Nagrody ZAiKS-u rozdane
Nagrody ZAiKS-u rozdane. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Barbara Schabowska, Barbara Hoff, Paweł Sztompke i Krystyna Kwiatkowska. Uroczystość odbyła się 22 kwietnia w Warszawie, w Domu pod Królami, siedzibie głównej ZAiKS-u, na dzień przed obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
W sobotni wieczór, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, jako największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, wręczyła nagrody dla najbardziej zasłużonych. Oprócz Nagród ZAiKS-u, wręczono również Nagrody 100-lecia ZAiKS-u, a także przyznano Członkostwa Honorowe. Laureatów i gości przywitał prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Miłosz Bembinow, a uroczystość poprowadził Ferid Lakhdar – wiceprezes ZAiKS-u.
„Już od dawna utrzymujemy stabilną pozycję w pierwszej światowej 20-ce organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Jesteśmy niekwestionowanym liderem regionu w zakresie skali rozliczania wynagrodzeń autorskich. Od 105 lat pracujemy w harmonii i synergii pomiędzy racją biznesu, a ideałami i wyobraźnią twórców” – powiedział Prezes ZAiKS-u Miłosz Bembinow, rozpoczynając wieczór.
Nagrody ZAiKS-u
Tego wieczoru jako pierwsze wręczone zostały Nagrody ZAiKS-u przyznawane za wyjątkowy wkład
w rozwój i pogłębianie polskiej kultury oraz zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jak powiedział prezes Miłosz Bembinow, otwierając uroczystość „To nagrody szczególne, bo przyznawane przez twórców dla twórców”. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:
NAGRODA ZAiKS-u ZA POPULARYZACJĘ POLSKIEJ MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ
Barbara Schabowska
NAGRODA ZAiKS-u
Polskie Stowarzyszenie Wydawców Muzycznych
NAGRODA ZAiKS-u ZA POPULARYZACJĘ POLSKIEJ TWÓRCZOŚCI ROZRYWKOWEJ
Paweł Sztompke
Arkadiusz Kałucki
NAGRODA ZAiKS-u ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE CHOREOGRAFII
Roberta Bondar
NAGRODA ZAiKS-u ZA TWÓRCZOŚĆ DLA DZIECI
Krystyna Kwiatkowska
Kristoffer Rus
Jarosław Kilian
NAGRODA ZAiKS-u IM. KAROLA MAŁCUŻYŃSKIEGO ZA VARSAVIANA
Aleksander Szarłat
NAGRODA ZAIKS-u IM. KRZYSZTOFA TEODORA TOEPLITZA W DZIEDZINIE PIŚMIENNICTWA FILMOWEGO
Agata Tecl-Szubert
NAGRODA ZAiKS-u W DZIEDZINIE SZTUK WIZUALNYCH
Barbara Hoff
NAGRODA ZAiKS-u ZA PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI
Dorota Dobrew
Małgorzata Semil-Jakubowicz
NAGDODA ZAiKS-u ZA PRZEKŁAD NA JĘZYK OBCY
Charles Kraszewski
Renata Schmigdall
Wszyscy laureaci Nagród ZAiKS-u otrzymali szklane statuetki zaprojektowane przez Marzenę Krzemińską, dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
Kolejnym wyróżnieniem przyznanym tego wieczoru były Nagrody 100-lecia ZAiKS-u. Honorowani są nimi twórcy, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju polskiej kultury
i życia społecznego. ZAiKS przyznaje je od roku 2018, kiedy to obchodził jubileusz swego stulecia.
W tym roku laureatami Nagród 100-lecia zostali: Danuta Danek, Jerzy Illg, Jan A.P. Kaczmarek, Leszek Mądzik, Robert Obcowski, Henryk Woźniakowski oraz Andrzej Zieliński i Jacek Zieliński.
Członkostwo Honorowe
Zwieńczeniem wieczoru było przyznanie Członkostwa Honorowego ZAiKS-u. To najwyższe wyróżnienie, jakim organizacja nagradza wybitnych twórców. Przy tej okazji otrzymują oni zaprojektowane przez Janusza Kapustę statuetki przedstawiające k-dron – jedenastościenną bryłę geometryczną o unikalnych właściwościach optycznych i strukturalnych. Tym razem Honorowe Członkostwo odebrali wybitni polscy tekściarze – Jacek Cygan, Bogdan Olewicz i Krzysztof Dzikowski.
Wieczór wręczenia nagród ZAiKS-u uświetnił koncert grupy Dagadana, która od 15 lat jest znakomitym ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej, a jej ostatnia płyta „Tobie” była nominowana do tegorocznych Fryderyków w kategorii Muzyka Korzeni.
Więcej o laureatach i uroczystości wręczenia nagród: zaiks.org

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.