SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA. POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA
SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA.
POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA W KWIETNIOWYM KRAKOWSKIM SALONIE POEZJI W ŁODZI
Poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk, tłumacz poezji węgierskiej – dzięki swojej wszechstronności Tadeusz Różewicz zyskał miano jednego z najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy. Już w niedzielę, w ramach kwietniowej odsłony Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, utwory poety przypomną Wojciech Wysocki i Bronisław Maj.
Tadeusz Różewicz w swoich wierszach eksplorował najgłębsze zakamarki ludzkiej psychiki. Sięgał do traumy wojennej, podejmował tematy egzystencjalne i stawiał pytania o tożsamość. Kwietniowy Krakowski Salon Poezji w Łodzi przypomni kilkanaście jego utworów – pełnych precyzyjnych obserwacji i metaforycznych aluzji, między innymi: „Ocalony”, „Lament”, „Krzyczałem w nocy”, „Jak dobrze” czy „Martwy owoc”.
– Surowy realizm tekstów i głęboka refleksja nad kondycją człowieka, zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, a Tadeusz Różewicz inspiruje kolejne pokolenia czytelników do refleksji nad istotą ludzkiego doświadczenia – podkreślają organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, którego gośćmi będą tym razem Wojciech Wysocki i Bronisław Maj – opiekun artystyczny cyklu.
Wojciech Wysocki to znakomity i nagradzany aktor teatralny oraz filmowy, związany ostatnio z warszawskim Teatrem 6. Piętro. Na deskach scenicznych zagrał wiele znaczących ról, m.in. Henryka w „Ślubie” Gombrowicza czy Mackie Majchra w „Operze za trzy grosze” Brechta. W filmografii wyróżnia się jego role w „Wierniej rzece” w reżyserii T. Chmielewskiego, „Pismaku” W. J. Hasa oraz „Życiu wewnętrznym” M. Koterskiego. Popularność zapewniła mu obecność na małych ekranach w serialach, takich jak „Dom”, „Ekstradycja” czy „Ranczo”.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 28 kwietnia o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 zł.
Na kolejne spotkania z poezją organizatorzy zapraszają: 26 maja – „Wiersze dla Mamy…” i 16 czerwca – „Baby, ach te Baby”.
Krakowski Salon Poezji to cenione wydarzenie kulturalne, które ponad 20 lat temu zainicjowała Anna Dymna. Podczas Salonów uznani i debiutujący aktorzy czytają wiersze wybitnych poetów. Partnerem Głównym Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.