MAGIA WYOBRAŹNI I POSZUKIWANIE DOBRA PREMIERA „DZIADKA DO ORZECHÓW”
MAGIA WYOBRAŹNI I POSZUKIWANIE DOBRA
PREMIERA „DZIADKA DO ORZECHÓW” W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
Wyobraźnia ma niesamowitą moc, ale bywa też wyzwaniem, gdy wymyka się spod kontroli. „Dziadek do orzechów” w reżyserii Karoliny Kowalczyk to nie tylko historia o sile dziecięcej wyobraźni czy pełna przygód podróż do świata magii i rodzinnych tajemnic. To także pretekst do postawienia pytania: co to właściwie znaczy „być dobrym człowiekiem”? Spektakl, łącząc bogatą choreografię, muzykę i efektowną scenografię, zachwyca i bawi, niosąc jednocześnie przesłanie o pięknie i mocy wyobraźni. Premiera odbędzie się 30 listopada 2024 r., a teatr zaprasza widzów od siódmego roku życia.
Najnowszy spektakl Teatru Pinokio, inspirowany opowiadaniem E.T.A. Hoffmanna to opowieść o sile wyobraźni, która nie zna granic, ale potrafi też wymknąć się spod kontroli. Klara i Franek, rodzeństwo czekające na gwiazdkowe prezenty, otrzymują od wujka Krzysia niezwykły podarunek – zamek pełen sekretów i niespodzianek. Jednak zamiast spokojnej zabawy czeka ich przygoda pełna wyzwań. Gdy do akcji wkracza Mysibaba ze swoją armią myszy, ożywa legenda o tajemniczym Dziadku do Orzechów.
– W tej historii, osadzonej w zamku, pojawia się pytanie o to, co to znaczy być dobrym człowiekiem, bo chociaż wszyscy wiedzą, że Dziadek do Orzechów był dobry, to nikt do końca nie wie, co to właściwie znaczy. Dzieciaki próbują to rozgryźć – co to znaczy być dobrym dla innych, dla siebie? Z czym się to wiąże? Czy bycie dobrym zawsze się opłaca, czy jednak niekoniecznie? – mówi Karolina Kowalczyk, reżyserka spektaklu. – To nasz gwiazdkowy prezent dla widzów, dla dzieci i dorosłych. Taka świąteczna bombonierka, buchająca kolorami, a także muzyką, która w spektaklu ożywia świat prowadząc bohaterów do finału – dodaje.
Barwną scenografię opracowała Marta Kodeniec, wymagającą i rozbudowaną choreografię – Szymon Michlewicz-Sowa, a muzykę, w tym piosenki do tekstów Agi Jun – Michał Zdrzałek. Wizualnie całość dopełnią światła w reżyserii Szymona Stęchłego.
W obsadzie znaleźli się aktorzy: Łukasz Bzura, Małgorzata Krawczenko, Żaneta Małkowska, Piotr Pasek, Anna Sztuder-Mieszek, Ewa Wróblewska oraz Jagoda Zimała.
Spektakl jest przeznaczony dla widzów od siódmego roku życia. Premiera odbędzie się 30 listopada, a w grudniu przedstawienie będzie można zobaczyć jeszcze dziewięć razy. Szczegóły dotyczące spektaklu oraz rezerwacji biletów można znaleźć na stronie www.teatrpinokio.pl.

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Eliza Gwiazda: Polskie hotele to już nie są te sprzed 10-15 lat. Nie ma takiej zachcianki, której pięciogwiazdkowe obiekty by nie spełniły
Influencerka zauważa, że w Polsce jest coraz więcej atrakcyjnych hoteli z bogatą ofertą dostosowaną do zróżnicowanych potrzeb gości. Jest w nich coraz więcej udogodnień, atrakcji i komfortowych rozwiązań, które sprawiają, że pobyt w danym obiekcie jest prawdziwą przyjemnością. Eliza Gwiazda wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenia, będąc w jury konkursu na najpiękniejszy hotel w Polsce.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Dom i ogród
Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów

Dziennikarz zauważa, że wciąż narastającym problemem są tzw. niewidzialne elektrośmieci. To nie tylko telefony, zasilacze, ładowarki, powerbanki i słuchawki, ale także zabawki elektroniczne czy e-papierosy. Konsumenci zazwyczaj nie postrzegają ich w kategorii elektroodpadów i zamiast oddawać do recyklingu, magazynują je w szufladach lub wrzucają do pojemników na odpady zmieszane, skąd trafiają na wysypiska, gdzie zostają spalone lub przetworzone w nieprawidłowy sposób. Krzysztof Skórzyński jest zaniepokojony takimi praktykami.