ANIMALISTYCZNA REWOLUCJA I KOŃ NA OBCASACH, CZYLI FOLWARK ZWIERZĘCY W SOBOTĘ
ANIMALISTYCZNA REWOLUCJA I KOŃ NA OBCASACH,
CZYLI FOLWARK ZWIERZĘCY JUŻ W SOBOTĘ
Wielobarwne maski-plansze i kostiumy, minimalistyczna scenografia ożywiana grą świateł, muzyka nadająca tempo akcji – wszystko po to, by przyciągnąć i utrzymać uwagę nastoletniego widza. Już w tę sobotę Teatr Pinokio w Łodzi zaprasza na premierę „Folwarku Zwierzęcego” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego. Również 23 marca, tuż po premierowym pokazie, siedzibę teatru rozświetli nowy neon.
W Teatrze Pinokio w Łodzi trwają ostatnie przygotowania do premiery spektaklu „Folwark zwierzęcy”. Przedstawienie oparte na klasycznym tekście George’a Orwella ma pomóc nastoletnim widzom skonfrontować ponadczasowy przekaz powieści z otaczającą nas cyfrową rzeczywistością. – Każde pokolenie ma nadzieję, że pisze historię po swojemu, a jednak natura człowieka i natura władzy sprawiają, że depczemy po tych samych śladach i czasami są to ślady bardziej przypominające kopyta niż ludzkie stopy – podkreśla Radosław Paczocha, autor adaptacji. – Wszyscy są tu przeciwko sobie. Słabi przegrywają, a następstwem tego są kolejni słabi, którzy znowu będą niszczyć albo demontować następnych słabych. Wszyscy są przegrani w tej grze, nie ma superbohaterów. Chciałbym, żeby przedstawienie było próbą dialogu z otaczającym młodych ludzi marvelowskim przekazem, skłaniającą ich, by poszukać rzeczywistości, która naprawdę nas otacza – dopowiada reżyser, Gabriel Gietzky.
Spektakl skierowany jest do nastoletnich widzów, stąd przystępna forma przekazu scenicznego oraz atrakcyjna warstwa wizualna spektaklu, oparta na kostiumach i wyrazistych, komiksowych formach masek, których przygotowania podjął się Adrian Lewandowski, uznany projektant mody i scenograf. Natomiast za reżyserię świateł odpowiada prof. Prot Jarnuszkiewicz Prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Przez dziesięć lat zaprojektował światła do ponad czterdziestu spektakli teatralnych, pracując z takimi reżyserami jak Izabela Cywińska, Grzegorz Bral, Andrzej Domalik czy Bogusław Linda.
Nastrój opowieści o buntujących się zwierzętach tworzy również muzyka autorstwa Marcina Nenko, która przechodząc od subtelnych do bardzo mocnych brzmień, wspiera budowanie emocji. W obsadzie spektaklu doskonale znani bywalcom teatru przy Sienkiewicza: Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Piotr Pasek i Ewa Wróblewska. Ruch sceniczny opracował Szymon Michlewicz-Sowa.
Sobotniej premierze widowiska towarzyszyć będzie oficjalne rozświetlenie teatralnego neonu, którego dokona prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Szczegółowe informacje na temat „Folwarku Zwierzęcego” oraz innych spektakli i wydarzeń Teatru Pinokio w Łodzi znaleźć można na stronie internetowej www.teatrpinokio.pl.
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.