Opera Wrocławska wychodzi do publiczności
Zespoły artystyczne działające w Operze Wrocławskiej – chór, balet oraz śpiewacy-soliści, w najbliższy piątek już po raz drugi wyjdą przed gmach opery, by w nietypowy sposób przedstawić sztukę przechodniom oraz zachęcić ich do odwiedzenia teatru w zbliżającym się sezonie.
Ostatnia próba plenerowa spotkała się z wielkim zainteresowaniem publiczności. Rodziny z dziećmi przystawały, by oglądać jak balet ćwiczy wybrane sceny z Giselle, a Chór śpiewa fragmenty m.in. z Halki.
– Próby na świeżym powietrzu, w obecnych warunkach wielu obostrzeń sanitarnych, pozwalają artystom na żywy kontakt z publicznością – mówi Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej. – Krótkimi występami przed budynkiem Opery przy ulicy Świdnickiej pragniemy pokazać, że bardzo intensywnie pracujemy nad przygotowaniem nowego programu. Chcemy także zaznaczyć, że po prostu tęsknimy za naszą wspaniałą Widownią, którą, mam nadzieję, już niedługo będziemy gościć w Teatrze – dodaje Ołdakowska.
Najbliższa otwarta próba już w piątek, 11 września o godz. 17:15 przed Operą Wrocławską. Wedle hasła przyświecającego wydarzeniu – „Zagraj z nami w operę!”, mieszkańcy Wrocławia będą mogli uczestniczyć w próbie chóralnej i baletowej oraz wsłuchać się w śpiew solistów operowych. To jedna z ostatnich szans na udział w wyjątkowym wydarzeniu przed premierą jesiennego repertuaru Opery.
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.