STRUNA ŚWIATŁA. KRAKOWSKI SALON POEZJI POWRACA HERBERTEM
STRUNA ŚWIATŁA.
KRAKOWSKI SALON POEZJI POWRACA HERBERTEM
To będzie międzypokoleniowe spotkanie z twórczością poety o wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym – po wakacyjnej przerwie do Teatru Muzycznego powraca Krakowski Salon Poezji w Łodzi. Bronisław Maj, mistrz interpretacji liryki i Kacper Bokacz student łódzkiej Szkoły Filmowej programem „Herbert – Struna światła” przypomną wybrane utwory jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Akompaniować im będzie altowiolistka Gabriela Gabroń. Pierwsze jesienne spotkanie z poezją już 20 października, o g. 12.00.
Krakowski Salon Poezji to cenione wydarzenie kulturalne, które ponad 20 lat temu zainicjowała Anna Dymna. Od kilku sezonów do grona gospodarzy spotkań należy też Teatr Muzyczny w Łodzi. W jedną niedzielę każdego miesiąca przedstawiciele różnych aktorskich generacji – ci uznani i ci, którzy dopiero rozpoczynają drogę do wielkiej kariery – interpretują poezję wybitnych twórców.
Tematyka najbliższego salonu poezji skupiona będzie wokół utworów jednego z najznamienitszych poetów XX wieku – Zbigniewa Herberta. W programie znajdą się utwory takie jak: „Napis”, „Jedwab duszy”, „Potęga smaku”, „Pan Cogito o postawie wyprostowanej” i wiele innych. Ich interpretacji podejmą się Bronisław Maj, który sprawuje opiekę artystyczną nad Krakowskim Salonem Poezji w Łodzi i Kacper Bokacz, student drugiego roku aktorstwa PWSFTViT w Łodzi.
– W trakcie pierwszego w tym sezonie spotkania z poezją zachęcimy widzów do podróży w głąb siebie po uniwersalne prawdy i do refleksji nad zawiłościami ludzkiego ducha. Chcemy wspólnie odczuwać głębię słów Herberta, które wciąż rezonują w naszych czasach – zapowiadają organizatorzy cyklu.
Utwory odczytane zostaną przy akompaniamencie Gabrieli Gabroń, skrzypaczki i altowiolistki, która jest laureatką ponad 70 konkursów o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej, m.in. Grand Prix oraz nagrody specjalnej na III Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Polskiej im. Z. Friemanna w Bydgoszczy, I miejsca na VIII Przeglądzie Altowiolowym im. Tadeusza Goneta w Krakowie.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na październikowy Krakowski Salon Poezji w niedzielę, 20 października, o g. 12.00. Bilety można kupić online i w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych. Kolejne spotkanie w ramach cyklu z poezją Czesława Miłosza zaplanowane jest na 17 listopada.
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.