Empatyczny listopad w Teatrze Pinokio
Empatyczny listopad w Teatrze Pinokio
O odchodzeniu i lęku, o odmienności i tolerancji – w listopadzie na afisz Teatru Pinokio w Łodzi wracają spektakle, które najmłodszym widzom dają znacznie więcej niż mądrą rozrywkę. „Pani Za Malutka” pomaga mierzyć się z pytaniami o śmierć, a „Mój cień jest różowy” uczy jak zaakceptować własną i cudzą inność. W listopadowym repertuarze sceny przy Sienkiewicza zagoszczą też uwielbiane przez maluchy „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.
Pierwsza połowa listopada w Pinokiu należeć będzie do skarpetek – będzie można poznać nie tylko ich wzory, materiały, ale też aspiracje, marzenia. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” w reżyserii Daniela Arbaczewskiego to przedstawienie rozpisane na pięciu aktorów, dziesięć stóp i dziesięć zaginionych skarpetek, z których każda żyje w swoim własnym świecie. Publiczność będzie mogła śledzić ich losy i kariery w poranki od 4 do 16 listopada.
Natomiast druga połowa miesiąca to czas spektakli problemowych, które zajmują coraz ważniejsze miejsce w programie teatru.
– Zależy nam, żeby nasze spektakle nie tylko pobudzały dziecięcą wyobraźnię i zapewniały atrakcyjną rodzinną rozrywkę, wspierającą rozwój młodych widzów. Chcemy iść krok dalej, tworząc preteksty do międzypokoleniowych rozmów na tematy trudne, takie jak śmierć, brak tolerancji dla odmienności czy ekologiczne wyzwania współczesnego świata. Niezmiennie dbając o atrakcyjną, dostosowaną do wieku formę, bez zbędnych mentorskich zapędów chcemy skłaniać do głębszej refleksji – podkreśla dyrektor Gabriel Gietzky.
Takim spektaklem jest między innymi wyreżyserowane przez Annę Rozmianiec przedstawienie „Pani Za Malutka”. Młodzi widzowie przyjmują zaproszenie do leśnego domu Pana Ryjówki, którego żona pewnej zimy niespodziewanie znika. Pana Ryjówka przyjmuje, że padła ona ofiarą specyficznego fenomenu powodującego kurczenie się ciał ryjówek pod wpływem niskich temperatur. Mijają jednak miesiące, w lesie robi się coraz cieplej, a żona Pana Ryjówki jest wciąż niewidoczna. Otoczony przyjaciółmi, bohater odkrywa prawdę na temat losu swojej rodziny i stara się podjąć życie na nowo. Publiczność Teatru Pinokio będzie mogła zapoznać się z Panem Ryjówką w poranki od 18 do 23 listopada.
Zaproszeniem – dla niektórych kontrowersyjnym – do świata, w którym każdy może być kim chce, jest z kolei spektakl „Mój cień jest różowy” w reżyserii i według scenariusza Bartosza Kurowskiego. Jest to oparta na obrazkowej historii Scotta Stuarta opowieść o chłopcu dostrzegającym swoją inność, uczącym się ją tolerować, a wreszcie się nią cieszyć. Główny bohater o różowym cieniu, żyjąc w świecie chłopców o cieniach niebieskich, wyrusza na poszukiwanie własnej tożsamości i akceptacji ze strony najbliższych, którzy jak jego własny ojciec muszą uwolnić się od stereotypowych przekonań i ograniczeń. Pełna ciepła i empatii historia zagości na scenie Teatru Pinokio w dniach od 18 do 23 listopada.
Spektakle „Pani Za Malutka” oraz „Mój cień jest różowy” przeznaczone są dla widzów w wieku od 7 lat, podczas gdy „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” to przedstawienie kierowane do widzów starszych niż 5 lat.
Szczegółowe informacje na temat repertuaru Teatru Pinokio w Łodzi znaleźć można na stronie www.teatrpinokio.pl.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Tadeusz Drozda: Po 52 latach kariery na estradzie wystąpię nie jako artysta kabaretowy, ale jako piosenkarz. Jak przed każdym debiutem jest trema
Podczas najbliższej edycji Polsat Hit Festival satyryk zaprezentuje się w nietypowej dla siebie roli – zamiast jak zwykle rozśmieszać publiczność do łez, zaśpiewa. W trakcie koncertu „Gdzie się podziały tamte prywatki” w jego wykonaniu będzie można usłyszeć dwa wielkie przeboje wylansowane przed laty przez Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Zauchę. Tadeusz Drozda podjął wyzwanie, zapowiada, że postara się mu sprostać, a jednocześnie nie ukrywa, że nieco się stresuje chociażby z tego powodu, że wśród nowego pokolenia artystów nie ma zbyt wielu znajomych.
Muzyka
Bryska: Dla mnie Opera Leśna to bardzo sentymentalne miejsce. Jako dziecko oglądałam festiwale w Sopocie, a teraz sama mogę na nich występować

Wokalistka przyznaje, że z dużą radością przyjęła zaproszenie do udziału w Polsat Hit Festiwal 2025. Dla niej bowiem występ w Operze Leśnej w Sopocie ma niezwykle sentymentalny wymiar. Jeszcze będąc dzieckiem oglądała w telewizji koncerty z Sopotu i marzyła, by kiedyś stanąć na tej kultowej scenie. Marzenie się spełniło i teraz, kiedy tylko ma taką możliwość wraca do tego amfiteatru z ogromną przyjemnością. W piątek Bryska zaśpiewa w koncercie „Radiowy Przebój Roku”.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.