Wystawa prac Macieja Świętego w Galerii Dominikańskiej
Od piątku, 26 kwietnia, w Galerii Dominikańskiej można zobaczyć wystawę prac wrocławskiego artysty – Macieja Świętego. Ekspozycję tworzą wyjątkowe plakaty, w różnych odsłonach prezentujące najbliższy jego sercu Wrocław. Wystawa odsłania pokaźną kolekcję wspaniałych prac, ukazujących drogę twórczą artysty w ostatnich latach.
Maciej Święty to znany wrocławski rysownik, który z pasji zrobił rzemiosło – artystyczne. Sztuka i projektowanie towarzyszy mu odkąd pamięta. Natomiast działalność twórczą rozpoczął na początku pandemii, projektując plakaty, grafiki i ilustracje. Rysuje w różnych stylach, kolorach i kreskach. Przedstawia rzeczywistość, którą zna i lubi. Bawi się barwami, technikami, interpretacjami.
Jak sam autor mówi, wszystkie pomysły powstają z miłości do Wrocławia i chęci przekazania jego energii miłośnikom sztuki plakatowej – zatracając się w wyjątkowej atmosferze miasta. Dlatego też przygotowywana ekspozycja składa się z prac przedstawiających kultowe, charakterystyczne lub wyjątkowo ważne dla artysty miejsca we Wrocławiu.
Wystawa podzielona została na kilka części. Pierwsza z nich gromadzi serię #minimalove, stanowiącą minimalistyczne, czarno-białe interpretacje miasta. Natomiast kolejne części ekspozycji tworzą kolorowe odsłony, będące rezultatem ostatnich dwóch lat twórczości.
Galeria Dominikańska już po raz drugi ma przyjemność wystawiać prace Macieja Świętego – pierwsza ekspozycja miała miejsce w maju w 2021 roku. Osobom , które znają jego twórczość, przedstawiać artysty nie trzeba. Natomiast dla tych wszystkich, dla których będzie to pierwsze spotkanie z jego dorobkiem twórczym, wystawa będzie doskonałą okazją do własnych interpretacji i spojrzenia na prace przez pryzmat osobistych doświadczeń i wrażeń.
Prace Macieja Świętego można oglądać codziennie, w godzinach otwarcia Galerii Dominikańskiej, od 9.30 do 21.00, z wyłączeniem niedziel niehandlowych. Wystawa ulokowana jest na poziomie +1 obok sklepu Hera w Galerii.
O artyście
Maciej Święty (wł. Święcicki) związany jest z Wrocławiem od ponad 20 lat, gdzie mieszka, pracuje i tworzy. Od wielu lat jako gitarzysta współtworzy wrocławską scenę muzyczną. Z zamiłowania działa też jako fotograf portretowy i kitesurfer. Od czterech lat realizuje swoją pasję rysując plakaty, których do tej pory powstało już ponad 1500! Najbliższe sercu artysty są tzw. serie miejskie, w tym wrocławska, poświęcone miejscom, które od lat inspirują go i dają mu energię do działania.
https://galeria-dominikanska.pl/ bądź na profilu Fb: https://www.facebook.com/GaleriaDominikanska/.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.