Baby! Ach, te Baby… Ostatni w tym sezonie Krakowski Salon Poezji w Łodzi
Baby! Ach, te Baby…
Ostatni w tym sezonie Krakowski Salon Poezji w Łodzi
Jesień życia może być zarówno zabawna, jak i wzruszająca – przekonują twórcy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. Podczas ostatniego w tym sezonie spotkania z poezją w Teatrze Muzycznym w Łodzi artyści przeniosą słuchaczy w świat pełen nostalgii i refleksji. W niedzielę o godz. 12:00 Teresa Makarska, Zofia Uzelac i Bronisław Maj, słowami poetów celebrować będą dojrzałość w jej najpiękniejszych odsłonach, a muzyczną oprawę wydarzenia zapewni akordeonista Jakub Sofiński.
Poezja pełna pochwały starości, melancholii i mądrości, przypomni widzom, jak piękne i złożone może być życie na jego późniejszych etapach. Twórczość wybitnych poetów ożyje w interpretacjach Teresy Makarskiej, Zofii Uzelac i Bronisława Maja, a widzowie usłyszą między innymi wiersze: „Dytyramb na cześć teściowej” Tadeusza Różewicza, „Kilkunastoletnia” Wisławy Szymborskiej, „Stara Kobieta” Anny Świrszczyńskiej czy „Bezczas” Julii Hartwig.
– Ta poetycka podróż przez różne oblicza starości będzie jak spotkanie z dawno niewidzianymi przyjaciółmi – pełna wspomnień i refleksji nad życiem – mówią organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi.
Teresa Makarska to polska aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. Jest związana z Teatrem Nowym w Łodzi, gdzie występuje jako aktorka gościnna. Była uhonorowana wieloma nagrodami, w tym Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Zofia Uzelac jest aktorką filmową, telewizyjną i teatralną, a także wykładowczynią PWSFTviT w Łodzi, a w latach 2002–2008 i 2012–2020 pełniła funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego. Była aktorką Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Została uhonorowana m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Nadzwyczajną Złotą Maską.
Poezję, tradycyjnie już, dopełni muzyka. Tym razem recytatorom towarzyszyć będzie Jakub Sofiński, akordeonista, student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Laureat konkursów muzycznych, otrzymał m.in. Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktywnie uczestniczy w sesjach Musica Moderna, angażując się zarówno jako wykonawca, jak i kompozytor.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na ostatni, czerwcowy Krakowski Salon Poezji w niedzielę 16 czerwca o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych.
Kolejne wydarzenia z cyklu Teatr Muzyczny w Łodzi zaplanował już w nowym sezonie, m.in. 20 października, 17 listopada i 15 grudnia 2024 r..
Partnerem Głównym spotkań w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.