CZY Z OKRUCIEŃSTWEM NAM DO TWARZY? HALLOWEEN Z FOLWARKIEM ZWIERZĘCYM I… LUDZKIM
Tym razem nie dynie, nie cukierki i nie pajęczyny. Na halloweenowy czwartek, 31 października, Teatr Pinokio w Łodzi przygotował warsztaty plastyczne „Teatr okrucieństwa albo folwark ludzki”, nawiązujące do wystawianego tego dnia „Folwarku zwierzęcego”. Tworzenie wielkoformatowych masek ma dać pretekst do rozmowy o człowieczeństwie i związanym z nim nierozerwalnie okrucieństwie. Warsztaty rozpoczną się o g.16.30, a spektakl o g.18.00.
Oparty na uniwersalnej powieści George’a Orwella „Folwark Zwierzęcy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego skierowany jest do widzów od trzynastego roku życia. O ich uwagę twórcy zabiegają przystępną formą przekazu scenicznego oraz atrakcyjną warstwą wizualną przedstawienia, opartą na kostiumach i wyrazistych, komiksowych formach masek, które stworzył Adrian Lewandowski. I to właśnie te maski – planszety – staną się punktem wyjścia warsztatów plastycznych, które w Halloween poprzedzą pokaz spektaklu.
– Każdy z uczestników stworzy swoją wielkoformatową maskę, która kształtem będzie nawiązywała do tych, wykorzystywanych w spektaklu. Natomiast, formą, kolorem, treściami, czy hasłami wypełniającymi przestrzeń planszety będą odwoływały się do tego, co nazwaliśmy „folwarkiem ludzkim”. Mamy na myśli różnorodność natury ludzkiej, w jej głębszym, często okrutnym wydaniu – zapowiada Marta Magalska, koordynatorka do spraw edukacji i jakości literackiej Teatru Pinokio w Łodzi, która poprowadzi warsztaty. – Będziemy pytać o kondycję człowieka, ale i o to, czemu się straszymy i dlaczego lubimy się bać. Przecież w świecie potworności jest ogromnie dużo. Czy to zauważamy? I jak się będziemy czuć, kiedy taką maskę okrucieństwa przystawimy sobie do twarzy? Jak się będziemy czuć z taką wersją siebie? – dopowiada.
Zachęcając do nieco bardziej niż zazwyczaj filozoficznego podejścia do Halloween, organizatorzy liczą również na obecność dorosłych. Warsztaty potrwają półtorej godziny, a każdy z uczestników, który wybierze się też na „Folwark zwierzęcy”, przed zabraniem swojego dzieła do domu będzie mógł je porównać z maskami bohaterów spektaklu.
W obu wydarzeniach – warsztatach i spektaklu – można też wziąć udział niezależnie. Na tych, którzy zdecydują się na udział w samym przedstawieniu, czeka opowieść o buntujących się zwierzętach, której mocną stroną oprócz wciąż aktualnego przekazu, bogatej warstwy wizualnej czy ruchu scenicznego jest również muzyka autorstwa Marcina Nenko, która przechodząc od subtelnych do bardzo mocnych brzmień wspiera budowanie emocji.
W mieszkańców folwarku wcielają się: Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Piotr Pasek i Ewa Wróblewska. Za reżyserię świateł odpowiada Prot Jarnuszkiewicz, a ruch sceniczny opracował Szymon Michlewicz-Sowa.
Na warsztaty obowiązują zapisy drogą mailową (rezerwacje@teatrpinokio.pl) lub telefoniczne (42 636 13 41). Koszt udziału w warsztatach to 20 złotych. Z kolei bilety na spektakl – w cenie 43 złote za bilet normalny oraz 40 złotych za ulgowy – dostępne są na stronie internetowej www.teatrpinokio.pl oraz w kasie teatru. Halloweenowe wystawienie „Folwarku zwierzęcego” będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.