaczyć rzeźby potraktowane bardzo autorsko, z moim sposobem rzeźbienia, myślenia o formie. Wypowiadam się poprzez formę, uważając, że w formie można jeszcze wiele powiedzieć i nigdy wszystkiego się nie powie.- mówi artysta.
Jednym z obiektów eksponowanych na wystawie jest Tors VI z cyklu Torsy. Jest to syntetycznie ukazana sylwetka człowieka. Nieokreślona postać wyrasta z postumentu jakby odradzała się z ziemi, zarówno w sensie fizycznym jak i duchowym. Rzeźba jest refleksją nad kondycją ludzką.
Kolejną rzeźbą prezentowaną na wystawie jest Koń IV z cyklu Cienie. Rzeźba składa się z dwóch materiałów - lipy przywołującej powidok gleby, roli, w zderzeniu z formami geometrycznymi wykonanymi z sosny, przechodzącymi w cień konia symbolizującego przemijanie.
Na wystawie eksponowana jest również Wilczyca II z cyklu Cienie, zainspirowana wielokrotnymi podróżami do Włoch.Tam artysta zetknął się z rzeźbiarskimi wizerunkami wilczyc, które powstały w późnych wiekach średnich i na początku renesansu. Pastwa nawiązał dialog z dawnymi mistrzami proponując własną wersję Wilczycy.
Wystawa kończy się jedną z najnowszych prac artysty, Postać III, która porusza tematykę kondycji ludzkiej w obliczu współczesności.
Wystawa "Forma mówi" to nie tylko okazja do spotkania z twórczością uznanego rzeźbiarza, ale także jest doświadczeniem artystycznego dialogu pomiędzy monumentalnym gmachem Warsaw Marriott Hotel a widzem. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia wystawy, która znajduje się na drugim piętrze hotelowego lobby. Zwiedzanie jest bezpłatne. - zachęca Dariusz Oleksiak, Managing Director Warsaw Marriott Hotel.
Dla tych, którzy nie mogą osobiście odwiedzić wystawy, "Forma mówi" jest również dostępna online na stronie Galerii Limited Edition www.limitededition.pl. Ekspozycja wirtualna jest uzupełniona również o pierwszą część prezentacji, która miała swoją inaugurację z okazji jubileuszu 20-lecia Warszawskich Targów Sztuki. Wystawa potrwa do 15 marca.
Załączone zdjęcia: fot. Paweł Mazurek, Tomasz Kowalski
"Tors VI", "Koń IV", "Wilczyca II", "Postać III".
Zapraszamy do kontaktu:
beata@highlevelmarketing.pl
www.highlevelmarketing.pl
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.