STRUNA ŚWIATŁA. KRAKOWSKI SALON POEZJI POWRACA HERBERTEM
STRUNA ŚWIATŁA.
KRAKOWSKI SALON POEZJI POWRACA HERBERTEM
To będzie międzypokoleniowe spotkanie z twórczością poety o wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym – po wakacyjnej przerwie do Teatru Muzycznego powraca Krakowski Salon Poezji w Łodzi. Bronisław Maj, mistrz interpretacji liryki i Kacper Bokacz student łódzkiej Szkoły Filmowej programem „Herbert – Struna światła” przypomną wybrane utwory jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Akompaniować im będzie altowiolistka Gabriela Gabroń. Pierwsze jesienne spotkanie z poezją już 20 października, o g. 12.00.
Krakowski Salon Poezji to cenione wydarzenie kulturalne, które ponad 20 lat temu zainicjowała Anna Dymna. Od kilku sezonów do grona gospodarzy spotkań należy też Teatr Muzyczny w Łodzi. W jedną niedzielę każdego miesiąca przedstawiciele różnych aktorskich generacji – ci uznani i ci, którzy dopiero rozpoczynają drogę do wielkiej kariery – interpretują poezję wybitnych twórców.
Tematyka najbliższego salonu poezji skupiona będzie wokół utworów jednego z najznamienitszych poetów XX wieku – Zbigniewa Herberta. W programie znajdą się utwory takie jak: „Napis”, „Jedwab duszy”, „Potęga smaku”, „Pan Cogito o postawie wyprostowanej” i wiele innych. Ich interpretacji podejmą się Bronisław Maj, który sprawuje opiekę artystyczną nad Krakowskim Salonem Poezji w Łodzi i Kacper Bokacz, student drugiego roku aktorstwa PWSFTViT w Łodzi.
– W trakcie pierwszego w tym sezonie spotkania z poezją zachęcimy widzów do podróży w głąb siebie po uniwersalne prawdy i do refleksji nad zawiłościami ludzkiego ducha. Chcemy wspólnie odczuwać głębię słów Herberta, które wciąż rezonują w naszych czasach – zapowiadają organizatorzy cyklu.
Utwory odczytane zostaną przy akompaniamencie Gabrieli Gabroń, skrzypaczki i altowiolistki, która jest laureatką ponad 70 konkursów o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej, m.in. Grand Prix oraz nagrody specjalnej na III Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Polskiej im. Z. Friemanna w Bydgoszczy, I miejsca na VIII Przeglądzie Altowiolowym im. Tadeusza Goneta w Krakowie.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na październikowy Krakowski Salon Poezji w niedzielę, 20 października, o g. 12.00. Bilety można kupić online i w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych. Kolejne spotkanie w ramach cyklu z poezją Czesława Miłosza zaplanowane jest na 17 listopada.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.