Komunikaty PR

Debiut Polaka na festiwalu teatralnym w Edynburgu w Szkocji

2022-08-02  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Remi Rachuba, polski aktor i twórca, pokaże swój monodram na prestiżowym festiwalu w Edynburgu. „Intruder/ Intruz” zyskał już nominację do Adrian Pagan Playwriting Award i był finalistą BBC Writersroom Drama. Co ciekawe, sztuka zostanie wystawiona na festiwalu nie tylko w języku angielskim, ale także polskim. Artysta ma nadzieję, że wkrótce uda mu się także wystąpić w Polsce.

Festiwal teatralny w Edynburgu to jedno z najbardziej znanych miejsc na świecie, gdzie spotykają się międzynarodowi twórcy sztuk wizualnych i performatywnych. W tym roku, podczas 75. edycji festiwalu, w ramach prestiżowego programu Summerhall uczestnicy zobaczą też monodram Polaka Remiego Rachuby, w którym on sam gra główną rolę. Rachuba nad sztuką pracował 13 lat. „Intruder/ Intruz” doczekał się nominacji do nagrody Adrian Pagan Playwriting Award 2013 za najlepszy monodram w King’s Head Theatre w Londynie i był w finale konkursu BBC Writersroom Drama w 2017. Występ podczas festiwalu w Edynburgu to wielki sukces polskiego aktora.

Bardzo się cieszę, że zaprezentujemy „Intruza” w Edynburgu, bo to tutaj rozgrywa się akcja sztuki. Jesienią chcielibyśmy pokazać przedstawienie szerszej publiczności, w tym Polonii, w Londynie i innych miastach Anglii. Zawsze chciałem zaprezentować sztukę w Polsce. Mam nadzieję, że tak się stanie – mówi Remi Rachuba.

Monodram to opowieść o Polaku-aktorze, który przybywa do Edynburga, by spełnić swoje marzenia. Niestety tuż po przyjeździe zostaje napadnięty. Brutalny atak odbija się na jego zdrowiu psychicznym. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak główny bohater radzi sobie z własnymi lękami związanymi nie tylko ze statusem imigranta, ale przede wszystkim z byciem ofiarą przemocy. – Jest to sztuka dynamiczna, z bardzo dużą ilością czarnego humoru, w której przeplata się wiele wątków. Trzyma w napięciu do samego końca – zachęca Remi Rachuba.

Prace nad sztuką były możliwe dzięki dofinansowaniu, które artysta otrzymał w 2012 roku od Creative Scotland. W 2020 roku Remi uzyskał również środki z Arts Council England na pokaz spektakli na terenie Anglii. Niestety zostały one odwołane z powodu pandemii. Fragmenty sztuki zostały zaprezentowane w ramach Polskich Dni Dziedzictwa Narodowego organizowanych przez Ambasadę RP w Londynie w maju 2020. Pokazy „Intruza” na festiwalu teatralnym są możliwe dzięki zbiórce na intruderplay.com.

Remi Rachuba studiował w Wałbrzychu i Warszawie, a po przyjeździe do Szkocji został przyjęty do Royal Conservatoire of Scotland. Brał także udział w kursach aktorskich w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku i Moskwie. Pierwszą i zarazem bardzo dobrze przyjętą sztuką, w której zagrał Remi była „Before I Sleep” grupy teatralnej dreamthinkspeak, zaprezentowanej podczas Brighton Theatre Festival w 2010. Potem aktor występował jeszcze w „Budowlańcach” grupy Plutot La Vie, „Pinokiu” oraz operze „Łucja z Lammermooru” w reżyserii Katie Mitchell w Royal Opera House w Londynie.

Angielsko-polską sztukę „Intruder/ Intruz” będzie można zobaczyć w Edynburgu od 3 do 14 sierpnia. W wersji polskojęzycznej sztuka zostanie wystawiona 7, 11 i 14 sierpnia.

- To wielowarstwowy, przejmujący, osobisty monodram. Jest wiele miejsc i sytuacji, w których znajduje się Remi, ale pozytywna energia nie opuszcza widza na krok – mówi reżyser Marcus Montgomery Roche, znany m.in. z reżyserii sztuki „The Agony and Ecstasy of Steve Job”.

- Najbardziej podoba mi się fakt, że ten monodram jest dwujęzyczny. Nie ma w teatrze, a przynajmniej w Wielkiej Brytanii, wielu sztuk i spektakli w dwóch językach,. Polacy to jednak duża grupa widzów i fajnie, że pojawiają się takie wydarzenia – dodaje Basia Bińkowska, odpowiedzialna za scenografię „Intruz”, zwyciężczyni nagrody Linbury Prize i nominowanej do nagrody Offie oraz Stage Debut Awards.

Producentem „Intruza”, wraz z Remim Rachubą, jest Ed Littlewood.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki Biuro prasowe
2025-05-19 | 09:00

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

Czas i uwaga rodziców bezwarunkowo poświęcone dziecku to niedoceniany a bezcenny prezent. Warto o tym pamiętać zwłaszcza planując Dzień Dziecka. Wspólne wyjście do
Teatr ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
2024-12-20 | 12:00

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

Już w styczniu młodzi widzowie Teatru Pinokio w Łodzi wyruszą w niezwykłą podróż do świata dziecięcej wyobraźni i przyjaźni. Właśnie rozpoczęły się próby do spektaklu
Teatr SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
2024-12-18 | 16:00

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

– To oczywiste, że szukaliśmy umiejętności, aktorskich i wokalnych. Ale chcieliśmy też czegoś więcej: takiej nieopisywalnej iskry i różnorodności osobowości – tak

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Farmacja

Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.