Jonaszek wzywa! Zostało 10 dni na zgłoszenie do KPA im. Jonasza Kofty
Jonaszek wzywa! Zostało 10 dni na zgłoszenie do Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty
W tym konkursie chodzi o prawdę, która wybrzmiewa dzięki talentowi i wrażliwości młodych artystów. Już po raz szósty aktorzy i wokaliści z całej Polski zmierzą się w Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, organizowanym przez Teatr Muzyczny w Łodzi w ramach festiwalu OFF-Północna. Na zwycięzcę czeka statuetka Jonaszka i 8000 złotych. Zgłoszenia można nadsyłać już tylko do 17 marca.
Z roku na rok każda kolejna edycja konkursu przyciąga coraz większe grono aktorów i wokalistów, którzy pragną zaprezentować swoje umiejętności przed doświadczonym jury i podzielić się pasją do piosenki aktorskiej. Organizatorzy czekają na zgłoszenia artystów w wieku od 20 do 40 lat.
– Jestem bardzo ciekawa uczestników konkursu. Mam nadzieję, że przyjadą młodzi, utalentowani, wspaniali ludzie, którzy dostarczą nam wielu wzruszeń – mówi Katarzyna Groniec, piosenkarka i aktorka i członkini jury tegorocznej edycji.
Nabór zgłoszeń trwa do 17 marca. Osoby chętne do wzięcia udziału w Konkursie proszone są o przesłanie formularza zgłoszeniowego i nagrań wideo dwóch piosenek: jednej autorstwa Jonasza Kofty – patrona konkursu – i drugiej dowolnej, która mieści się w szeroko rozumianym spektrum piosenki aktorskiej. Piosenki muszą być wykonane w języku polskim, dopuszczalne są również tłumaczenia utworów zagranicznych. Jury doceni także wykonania własnych utworów, które spełniają warunki zawarte w regulaminie. W kolejnym etapie konkursu dziesiątka wykonawców wybrana na podstawie nadesłanych zgłoszeń wystąpi przed jury w składzie: Wojciech Kościelniak – uznany reżyser spektakli muzycznych; Katarzyna Groniec – piosenkarka i aktorka, członkini Akademii Fonograficznej ZPAV; Konrad Imiela – aktor i reżyser; Piotr Kofta – pisarz; Danuta Antoszewska – instrumentalistka współpracująca z mistrzami wokalistyki, reprezentującymi różne gatunki muzyczne, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi; Eliza Gaust – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania; Jakub Szydłowski – aktor musicalowy, reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi oraz Krzysztof Wawrzyniak – pomysłodawca i koordynator Festiwalu OFF-Północna. Honorowym członkiem jury będzie Julia Szewczyk, laureatka poprzedniej edycji konkursu.
Konkursowe przesłuchania odbędą się 14 kwietnia i będą otwarte dla publiczności, a laureaci wystąpią w czasie gali przed koncertem „Konstelacje” Katarzyny Groniec.
Oprócz uznania jury i festiwalowej publiczności laureaci mogą zdobyć także nagrody pieniężne: zwycięzca otrzyma 8 000 złotych, zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 3 000 i 2 000 złotych. Zwiększenie puli nagród było możliwe dzięki wsparciu łódzkich przedsiębiorców, zrzeszonych w Fundacji LodzArte.
Szczegółowe informacje, regulamin konkursu, a także program festiwalu można znaleźć na stronie www.offpolnocna.com.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.