Opera Wrocławska wychodzi do publiczności
Zespoły artystyczne działające w Operze Wrocławskiej – chór, balet oraz śpiewacy-soliści, w najbliższy piątek już po raz drugi wyjdą przed gmach opery, by w nietypowy sposób przedstawić sztukę przechodniom oraz zachęcić ich do odwiedzenia teatru w zbliżającym się sezonie.
Ostatnia próba plenerowa spotkała się z wielkim zainteresowaniem publiczności. Rodziny z dziećmi przystawały, by oglądać jak balet ćwiczy wybrane sceny z Giselle, a Chór śpiewa fragmenty m.in. z Halki.
– Próby na świeżym powietrzu, w obecnych warunkach wielu obostrzeń sanitarnych, pozwalają artystom na żywy kontakt z publicznością – mówi Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej. – Krótkimi występami przed budynkiem Opery przy ulicy Świdnickiej pragniemy pokazać, że bardzo intensywnie pracujemy nad przygotowaniem nowego programu. Chcemy także zaznaczyć, że po prostu tęsknimy za naszą wspaniałą Widownią, którą, mam nadzieję, już niedługo będziemy gościć w Teatrze – dodaje Ołdakowska.
Najbliższa otwarta próba już w piątek, 11 września o godz. 17:15 przed Operą Wrocławską. Wedle hasła przyświecającego wydarzeniu – „Zagraj z nami w operę!”, mieszkańcy Wrocławia będą mogli uczestniczyć w próbie chóralnej i baletowej oraz wsłuchać się w śpiew solistów operowych. To jedna z ostatnich szans na udział w wyjątkowym wydarzeniu przed premierą jesiennego repertuaru Opery.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.