ANDRZEJ SEWERYN I DAR POEZJI CZESŁAWA MIŁOSZA
ANDRZEJ SEWERYN I DAR POEZJI CZESŁAWA MIŁOSZA
LISTOPADOWY KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI
Od refleksyjnych „Obłoków” przez „Ucieczkę” i „Naród”, aż po „Miłość” i „Szczęście” – najpiękniejsze strofy poezji Czesława Miłosza wybrzmią w czasie najbliższego spotkania z Krakowskim Salonem Poezji w Łodzi. Jego gościem będzie Andrzej Seweryn, któremu na scenie partnerować będzie Bronisław Maj. Nie zabraknie akcentów muzycznych w wykonaniu Emilii Klimczak i Danuty Antoszewskiej. Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza miłośników poezji i talentu wybitnych interpretatorów w niedzielę, 17 listopada, o g. 12.00.
– Każdy z wybranych wierszy jest nie tylko literackim arcydziełem, ale również ponadczasowym obrazem więzi i międzyludzkich relacji. To doskonały sposób, aby w kameralnej atmosferze listopadowego spotkania zanurzyć się w poezji naszego noblisty – podkreślają organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, który gości na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi w jedną wybraną niedzielę każdego miesiąca.
Gościem listopadowej odsłony Salonu będzie wybitny polski aktor i reżyser – Andrzej Seweryn, który niesłabnący podziw widzów oraz krytyków zyskał dzięki dziesiątkom znakomitych ról teatralnych i filmowych, a międzynarodowe uznanie zdobył dzięki angażowi do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie – Comédie-Française, gdzie zagrał tytułowego Don Juana.
Wraz z nim wystąpi Bronisław Maj – poeta, eseista, scenarzysta, krytyk literacki, tłumacz, felietonista i satyryk, który od 2002 roku jest współgospodarzem stworzonego przez Annę Dymną Krakowskiego Salonu Poezji.
Tradycyjnie już mistrzowskim interpretacjom poezji towarzyszyć będzie oprawa muzyczna, opracowana tym razem przez gospodynię wydarzenia – Emilię Klimczak oraz pianistkę – Danutę Antoszewską.
Emilia Klimczak, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego łódzkiej Akademii Muzycznej, jest doskonale znana publiczności Teatru Muzycznego w Łodzi, którego jest solistką, ale też widzom Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatru Nowego w Słupsku czy stołecznego Teatru Rampa.
Z kolei Danuta Antoszewska, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, przez wiele lat pracowała w teatrach operowych jako akompaniatorka, współpracując z najsłynniejszymi artystami scen operowych, m.in. Zdzisławą Donat, Bernardem Ładyszem, Bogdanem Paprockim, Władysławem Malczewskim czy Izabelą Kłosińską. Przez wiele lat koncertowała z Romualdem Tesarowiczem, jednym z najwybitniejszych polskich basów.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę, 17 listopada o g. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych. Kolejne spotkanie w ramach cyklu zaplanowane jest na 15 grudnia.
„Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi przełamuje bariery
WSPÓLNA LEKCJA WRAŻLIWOŚCI. PREMIERA SPEKTAKLU „BRZYDKIE KACZĄTKO”
Teatr WAM – kultura i rozrywka na wyciągnięcie ręki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Cezary Pazura: Jeżeli robię żart podczas kręcenia komedii i nikt na planie się nie śmieje, to trzeba go zmienić. Pierwsze wrażenie ekipy mówi mi najwięcej
Aktor wskazuje na dwa różne podejścia do produkcji komedii. Z jednej strony istnieje bowiem przekonanie, że dobra zabawa podczas kręcenia filmu nie gwarantuje jego końcowego sukcesu, on sam woli jednak postrzegać ekipę jako swoich pierwszych widzów i recenzentów. Cezary Pazura zaznacza też, że struktura komedii jest niezwykle delikatna. Nie chodzi w niej bowiem tylko o sam żart, ale także o zgodność wszystkich elementów – od tempa wypowiedzi, przez emocje na ekranie, po reakcje widowni.
Gwiazdy
Katarzyna Ankudowicz: Jestem zdruzgotana i przerażona, że Donald Trump został prezydentem. On przecież się chwali, że Putin to jego najlepszy kumpel
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA to zdaniem aktorki porażka demokracji. Jak podkreśla, ten polityk nigdy nie powinien zajmować tak ważnego stanowiska, bo jest wręcz nieobliczalny. Katarzyna Ankudowicz obawia się więc, w jakim kierunku podąży kraj pod jego przewodnictwem. Jego deklaracje często są sprzeczne, a przecież nie można polegać na kimś, kto zmienia zdanie jak w kalejdoskopie. To oznacza, że jest to bardzo niepokojący moment również dla Ukrainy.
Gwiazdy
Qczaj: W widocznym miejscu na szyi wytatuowałem sobie różę. Ma mi przypominać, że warto wytrwać w walce z uzależnieniem
Trener zaznacza, że dla niego każdy kolejny tatuaż to forma terapii, sposób na zewnętrzne wyrażenie wewnętrznych zmagań i przypomnienie, że nawet w najtrudniejszych momentach warto znaleźć w sobie siłę, by pokonać zwątpienie. Ponad dwa lata temu Qczaj odstawił alkohol i chce wytrwać w tym postanowieniu. Symbolem walki z uzależnieniem są dwa nowe tatuaże: róża i pszczółka z balonikiem.