Komunikaty PR

UKOCHANI SZARLATANI. TUWIM I GAŁCZYŃSKI W GRUDNIOWEJ ODSŁONIE

2023-12-12  |  11:00
Biuro prasowe

UKOCHANI SZARLATANI. TUWIM I GAŁCZYŃSKI W GRUDNIOWEJ ODSŁONIE KRAKOWSKIEGO SALONU POEZJI W ŁODZI

 

Julian Tuwim i Konstanty Ildefons Gałczyński – mistrzowie liryki, ale i ciętej satyry,  którzy na zawsze zapisali się w historii polskiej poezji. Choć dzieliły ich poglądy, blisko współpracowali wzajemnie się inspirując. Odeszli niemal równocześnie, 70 lat temu. Już w najbliższą niedzielę Krakowski Salon Poezji w Teatrze Muzycznym w Łodzi, programem „Ukochani Szarlatani” przypomni twórczość obu poetów. Interpretacji wierszy podejmą się Mariusz Siudziński i Robert Latusek. O oprawę muzyczną zadbają Emilia Klimczak oraz Agnieszka Kościelak-Nadolska. Opiekę artystyczną nad wydarzeniem sprawuje Bronisław Maj, który przybliży widzom sylwetki poetów.

Przyjaciele i jednocześnie oponenci, Julian Tuwim i Konstanty Ildefons Gałczyński, wspólnie przyczynili się do kształtowania polskiej literatury międzywojennej. Razem też redagowali satyryczne czasopismo „Szpilki", współtworząc atmosferę artystycznego fermentu w Krakowie.

– Spotkanie z poezją będzie hołdem złożonym dwóm mistrzom słowa w 70. rocznicę ich śmierci. Przekonamy się, że ich wiersze nie tylko są częścią dziedzictwa literackiego, ale nadal stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń czytelników i twórców – zapowiadają organizatorzy.

Widzowie usłyszą interpretacje „Ja”, „Ulica szarlatanów” czy „Do prostego człowieka” w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi: Mariusza Siudzińskiego, który czytać będzie utwory Juliana Tuwima oraz Roberta Latuska, który zaprezentuje wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Mariusz Siudziński, aktor, lektor filmowy i teatralny, związany jest z Teatrem im. Stefana Jaracza od 2003 roku. Jego dorobek teatralny obejmuje role w „Przemianie” Kafki, w reżyserii Zbigniewa Brzozy czy „Makbecie” Shakespeare’a, reżyserowanym przez Andrzeja Pawłowskiego. Jest laureatem Nagrody Głównej na XXIX Festiwalu Teatrów Jednego Aktora za monodram „Zwierzenia klowna” Bölla. Szerszej publiczności znany jest za sprawą licznych ról filmowych i serialowych.

Z kolei Robert Latusek – również od lat związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi – gościnnie występuje również w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jest laureatem jednej z nagród na 13. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za role w „Grzebieniu”. W jego bogatym dorobku artystycznym ważnymi teatralnymi wcieleniami są m.in. Filip w „Iwonie, księżniczce Burgunda” i Demetriusz w „Śnie nocy letniej”.

Tradycyjnie już poezji towarzyszyć będzie muzyka. W wykonaniu Emilii Klimczak, solistki Teatru Muzycznego w Łodzi, usłyszymy pieśni do tekstów Tuwima i Gałczyńskiego. Towarzyszyć jej będzie pianistka Agnieszka Kościelak-Nadolska, laureatka wielu koncertów pianistycznych, od lat koncertująca jako pianistka solowa i kameralistka, na co dzień związana z Akademią Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Partnerem Głównym spotkań w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na najbliższy Krakowski Salon Poezji w niedzielę 17 grudnia o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych. Kolejne spotkanie w ramach cyklu, poświęcone poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zaplanowane jest na 21 stycznia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI Biuro prasowe
2024-12-20 | 12:00

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

Już w styczniu młodzi widzowie Teatru Pinokio w Łodzi wyruszą w niezwykłą podróż do świata dziecięcej wyobraźni i przyjaźni. Właśnie rozpoczęły się próby do spektaklu
Teatr SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
2024-12-18 | 16:00

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

– To oczywiste, że szukaliśmy umiejętności, aktorskich i wokalnych. Ale chcieliśmy też czegoś więcej: takiej nieopisywalnej iskry i różnorodności osobowości – tak
Teatr TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
2024-12-16 | 14:00

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.   KOMFORTKI, SKRZYNECZKI I POMIESZCZENIE PIELĘGNACYJNE DLA MALUCHÓW     Teatr Pinokio w Łodzi po raz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.