URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA
URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA
Jakie cuda skrywają pracownie artystyczne? Co kryje się za kulisami dwóch scen? Czym jest Pokój Spokój? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosą miłośnikom teatru i miejskich ciekawostek wycieczki zorganizowane przez Teatr Pinokio w Łodzi z okazji 601. urodzin miasta. Wszyscy, którzy chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób imponująca stuletnia przędzalnia zmieniła się w teatr, mogą wybrać się do Pinokia w najbliższy piątek.
Od roku Teatr Pinokio w Łodzi mieści się w samym sercu miasta przy Sienkiewicza 75/77, po sąsiedzku z OFF Piotrkowska Center. Nowym domem teatru stał się pofabryczny zespół przędzalni Wigencja Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana. Po dwuletniej, kosztownej metamorfozie w ramach miejskiego programu rewitalizacji powstał starannie dostosowany do potrzeb teatru obiekt, łączący industrialny charakter z nowoczesną architekturą, który mieści dwie sceny: dużą na 150 miejsc i małą dla 60 widzów. Znajdują się one na różnych piętrach i są odizolowane akustycznie, dzięki czemu mogą funkcjonować jednocześnie. Nowa siedziba to również przestrzenie warsztatowe, zaprojektowany przez dzieci Pokój Spokój, a także pracownie plastyczna czy krawiecka.
– Teatralne zakamarki kryją wiele tajemnic, a my zapraszamy do ich wspólnego odkrywania – zachęca Patrycja Terciak, zastępczyni dyrektora Teatru Pinokio w Łodzi. – Z okazji 601. urodzin Łodzi przygotowaliśmy cykl wycieczek, podczas których będzie można odwiedzić nasze pracownie, zajrzeć za kulisy czy na sale prób, dowiedzieć się więcej o historii teatru, ale też miejsca, w którym się teraz mieści – zapewnia.
Na najbliższy piątek, 26 lipca, zaplanowano pięć wycieczek, rozpoczynających się o pełnych godzinach: 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00. Każda z nich potrwa około godziny. Są bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o zapisywanie się drogą mailową pod adresem: m.magalska@teatrpinokio.pl (do 24 lipca, do godz. 14.00).

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.