DRACULA I WIELKI FORMAT. WYSTAWA FOTOGRAFICZNA W TEATRZE MUZYCZNYM W ŁODZI
DRACULA I WIELKI FORMAT.
WYSTAWA FOTOGRAFICZNA W TEATRZE MUZYCZNYM W ŁODZI
Wraz z nowym sezonem do Teatru Muzycznego w Łodzi powraca książę ciemności i to nie tylko za sprawą głośnego już musicalu „Dracula”. W najbliższą sobotę, 28 września, otwarta zostanie wystawa fotograficzna „Dracula na wielkim formacie”. Autorem prac, zrealizowanych z wykorzystaniem klasycznych, analogowych technik fotografii jest Łukasz Zachwieja, wieloletni pracownik Teatru Muzycznego odpowiedzialny za realizację dźwięku. Wystawa, inspirowana musicalową adaptacją powieści Brama Stokera to spojrzenie na postaci z epoki przełomu XIX i XX wieku.
Na wystawę „Dracula na wielkim formacie” składają się fotografie wykonane przy użyciu aparatu wielkoformatowego, wybrane tak, by oddać klimat czasów, w których toczy się akcja „Draculi”. Jest to hołd dla klasycznych technik fotograficznych, które – jak zauważa sam autor – wymagały ogromnej precyzji i staranności.
– Fotografowanie postaci z tej epoki przy użyciu techniki zbliżonej do tej stosowanej w tamtych czasach to nie tylko wyzwanie, ale i powrót do korzeni fotografii – mówi Łukasz Zachwieja. – Mam nadzieję, że moje prace przeniosą oglądających w tamte lata i pozwolą poczuć klimat studia fotograficznego, wypełnionego ostrym zapachem magnezji – podkreśla.
Prezentowane na wystawie fotografie to zbiór blisko 30 prac, które odzwierciedlają formalny, starannie przygotowany charakter portretów charakterystycznych dla epoki. Każde ujęcie, precyzyjnie wykadrowane, przywołuje skojarzenia z malarstwem – oddając rzeczywistość w sposób wierny i szczegółowy, zgodny z zasadami klasycznej fotografii.
– To nie tylko podróż w czasie, ale także ukłon w stronę tradycyjnej techniki, która wymagała od fotografów ogromnej cierpliwości i dokładności – dodaje autor wystawy.
Wernisaż odbędzie się w sobotę, 28 września o godzinie 17.30, w dolnym foyer Teatru Muzycznego w Łodzi, ul. Północna 47/51. Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku.

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.