Komunikaty PR

JESTEM BABA SZCZĘŚLIWA JAK PSI OGON POEZJA ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ

2023-11-20  |  12:00
Biuro prasowe

INFORMACJA PRASOWA

Łódź, 20 listopada 2023 roku

 

JESTEM BABA SZCZĘŚLIWA JAK PSI OGON

POEZJA ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ

Krakowski Salon Poezji w Łodzi w listopadzie otwiera kolejne rozdziały swojej literackiej podróży, tym razem kładąc szczególny nacisk na dorobek artystyczny wybitnej polskiej poetki – Anny Świrszczyńskiej. W atmosferze pełnej refleksji i artystycznej pasji, własną interpretacją wierszy z publicznością podzieli się pomysłodawczyni Krakowskiego Salonu Poezji – Anna Dymna. Partnerować jej będą Maria Wróbel oraz Emilia Klimczak. Spotkanie już 26 listopada o godz. 12.00 w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Ponad dwadzieścia lat temu Anna Dymna z wielkim sukcesem zainicjowała powstanie Krakowskiego Salonu Poezji. Przez ten czas miłośnicy poezji mogli wysłuchać interpretacji wierszy najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców. Teraz nadszedł czas na utwory poetki Anny Świrszczyńskiej. Za sprawą znakomitych aktorek goście Salonu zgłębią tajniki kunsztownej poezji, której autorka potrafiła uchwycić zarówno ducha codziennego życia, jak i przełomowe momenty historii. Głębokie emocje oraz wyjątkowa siła wierszy przeniesie słuchaczy w krainę słów, gdzie każda linijka ma moc odmieniania rzeczywistości.

– Jest nam niezwykle miło, że po raz kolejny możemy ugościć w naszym Teatrze inicjatorkę Krakowskiego Salonu Poezji – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi – będzie to na pewno wyjątkowe spotkanie.

Własne interpretacje wierszy zaprezentuje Anna Dymna, wybitna polska aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie od lat związana z renomowanym Starym Teatrem w Krakowie. Jest nie tylko utalentowaną artystką, ale również znakomitym pedagogiem. Ponadto, jest założycielką fundacji „Mimo Wszystko” oraz inicjatorką wielu innych przedsięwzięć społecznych.

Wiersze Świrszczyńskiej usłyszymy również w interpretacji Marii Wróbel, studentki IV roku Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Młoda aktorka ma już na swoim koncie sukcesy na scenie i na ekranie. Obecnie gra w spektaklu „Doktor Dolittle" w Teatrze Ludowym w Krakowie. Jej rola w „Zobaczyłam twarz diabła" zwróciła uwagę publiczności podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jest finalistką Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 43. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.

Na scenie Salonu wystąpi również Emilia Klimczak doskonale znana zarówno publiczności Teatru Muzycznego w Łodzi, którego jest solistką, jak i widzom Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatru Nowego w Słupsku czy stołecznego Teatru Rampa.

O oprawę muzyczną zadba ALDO DUO, czyli Aleksander Stachowski (akordeon) i Dominik Domińczak (klarnet). Absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi, zdobywcy licznych nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Belgii. Ich osiągnięcia zostały docenione Nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodami Marszałka Województwa Łódzkiego.

 

Partnerem głównym Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 26 listopada o godz. 12.00. Bilety można kupić online i w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych. Kolejne spotkanie, poświęcone twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Juliana Tuwima, planowane jest na 17 grudnia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA. POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA Biuro prasowe
2024-04-22 | 15:00

SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA. POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA

SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA.   POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA W  KWIETNIOWYM KRAKOWSKIM SALONIE POEZJI W ŁODZI       Poeta, dramatopisarz,
Teatr Marcin Muszyński odsłania tajemnice Trójkąta Bermudzkiego!
2024-04-18 | 12:00

Marcin Muszyński odsłania tajemnice Trójkąta Bermudzkiego!

Marcin Muszyński jest jednym z najlepszych iluzjonistów w Polsce. Tworzy i reżyseruje największe Magic Show. Jego najsłynniejsze sztuczki to lewitujący fortepian wraz z pianistą, czy
Teatr JOANNA SOKOŁOWSKA WYGRYWA VI KPA IM. JONASZA KOFTY. W ŁODZI
2024-04-15 | 09:00

JOANNA SOKOŁOWSKA WYGRYWA VI KPA IM. JONASZA KOFTY. W ŁODZI

JOANNA SOKOŁOWSKA WYGRYWA VI KONKURS PIOSENKI AKTORSKIEJ IM. JONASZA KOFTY. W ŁODZI TRWA FESTIWAL OFF-PÓŁNOCNA   Szczerość wykonania i zdolność poruszenia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.