Komunikaty PR

UKOCHANI SZARLATANI. TUWIM I GAŁCZYŃSKI W GRUDNIOWEJ ODSŁONIE

2023-12-12  |  11:00
Biuro prasowe

UKOCHANI SZARLATANI. TUWIM I GAŁCZYŃSKI W GRUDNIOWEJ ODSŁONIE KRAKOWSKIEGO SALONU POEZJI W ŁODZI

 

Julian Tuwim i Konstanty Ildefons Gałczyński – mistrzowie liryki, ale i ciętej satyry,  którzy na zawsze zapisali się w historii polskiej poezji. Choć dzieliły ich poglądy, blisko współpracowali wzajemnie się inspirując. Odeszli niemal równocześnie, 70 lat temu. Już w najbliższą niedzielę Krakowski Salon Poezji w Teatrze Muzycznym w Łodzi, programem „Ukochani Szarlatani” przypomni twórczość obu poetów. Interpretacji wierszy podejmą się Mariusz Siudziński i Robert Latusek. O oprawę muzyczną zadbają Emilia Klimczak oraz Agnieszka Kościelak-Nadolska. Opiekę artystyczną nad wydarzeniem sprawuje Bronisław Maj, który przybliży widzom sylwetki poetów.

Przyjaciele i jednocześnie oponenci, Julian Tuwim i Konstanty Ildefons Gałczyński, wspólnie przyczynili się do kształtowania polskiej literatury międzywojennej. Razem też redagowali satyryczne czasopismo „Szpilki", współtworząc atmosferę artystycznego fermentu w Krakowie.

– Spotkanie z poezją będzie hołdem złożonym dwóm mistrzom słowa w 70. rocznicę ich śmierci. Przekonamy się, że ich wiersze nie tylko są częścią dziedzictwa literackiego, ale nadal stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń czytelników i twórców – zapowiadają organizatorzy.

Widzowie usłyszą interpretacje „Ja”, „Ulica szarlatanów” czy „Do prostego człowieka” w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi: Mariusza Siudzińskiego, który czytać będzie utwory Juliana Tuwima oraz Roberta Latuska, który zaprezentuje wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Mariusz Siudziński, aktor, lektor filmowy i teatralny, związany jest z Teatrem im. Stefana Jaracza od 2003 roku. Jego dorobek teatralny obejmuje role w „Przemianie” Kafki, w reżyserii Zbigniewa Brzozy czy „Makbecie” Shakespeare’a, reżyserowanym przez Andrzeja Pawłowskiego. Jest laureatem Nagrody Głównej na XXIX Festiwalu Teatrów Jednego Aktora za monodram „Zwierzenia klowna” Bölla. Szerszej publiczności znany jest za sprawą licznych ról filmowych i serialowych.

Z kolei Robert Latusek – również od lat związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi – gościnnie występuje również w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jest laureatem jednej z nagród na 13. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za role w „Grzebieniu”. W jego bogatym dorobku artystycznym ważnymi teatralnymi wcieleniami są m.in. Filip w „Iwonie, księżniczce Burgunda” i Demetriusz w „Śnie nocy letniej”.

Tradycyjnie już poezji towarzyszyć będzie muzyka. W wykonaniu Emilii Klimczak, solistki Teatru Muzycznego w Łodzi, usłyszymy pieśni do tekstów Tuwima i Gałczyńskiego. Towarzyszyć jej będzie pianistka Agnieszka Kościelak-Nadolska, laureatka wielu koncertów pianistycznych, od lat koncertująca jako pianistka solowa i kameralistka, na co dzień związana z Akademią Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Partnerem Głównym spotkań w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na najbliższy Krakowski Salon Poezji w niedzielę 17 grudnia o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych. Kolejne spotkanie w ramach cyklu, poświęcone poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zaplanowane jest na 21 stycznia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki Biuro prasowe
2025-05-19 | 09:00

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

Czas i uwaga rodziców bezwarunkowo poświęcone dziecku to niedoceniany a bezcenny prezent. Warto o tym pamiętać zwłaszcza planując Dzień Dziecka. Wspólne wyjście do
Teatr ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
2024-12-20 | 12:00

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

Już w styczniu młodzi widzowie Teatru Pinokio w Łodzi wyruszą w niezwykłą podróż do świata dziecięcej wyobraźni i przyjaźni. Właśnie rozpoczęły się próby do spektaklu
Teatr SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
2024-12-18 | 16:00

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

– To oczywiste, że szukaliśmy umiejętności, aktorskich i wokalnych. Ale chcieliśmy też czegoś więcej: takiej nieopisywalnej iskry i różnorodności osobowości – tak

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Farmacja

Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.