SIŁA WIĘZI I RELACJI NA KRAKOWSKIM SALONIE POEZJI W ŁODZI
SIŁA WIĘZI I RELACJI NA KRAKOWSKIM SALONIE POEZJI W ŁODZI
Podróż przez różnorodność nastrojów – od hołdu i podziwu dla matczynej miłości, przez refleksję nad życiem i śmiercią, aż po przenikliwe spojrzenie na ludzkie losy. Najpiękniejsze strofy polskiej poezji traktujące o głębi międzyludzkich relacji usłyszeć będzie można w niedzielę, 26 maja o g.12.00 w Teatrze Muzycznym w Łodzi. W majowej odsłonie Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, w Dniu Matki, wystąpią: Emilia Klimczak, Kamila Klimczak oraz Bronisław Maj. O oprawę muzyczną zadba Agnieszka Kościelak-Nadolska.
W trakcie majowego spotkania z poezją artyści sięgną po wybrane utwory największych poetów różnych epok. Usłyszeć będzie można między innymi „Do Matki” Juliusza Słowackiego, „Matce” Władysława Broniewskiego, „Pamiątka” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy „Jej śmierć jest we mnie” Anny Świrczyńskiej.
– Każdy z tych wierszy jest nie tylko literackim arcydziełem, ale również ponadczasowym obrazem rodzinnych więzi i międzyludzkich relacji. To doskonały sposób, aby w kameralnej atmosferze Dnia Matki zanurzyć się w pięknie polskiej poezji – podkreślają organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi.
Interpretacji wierszy podejmą się Bronisław Maj, który sprawuje artystyczną opiekę nad Krakowskim Salonem Poezji w Łodzi, a także Kamila Klimczak i Emila Klimczak. Utalentowane siostry zadbają także o muzyczną oprawę wydarzenia – przy akompaniamencie fortepianu, za którym zasiądzie Agnieszka Kościelak-Nadolska.
Kamila Klimczak jest obecnie aktorką Teatru Bagatela w Krakowie. Wcześniej współpracowała między innymi z Teatrem STU, Teatrem Komedia oraz z legendarną Piwnicą pod Baranami. Jej siostra – Emilia – jest doskonale znana publiczności Teatru Muzycznego w Łodzi, którego jest solistką, ale też widzom Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatru Nowego w Słupsku czy stołecznego Teatru Rampa. Natomiast Agnieszka Kościelak-Nadolska, związana z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, jest laureatką wielu konkursów pianistycznych, od wielu lat koncertującą solowo i jako kameralistka.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 26 maja o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych.
Natomiast ostatnie w tym sezonie spotkanie z poezją zatytułowane „Baby, ach te Baby” odbędzie się 16 czerwca.
Partnerem Głównym Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.