DRACULA I WIELKI FORMAT. WYSTAWA FOTOGRAFICZNA W TEATRZE MUZYCZNYM W ŁODZI
DRACULA I WIELKI FORMAT.
WYSTAWA FOTOGRAFICZNA W TEATRZE MUZYCZNYM W ŁODZI
Wraz z nowym sezonem do Teatru Muzycznego w Łodzi powraca książę ciemności i to nie tylko za sprawą głośnego już musicalu „Dracula”. W najbliższą sobotę, 28 września, otwarta zostanie wystawa fotograficzna „Dracula na wielkim formacie”. Autorem prac, zrealizowanych z wykorzystaniem klasycznych, analogowych technik fotografii jest Łukasz Zachwieja, wieloletni pracownik Teatru Muzycznego odpowiedzialny za realizację dźwięku. Wystawa, inspirowana musicalową adaptacją powieści Brama Stokera to spojrzenie na postaci z epoki przełomu XIX i XX wieku.
Na wystawę „Dracula na wielkim formacie” składają się fotografie wykonane przy użyciu aparatu wielkoformatowego, wybrane tak, by oddać klimat czasów, w których toczy się akcja „Draculi”. Jest to hołd dla klasycznych technik fotograficznych, które – jak zauważa sam autor – wymagały ogromnej precyzji i staranności.
– Fotografowanie postaci z tej epoki przy użyciu techniki zbliżonej do tej stosowanej w tamtych czasach to nie tylko wyzwanie, ale i powrót do korzeni fotografii – mówi Łukasz Zachwieja. – Mam nadzieję, że moje prace przeniosą oglądających w tamte lata i pozwolą poczuć klimat studia fotograficznego, wypełnionego ostrym zapachem magnezji – podkreśla.
Prezentowane na wystawie fotografie to zbiór blisko 30 prac, które odzwierciedlają formalny, starannie przygotowany charakter portretów charakterystycznych dla epoki. Każde ujęcie, precyzyjnie wykadrowane, przywołuje skojarzenia z malarstwem – oddając rzeczywistość w sposób wierny i szczegółowy, zgodny z zasadami klasycznej fotografii.
– To nie tylko podróż w czasie, ale także ukłon w stronę tradycyjnej techniki, która wymagała od fotografów ogromnej cierpliwości i dokładności – dodaje autor wystawy.
Wernisaż odbędzie się w sobotę, 28 września o godzinie 17.30, w dolnym foyer Teatru Muzycznego w Łodzi, ul. Północna 47/51. Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.