Komunikaty PR

W Teatrze w Laodycei odbył się pierwszy występ od 1690 lat

2022-05-31  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

W starożytnym Teatrze w Laodycei w Türkiye (Turcji) właśnie zostały zakończone prace renowacyjne i po trwającej 1690 lat przerwie odbyło się pierwsze przedstawienie. Podczas ceremonii ponownego otwarcia teatru wystąpiła Państwowa Orkiestra Symfoniczna z Izmiru. Prace związane z odrestaurowaniem antycznego miasta Laodycea trwały 20 lat, ponadto miasto zostało wpisane na Listę informacyjną UNESCO.

Teatr Zachodni w starożytnym mieście Laodycea został uroczyście otwarty dla publiczności po okresie prowadzonych przez 20 lat prac wykopaliskowych. W 2200-letnim teatrze położnym w prowincji Denizli, w południowo-zachodniej części Türkiye (Turcji) po raz pierwszy od 1690 lat odbył się spektakl.

Uroczystej inauguracji wznowienia, po prawie 1700 latach przerwy, działalności teatru towarzyszył koncert Państwowej Orkiestry Symfonicznej z Izmiru, a na widowni podczas występu zasiadło około 15 tysięcy osób.

Ponowne otwarcie starożytnego teatru nastąpiło po trwających 20 lat pracach wykopaliskowych prowadzonych przez kierownika Katedry Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Pamukkale, prof. dr Celala Şimşeka, przy wsparciu władz miasta Denizli, Agencji Rozwoju Południowego Morza Egejskiego oraz Ministerstwa Kultury i Turystyki. Antyczne miasto Laodycea zostało wpisane na informacyjną listę UNESCO w 2013 roku, ze względu na swoje szczególne znaczenie, jako jednego z największych i najważniejszych stanowisk archeologicznych w Türkiye (Turcji).

Laodycea: Ważny ośrodek wiary i handlu

Laodycea w czasach starożytnych była ważną metropolią na terenie Anatolii. Miastem stała się w okresie hellenistycznym, a swoje złote lata przeżywała od I do V wieku n.e., czyli pod rządami cesarstwa rzymskiego i na początku panowania cesarstwa wschodniorzymskiego. W drugim ze wspomnianych okresów, ożywiony handel w mieście spowodował, że Laodycea stała się też ważnym ośrodkiem kultu religijnego i miejscem pielgrzymek chrześcijan. W Laodycei mieści się jeden z 7 kościołów wymienionych w Księdze Apokalipsy św. Jana, a Teatr Zachodni nie jest jedyną imponującą budowlą, jaką może się poszczycić to starożytne miasto. Znajdują się tu też: największy antyczny stadion w całej Anatolii, dwa teatry (Zachodni i Północny), cztery kompleksy łaźni, liczne kościoły oraz pięć agor. Z czterech stron miasto otaczają nekropolie. Teatr Zachodni powstał w II wieku p.n.e. i może pomieścić 15 000 widzów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki Biuro prasowe
2025-05-19 | 09:00

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

Czas i uwaga rodziców bezwarunkowo poświęcone dziecku to niedoceniany a bezcenny prezent. Warto o tym pamiętać zwłaszcza planując Dzień Dziecka. Wspólne wyjście do
Teatr ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
2024-12-20 | 12:00

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

Już w styczniu młodzi widzowie Teatru Pinokio w Łodzi wyruszą w niezwykłą podróż do świata dziecięcej wyobraźni i przyjaźni. Właśnie rozpoczęły się próby do spektaklu
Teatr SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
2024-12-18 | 16:00

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

– To oczywiste, że szukaliśmy umiejętności, aktorskich i wokalnych. Ale chcieliśmy też czegoś więcej: takiej nieopisywalnej iskry i różnorodności osobowości – tak

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Farmacja

Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.