NIEDZIELA DLA BOJAŹLIWYCH, CZYLI RODZINNY HALLOWEEN W TEATRZE PINOKIO
Dla najmłodszych oswajanie strasznych dźwięków, a dla dorosłych Mickiewiczowska wyprawa do świata ludowych wierzeń i fantazji – na poprzedzającą Halloween niedzielę, 29 października, Teatr Pinokio w Łodzi przygotował coś dla gości w każdym wieku. Przebrane dzieciaki nagrodzi smakołykami, a gdy rodzice zasiądą na widowni spektaklu dla starszych widzów, zajmie maluchy animacjami z „Encyklopedią Lęków, Strachów i Potworów”, nietoperzami i pajęczynami w tle.
Halloweenową niedzielę w Pinokiu rozpocznie w samo południe odczarowywanie pozornie strasznych dźwięków w spektaklu „DomoFonia, czyli przygody Brzdąca Brzdęka”. Ten sensoryczny spektakl muzyczny, stworzony z myślą o widzach od piątego roku życia, opowiada o ciekawskim chłopcu, który przemierza dom w poszukiwaniu odgłosów, dźwięków i muzyki. Jego przygody pomagają zanurzyć się w świat nieskrępowanej wyobraźni i zmierzyć z takimi emocjami jak wstręt, strach, złość, smutek czy niechęć.
– Wspólnie z Brzdącem odkryjemy, że z pozoru straszne odgłosy dobiegające z domowych zakamarków mogą oznaczać rzeczy całkiem przyjemne, kiedy odnajdzie się ich źródło. Oswoimy różnorodne brzmienia, a na każdego, kto przyjdzie w halloweenowym przebraniu, czekać będzie niespodzianka i słodki poczęstunek – zapowiada Marta Magalska, koordynatorka ds. edukacji i jakości literackiej.
Z kolei na godzinę 16.00 Pinokio zaprasza nastolatki i dorosłych na spektakl „Ballady i romanse” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego. Jednak to nie znaczy, że do teatru nie mogą wybrać się opiekunowie i rodzice młodszych dzieci.
– Gdy dorośli lub starsze rodzeństwo poznawać będą współczesną, odległą od szkolnej interpretację Mickiewiczowskich ballad, dzieci w wieku od 5 do 11 lat zapraszamy do Warsztatowni, by w czasie zabawy z naszymi animatorkami stworzyły własną „Encyklopedię Lęków, Strachów i Potworów”, które będą wizualizować, a potem oswajać – zachęca Marta Magalska.
Animacje dla dzieci towarzyszących starszym widzom są bezpłatne, a biletem wstępu na zajęcia jest bilet na spektakl „Ballady i romanse”. Obowiązuje jednak limit miejsc i kolejność zgłoszeń pod numerem telefonu 607 075 981.
Bilety na oba niedzielne spektakle kupić można w kasie Teatru Pinokio w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 75/77 lub online.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.