„Mały Książę” u dziadka na urodzinach. Premiera w Teatrze Pinokio w Łodzi
„Mały Książę” u dziadka na urodzinach.
Premiera w Teatrze Pinokio w Łodzi
„Mały Książę” to coś więcej niż obowiązkowa lektura szkolna: to także uniwersalna opowieść o odpowiedzialności za drugiego człowieka, o dorastaniu do miłości i przyjaźni oraz o potrzebie pielęgnowania w sobie dziecięcej wrażliwości. Nowego odczytania tekstu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w adaptacji Kuby Kaprala podjęła się reżyserka Dorota Abbe. Na scenie Teatru Pinokio w Łodzi tytuł zrealizowany zostanie w odsłonie, jaką pierwotnie założył dla niego sam autor, czyli nie tylko dla najmłodszych. Premiera spektaklu już 25 maja.
„Mały Książę” będzie spektaklem familijnym, a sposobem na dotarcie do reprezentantów różnych pokoleń ma być wielowarstwowość przekazu.
– Dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o samotności, niezrozumieniu, szukaniu swojego miejsca w świecie, ale też o dziecięcej wrażliwości i o umieraniu – mówi Dorota Abbe. – Poprosiłam o przygotowanie adaptacji Kubę Kaprala i wspólnie zastanawialiśmy się, jak podejść do tematu, który już na wiele sposobów zaistniał w kulturze i w popkulturze. Chcieliśmy powiedzieć coś aktualnego, tu i teraz zmierzyć się z filozofią zawartą w książce, tak, żeby porozmawiać ze współczesnym widzem, tym najmłodszym i tym starszym. Pomyślałam, że ciekawym zamysłem będzie obsadzenie w roli Małego Księcia kogoś dojrzałego. Krzysztof Ciesielski wydawał mi się idealny do tej roli, a pomysł pociągnął za sobą całą koncepcję – wyjaśnia reżyserka i zdradza, że teksty z „Małego Księcia” włożone zostaną w usta członków rodziny, szykujących urodzinową niespodziankę dla dziadka, a jednocześnie mierzących się ze swoimi niezałatwionymi sprawami.
Obok Krzysztofa Ciesielskiego w spektaklu wystąpią również: Łukasz Bzura, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Anna Sztuder-Mieszek, Natalia Wieciech oraz Ewa Wróblewska.
Muzykę do spektaklu tworzy Grzegorz Mazoń, scenografię i kostiumy opracowuje Grupa Mixer, za choreografię odpowiada Szymon Michniewicz-Sowa, a reżyserią świateł zajął się Łukasz Wieczorek. Ten zespół realizatorów dobrze znany jest już widzom Teatru Pinokio w Łodzi, odpowiadał bowiem za stworzenie spektaklu „Wielki Buzz Grow” w reżyserii Doroty Abbe, nagrodzonego na VI Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu oraz na XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Jury i publiczność docenili stronę audiowizualną spektaklu, która również stanowić będzie atut „Małego Księcia”. Nowoczesne w formie kostiumy, podkreślające charakter postaci i scenografia mają wspierać przekaz treści i wzmacniać jej oddziaływanie na widzów.
Przedstawienie powstaje z myślą o widzach od dziesiątego roku życia. Premiera odbędzie się 25 maja o g. 17.00, a do końca maja spektakl zobaczyć będzie można siedmiokrotnie.
MAŁY KSIĄŻĘ
na podstawie tekstu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego
Adaptacja: Kuba Kapral
Reżyseria: Dorota Abbe
Scenografia: Grupa Mixer
Choreografia: Szymon Michlewicz-Sowa
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Obsada: Łukasz Bzura, Krzysztof Ciesielski, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Anna Sztuder- Mieszek, Natalia Wieciech, Ewa Wróblewska
Premiera: 25 maja 2024 r.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.