Komunikaty PR

Teatr Pinokio w Łodzi odlicza dni do spotkania z widzami w nowej siedzibie

2023-09-19  |  15:00
Biuro prasowe

Trzy dni teatralnych wrażeń. Teatr Pinokio w Łodzi odlicza dni do spotkania z widzami w nowej siedzibie

Dwie prapremiery, wystawa, warsztaty i jazzujące spotkanie z zespołem Chłopcy kontra Basia – już w przyszły weekend Teatr Pinokio w Łodzi oficjalnie rozpocznie działalność w nowej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 75/77. Wypełniony wydarzeniami weekend otwarcia zapowiada sezon, w którym nie zabraknie premierowych tytułów i spektakli, które zdążyły już podbić serca międzypokoleniowej publiczności.

Nowym domem Teatru Pinokio stał się zrewitalizowany zespół pofabryczny, łączący industrialny charakter z nowoczesną architekturą i mieszczący aż dwie sceny: dużą na 150 miejsc i małą dla 60 widzów, a także przestronne sale warsztatowe czy własne studio nagrań.

– Teatr długo czekał na tę przeprowadzkę, choć zespół zawsze z sentymentem będzie myślał o poprzedniej, wieloletniej siedzibie, gdzie budowała się jego historia – podkreśla Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi. – Teraz zyskujemy nowe możliwości i komfort pracy. Chcemy, by ta przestrzeń była miejscem spotkań ze sztuką, twórczego fermentu i nowego myślenia o teatrze młodego widza. To tu możemy budować otwartą międzypokoleniową teatralną społeczność, skupioną wokół odważnych, bezkompromisowych spektakli – wyjaśnia Gabriel Gietzky i zachęca do odwiedzenia teatru w przyszły weekend, otwierający sezon teatralny 2023/2024.

Jak wygląda nowa siedziba i co kryje w swoich zakamarkach? O tym przekonają się ci, którzy zapiszą się na zakulisowe oprowadzanie zaplanowane na piątek, 29 września,  w dwóch turach o g. 16.30 i 17.15. Z kolei o g. 18.00, odbędzie się koncert zespołu Chłopcy kontra Basia, który nie tylko zaprezentuje autorski materiał, ale też w charakterystycznym dla siebie stylu łączącym folk z jazzem na nowo zinterpretuje utwory ze spektakli Pinokia. Bilety w cenie 20 złotych są jeszcze dostępne w kasie teatru i online.

Program na sobotę (30 września) to spotkanie z nowymi tytułami, czyli dwie prapremiery. Na Małej Scenie, o g. 12.00 zagości wydarzenie sceniczne „Zamieniam się w słuch”, adresowane do widzów od czwartego roku życia. Spektakl w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, inspirowany jest stworzoną przez prof. Monikę Wiśniewskią-Kin metodą nauki czytania „Skuteczne zdziwienie”, wdrażaną pilotażowo w łódzkich przedszkolach. Wyzwalanie obrazu dźwiękowego oraz wizualnego głosek i liter w dziecięcej świadomości poprzez słowo, obraz oraz ruch rozbudzać ma wrażliwość i sprawność intelektualną małych widzów.

Natomiast o g. 16.00 po raz pierwszy zobaczyć będzie można „Ciepłe pszczoły, zimne jelenie albo jak pozbyć się dzieci” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego, czyli bazującą na trylogii Petera Wohllebena historię o życiu leśnej wspólnoty. Twórcom zależało na stworzeniu wielowątkowej opowieści o synergii i odpowiedzialności za wspólnotę. Czemu bez problemu rozpoznajemy logotypy znanych koncernów, a trudno nam odróżnić liść brzozy od liścia lipy? Czy umiemy słuchać, gdy mówi do nas las? Do poszukiwania odpowiedzi na te pytania i wyprawę przez las wraz z aktorami-przewodnikami, twórcy zapraszają  widzów od siódmego roku życia.  

Obu spektaklom, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, gdy odbędą się pokazy premierowe, towarzyszyć będą działania edukacyjne: warsztaty kontekstowe oraz autorska gra przestrzenna, przybliżająca kluczowe pojęcia leśnej ekologii, rozgrywająca się w przestrzeniach nowej siedziby teatru. Liczba miejsc jest ograniczona, więc organizatorzy proszą o zgłoszenie chęci udziału pod numerem telefonu 42 636 66 90. Pod tym samym numerem przyjmowane są zapisy na sobotnie oprowadzanie.  

To nie koniec dobrych wiadomości dla miłośników teatru młodego widza. Repertuar pierwszego sezonu w nowej siedzibie wypełnią również tytuły, które zdążyły już podbić serca dziecięcej publiczności i opiekunów. Widzowie znów będą mogli prześledzić poruszającą, choć nieoczywistą historię o odwadze do bycia sobą dzięki spektaklowi „Mój cień jest różowy”, poznać losy Pana Ryjówki i jego żony w spektaklu „Pani za Malutka” czy odkryć świat bez słów z projektem „Wojnokraka” zrealizowanym równocześnie w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym. Powrócą również, „Dzieci z Bullerbyn”, „Wielki Buzz Grow”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Będą też kolejne premiery. Już 2 grudnia w repertuarze zagości „Księga dżungli”, a do końca sezonu teatr przy Sienkiewicza zrealizuje jeszcze dwa nowe tytuły.

Szczegółowe informacje na temat repertuaru Teatru Pinokio w Łodzi i wydarzeń weekendu otwarcia znaleźć można na stronie www.teatrpinokio.pl.

Premiery, wystawa i koncert odbywają się w ramach zadania pn.: „Teatr Otwartej Formy: DALECY – BLISCY. Wydarzenia otwarcia nowej siedziby Teatru Pinokio w Łodzi”.

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Łodzi.

Patronat honorowy:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński

Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA Biuro prasowe
2024-07-22 | 10:00

URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA

  URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA Jakie cuda skrywają pracownie artystyczne? Co kryje się za kulisami dwóch scen? Czym jest Pokój Spokój? Odpowiedzi na
Teatr S·PLOT – NOWY FESTIWAL TEATRU PINOKIO W ŁODZI
2024-07-11 | 01:00

S·PLOT – NOWY FESTIWAL TEATRU PINOKIO W ŁODZI

Jaki powinien być festiwal teatralny adresowany do młodego widza? Co zrobić, żeby wpisał się w kalendarz istotnych europejskich wydarzeń? Na te pytania odpowie S·PLOT Międzynarodowy
Teatr Night Fever Dinner Show w Manuarte
2024-06-27 | 11:00

Night Fever Dinner Show w Manuarte

Restauracja Manuarte w Manufakturze zaprasza w niesamowitą podróż przez świat tańca, smaku i najlepszej zabawy. W odmienionej przestrzeni klubowej na piętrze zabytkowego budynku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.