Komunikaty PR

Stambuł – miasto na idealny weekendowy wyjazd

2024-11-12  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Stambuł to jedno z najbardziej fascynujących miast świata, posiadające bogatą historię, wyjątkową kuchnię, dynamiczną scenę artystyczną i kulturalną oraz niezliczone możliwości zakupowe. Ta najsłynniejsza metropolia Türkiye (Turcji) oferuje odwiedzającym nieskończoną ilość atrakcji, nawet tym, których czas pobytu jest ograniczony.  Sprawdźmy, jak wiele można przeżyć w Stambule podczas jednego weekendu.

Sobota

08.00-10.00: Idealny początek dnia – inne spojrzenie na tureckie śniadanie

Rozpoczęcie dnia od słynnego tureckiego śniadania to idealny wybór. W stambulskich kawiarniach, z których roztacza się widok na zapierający dech w piersiach Bosfor lub panoramę miasta, będziecie zaskoczeni tym, co pojawi się na waszym stole. Będą to różnego rodzaju lokalne sery, wraz z pysznymi, zielonymi i czarnymi oliwkami, pochodzącymi z regionu Morza Marmara i Morza Egejskiego, świeże warzywa, miód, domowe dżemy, kaymak (gęsta śmietanka) oraz menemen – nieodzowne danie śniadaniowe z jajek, papryki i pomidorów. Do tego oczywiście podaje się simit, jeszcze ciepły chleb i świeżo parzoną herbatę w szklaneczkach w kształcie tulipanów.

10.00-14.00: Półwysep Historyczny, muzeum na wolnym powietrzu w samym sercu miasta

Po śniadaniu warto wybrać się na zwiedzanie Półwyspu Historycznego, który doskonale oddaje historyczną strukturę miasta. Do najważniejszych atrakcji należą majestatyczna i niezwykle piękna Hagia Sophia, imponujący Błękitny Meczet i intrygująca Cysterna Bazyliki, a także Pałac Topkapı, dawna rezydencja sułtanów osmańskich oraz mieszczące się w jej ogrodach Muzea Archeologiczne w Stambule. W okolicy znajduje się również kilka zabytkowych restauracji, gdzie można zrobić sobie przerwę na lunch i spróbować słynnych kotlecików Sultanahmet.

14.00-16.00: Wielki Bazar, raj dla miłośników zakupów

Po obiedzie w Sultanahmet krótki spacer zaprowadzi was do tętniącego życiem Wielkiego Bazaru. To miejsce wypełnione jest skarbami Stambułu, gdzie warto znaleźć coś dla siebie wśród ogromnego wyboru dywanów, ręcznie malowanej ceramiki i płytek, unikatowej biżuterii i innych wyjątkowych przedmiotów!

16.00-18.00: Cudowny zachód słońca nad Bosforem

Teraz nadszedł czas, aby wsiąść w tramwaj zmierzający do dzielnicy Eminönü i odwiedzić Bazar Korzenny (Egipski). To pełne kolorów i aromatów zadaszone targowisko wypełniają stragany z różnymi produktami spożywczymi, ziołami leczniczymi, przyprawami, suszonymi owocami i tureckimi przysmakami. Zaledwie pięć minut spacerem dzieli Bazar Korzenny od przystani promowej, skąd wyruszają rejsy po Bosforze. Wycieczki odbywają się zazwyczaj co godzinę i różnią się czasem trwania. W trakcie krótkiej wycieczki zajmującej około 90 minut, można zobaczyć oba wybrzeża Stambułu, podziwiając zachód słońca nad wodą. Przed rejsem warto spróbować słynnej kanapki z rybą serwowanej w porcie z typowych dla tego miejsca łodzi.

19:30-22:30: Wspaniała turecka kuchnia czeka na was

Po rejsie wzdłuż Bosforu zakończcie swój pierwszy dzień w Stambule wyjątkową kolacją w jednej z restauracji wyróżnionych gwiazdką Michelin. Stambuł szczyci się dynamiczną sceną kulinarną, gdzie innowacyjni i odważni szefowie kuchni z dumą interpretują tureckie tradycje. Delektujcie się niezapomnianym posiłkiem, który idealnie komponuje się z wyśmienitymi, tureckimi winami.

Niedziela

10.00-14.00: W niedzielę poczuj się jak mieszkaniec Stambułu

Drugi dzień w Stambule rozpocznijcie od śniadania składającego się z chrupiącego simitu, białego sera i aromatycznej herbaty w małych uliczkach dzielnicy Karaköy, tak jak prawdziwi mieszkańcy tego miasta. Następnie wybierzcie się na spacer po dzielnicy Karaköy, znanej z artystycznych kawiarni i galerii sztuki. Dalej wasza trasa prowadzi do Galataport İstanbul, odnowionego portu i centrum atrakcji tej części miasta. Możecie zrobić sobie przerwę na kawę w nowoczesnej oazie, gdzie wzdłuż wybrzeża znajdują się ekskluzywne restauracje, kawiarnie i sklepy, a następnie dotrzeć do İstanbul Modern – pierwszego w Türkiye (Turcji) muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej. Imponujący, pięciopiętrowy budynek muzeum zaprojektowany przez słynnego architekta Renzo Piano jest równie fascynujący jak eksponowane w nim dzieła sztuki. Na koniec możecie zwiedzić pobliskie Muzeum Malarstwa i Rzeźby w Stambule, gdzie czekają na was prace najlepszych tureckich artystów.

14.00-18.30: Taksim: Tętniąca życiem dzielnica z niezliczonymi atrakcjami

Historyczny Tünel (Tunel), czyli pierwsza podziemna kolejka linowa w Türkiye (Turcji) i druga tego typu linia na świecie, łączy Karaköy z aleją İstiklal. Wysiądźcie z pociągu, skręćcie w dół i wejdźcie na Wieżę Galata, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Stambułu, z której rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama tego wielowiekowego miasta. Po powrocie na ulicę İstiklal możecie zwiedzać tę słynną promenadę pieszo lub skorzystać z kultowego, czerwonego tramwaju. Okazałe budynki, arkady, duże i małe sklepy, galerie, księgarnie oraz słynne kościoły, w tym Bazylika św. Antoniego z Padwy, czekają na odkrycie. W trakcie tej wycieczki po Stambule, mieście pełnym ulicznych przysmaków, poczujecie zapachy wielu pysznych specjałów, w tym aromatycznych, pieczonych kasztanów, grillowanej kukurydzy, nadziewanych lub smażonych małży, kokoreç i innych smakowitych przekąsek.

19.00-23.30: Baw się jak Stambulczyk

Spacer aleją İstiklal kończy się na placu Taksim, w pobliżu jednego z największych ośrodków kulturalnych w mieście – spektakularnego Centrum Kultury Atatürka (AKM). Ta imponująca sala operowa, mogąca pomieścić ponad dwa tysiące osób, gości światowej klasy spektakle i koncerty. Po przedstawieniu warto wrócić na ulicę İstiklal, aby zakończyć wieczór w jednej ze słynnych tawern w okolicy, delektując się meze, świeżymi rybami i rakı.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Do Legolandu za 417 zł Biuro prasowe
2024-11-14 | 14:30

Do Legolandu za 417 zł

City breaki zyskują na popularności, zwłaszcza wśród osób szukających krótkich, intensywnych wyjazdów. Sprzyjają im długie weekendy, gdy łatwiej zaplanować
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-11-14 | 14:00

Polacy coraz częściej podróżują do Azji! Tajlandia numerem 1!

W tym roku, według Kiwi.com, kierunki w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej odnotowały spektakularny wzrost liczby turystów z Polski. Tajlandia, której rezerwacje w 2024 r. wzrosły o 43,8% w porównaniu z 2023 r. to
Podróże Poznaj Koreę Południową: Najciekawsze miejsca w Incheon i Gangwon
2024-11-12 | 17:00

Poznaj Koreę Południową: Najciekawsze miejsca w Incheon i Gangwon

Korea Południowa to kraj, który łączy nowoczesność z głęboką historią, oferując zarówno metropolie pełne życia, jak i spokojne miejsca wpisane na listę światowego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Zakupy

Artur Barciś: Wystawy sklepowe są już świąteczne – to jest biznes. Jednak kolędy słuchane od listopada zaczynają się nudzić

Zdaniem aktora wprowadzanie do sklepów dekoracji świątecznych w listopadzie ma dwie strony medalu. Menedżerowie widząc zainteresowanie konsumentów takim asortymentem, dostosowują się bowiem do ich potrzeb, umożliwiają zapoznanie się z ofertą i zaplanowanie zakupów.  Z kolei witryny sklepowe przez kilka tygodni zapełnione mikołajami, choinkami i bombkami mogą też powodować przesyt, przez co z roku na rok słabiej odczuwamy magię świąt.

Edukacja

Ubóstwo menstruacyjne wciąż jest problemem w Polsce. Nowy program MEN ma z nim walczyć

Menstruacja wciąż jest w Polsce tematem tabu. Co trzecia dziewczynka nie jest przygotowana na pierwszą miesiączkę, co oznacza, że w rodzinach rzadko rozmawia się na ten temat – wynika z badania przeprowadzonego dla Kulczyk Foundation w 2020 roku. Eksperci wskazują także na wciąż obecne ubóstwo menstruacyjne, na które składa się m.in. brak dostępu do podpasek czy tamponów, a także piętnowanie menstruacji. Nowy program resortu edukacji ma z tym zjawiskiem walczyć.