ANIMALISTYCZNA REWOLUCJA I KOŃ NA OBCASACH, CZYLI FOLWARK ZWIERZĘCY W SOBOTĘ
ANIMALISTYCZNA REWOLUCJA I KOŃ NA OBCASACH,
CZYLI FOLWARK ZWIERZĘCY JUŻ W SOBOTĘ
Wielobarwne maski-plansze i kostiumy, minimalistyczna scenografia ożywiana grą świateł, muzyka nadająca tempo akcji – wszystko po to, by przyciągnąć i utrzymać uwagę nastoletniego widza. Już w tę sobotę Teatr Pinokio w Łodzi zaprasza na premierę „Folwarku Zwierzęcego” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego. Również 23 marca, tuż po premierowym pokazie, siedzibę teatru rozświetli nowy neon.
W Teatrze Pinokio w Łodzi trwają ostatnie przygotowania do premiery spektaklu „Folwark zwierzęcy”. Przedstawienie oparte na klasycznym tekście George’a Orwella ma pomóc nastoletnim widzom skonfrontować ponadczasowy przekaz powieści z otaczającą nas cyfrową rzeczywistością. – Każde pokolenie ma nadzieję, że pisze historię po swojemu, a jednak natura człowieka i natura władzy sprawiają, że depczemy po tych samych śladach i czasami są to ślady bardziej przypominające kopyta niż ludzkie stopy – podkreśla Radosław Paczocha, autor adaptacji. – Wszyscy są tu przeciwko sobie. Słabi przegrywają, a następstwem tego są kolejni słabi, którzy znowu będą niszczyć albo demontować następnych słabych. Wszyscy są przegrani w tej grze, nie ma superbohaterów. Chciałbym, żeby przedstawienie było próbą dialogu z otaczającym młodych ludzi marvelowskim przekazem, skłaniającą ich, by poszukać rzeczywistości, która naprawdę nas otacza – dopowiada reżyser, Gabriel Gietzky.
Spektakl skierowany jest do nastoletnich widzów, stąd przystępna forma przekazu scenicznego oraz atrakcyjna warstwa wizualna spektaklu, oparta na kostiumach i wyrazistych, komiksowych formach masek, których przygotowania podjął się Adrian Lewandowski, uznany projektant mody i scenograf. Natomiast za reżyserię świateł odpowiada prof. Prot Jarnuszkiewicz Prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Przez dziesięć lat zaprojektował światła do ponad czterdziestu spektakli teatralnych, pracując z takimi reżyserami jak Izabela Cywińska, Grzegorz Bral, Andrzej Domalik czy Bogusław Linda.
Nastrój opowieści o buntujących się zwierzętach tworzy również muzyka autorstwa Marcina Nenko, która przechodząc od subtelnych do bardzo mocnych brzmień, wspiera budowanie emocji. W obsadzie spektaklu doskonale znani bywalcom teatru przy Sienkiewicza: Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Piotr Pasek i Ewa Wróblewska. Ruch sceniczny opracował Szymon Michlewicz-Sowa.
Sobotniej premierze widowiska towarzyszyć będzie oficjalne rozświetlenie teatralnego neonu, którego dokona prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Szczegółowe informacje na temat „Folwarku Zwierzęcego” oraz innych spektakli i wydarzeń Teatru Pinokio w Łodzi znaleźć można na stronie internetowej www.teatrpinokio.pl.

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.