ANDRZEJ SEWERYN I DAR POEZJI CZESŁAWA MIŁOSZA
ANDRZEJ SEWERYN I DAR POEZJI CZESŁAWA MIŁOSZA
LISTOPADOWY KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI
Od refleksyjnych „Obłoków” przez „Ucieczkę” i „Naród”, aż po „Miłość” i „Szczęście” – najpiękniejsze strofy poezji Czesława Miłosza wybrzmią w czasie najbliższego spotkania z Krakowskim Salonem Poezji w Łodzi. Jego gościem będzie Andrzej Seweryn, któremu na scenie partnerować będzie Bronisław Maj. Nie zabraknie akcentów muzycznych w wykonaniu Emilii Klimczak i Danuty Antoszewskiej. Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza miłośników poezji i talentu wybitnych interpretatorów w niedzielę, 17 listopada, o g. 12.00.
– Każdy z wybranych wierszy jest nie tylko literackim arcydziełem, ale również ponadczasowym obrazem więzi i międzyludzkich relacji. To doskonały sposób, aby w kameralnej atmosferze listopadowego spotkania zanurzyć się w poezji naszego noblisty – podkreślają organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, który gości na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi w jedną wybraną niedzielę każdego miesiąca.
Gościem listopadowej odsłony Salonu będzie wybitny polski aktor i reżyser – Andrzej Seweryn, który niesłabnący podziw widzów oraz krytyków zyskał dzięki dziesiątkom znakomitych ról teatralnych i filmowych, a międzynarodowe uznanie zdobył dzięki angażowi do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie – Comédie-Française, gdzie zagrał tytułowego Don Juana.
Wraz z nim wystąpi Bronisław Maj – poeta, eseista, scenarzysta, krytyk literacki, tłumacz, felietonista i satyryk, który od 2002 roku jest współgospodarzem stworzonego przez Annę Dymną Krakowskiego Salonu Poezji.
Tradycyjnie już mistrzowskim interpretacjom poezji towarzyszyć będzie oprawa muzyczna, opracowana tym razem przez gospodynię wydarzenia – Emilię Klimczak oraz pianistkę – Danutę Antoszewską.
Emilia Klimczak, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego łódzkiej Akademii Muzycznej, jest doskonale znana publiczności Teatru Muzycznego w Łodzi, którego jest solistką, ale też widzom Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatru Nowego w Słupsku czy stołecznego Teatru Rampa.
Z kolei Danuta Antoszewska, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, przez wiele lat pracowała w teatrach operowych jako akompaniatorka, współpracując z najsłynniejszymi artystami scen operowych, m.in. Zdzisławą Donat, Bernardem Ładyszem, Bogdanem Paprockim, Władysławem Malczewskim czy Izabelą Kłosińską. Przez wiele lat koncertowała z Romualdem Tesarowiczem, jednym z najwybitniejszych polskich basów.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę, 17 listopada o g. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych. Kolejne spotkanie w ramach cyklu zaplanowane jest na 15 grudnia.
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.