Warszawska premiera „Intruza” w Teatrze Druga Strefa

PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Remi Rachuba, polski aktor i twórca, 19 i 20 listopada zaprezentuje swój monodram na scenie Teatru Druga Strefa w Warszawie. Sztuka miała swoją premierę na prestiżowym szkockim festiwalu Fringe w Edynburgu. „Intruz” zyskał już nominację do Adrian PaganPlaywritingAward i był finalistą BBC Writersroom Drama.
Po 13 latach pracy nad monodramem i premierze na festiwalu teatralnym w Edynburgu
w sierpniu 2022, Remi Rachuba zaprezentuje monodram w Warszawie. „Intruz” doczekał się nominacji do nagrody Adrian PaganPlaywritingAward 2013 za najlepszy monodram w King’sHeadTheatre w Londynie i był w finale konkursu BBC Writersroom Drama w 2017.
W Edynburgu Remi zaprezentował dwie wersje językowe sztuki - polską i angielską.
„Intruz” został ciepło przyjęty przez krytyków, a prezentacja sztuki została przedłużona
o dwa tygodnie. Recenzentka The Scotsman pisała o monodramie „skomplikowany
i niepokojący […] bezkompromisowy i dający do myślenia”,a The ArtsDesk docenił grę Rachuby słowami: „Rachuba jest magnetyczny i charyzmatyczny, zręcznie zmienia postaci
i miejsca akcji oraz opowiada swoją historię z obfitą energią i poświęceniem”.
- Sylwester Biraga, dyrektor artystyczny Teatru Druga Strefa, przyjechał na festiwal specjalnie, aby zobaczyć przedstawienie. Sztuka bardzo mu się spodobała i zaprosił ją do swojego teatru – mówi Remi Rachuba.
Monodram to opowieść o Polaku-aktorze, który przybywa do Edynburga, by spełnić swoje marzenia. Niestety tuż po przyjeździe zostaje napadnięty. Brutalny atak odbija się na jego zdrowiu psychicznym. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak główny bohater radzi sobie z własnymi lękami związanymi nie tylko ze statusem imigranta, ale przede wszystkim z byciem ofiarą przemocy. - Jest to sztuka dynamiczna, z bardzo dużą ilością czarnego humoru, w której przeplata się wiele wątków. Trzyma w napięciu do samego końca – mówi Remi Rachuba.
Prace nad sztuką były możliwe dzięki dofinansowaniu, które artysta otrzymał w 2012 roku od Creative Scotland. W 2020 roku Remi uzyskał również środki z ArtsCouncil England na pokaz spektakli na terenie Anglii. Niestety zostały one odwołane z powodu pandemii. Fragmenty sztuki zostały zaprezentowane w ramach Polskich Dni Dziedzictwa Narodowego organizowanych przez Ambasadę RP w Londynie w maju 2020. Pokazy „Intruza” na festiwalu teatralnym są możliwe dzięki zbiórce na intruderplay.com.
Remi Rachuba studiował w Wałbrzychu i Warszawie, a po przyjeździe do Szkocji został przyjęty doRoyalConservatorie of Scotland. Brał także udział w kursach aktorskich w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku i Moskwie. Pierwszą i zarazem bardzo dobrze przyjętą sztuką, w której zagrał Remi, była „Before I Sleep”, grupy teatralnej dreamthinkspeakzaprezentowanej podczas BrightonTheatreFestival w 2010. Potem aktor występował jeszcze w „Budowlańcach” grupy Plutot La Vie, „Pinokiu” oraz operze „Łucja z Lammermooru” w reżyserii Katie Mitchell w Royal Opera House w Londynie.
Monodram „Intruz” będzie można zobaczyć 19 i 20 listopada w Teatrze Druga Strefa w wersji polskojęzycznej. Przedstawienie czeka także londyńska premiera - 5 i 6 grudnia w Theatre503. Następnie monodram będzie zaprezentowany na festiwalu VAULT w Londynie pod koniec stycznia. W Londynie Remi pokaże wersję anglojęzyczną monodramu.
Producentem „Intruza” jest sam Remi Rachuba. Za reżyserię odpowiada Marcus Montgomery Roche, znany m.in. z reżyserii sztuki „The Agony and Ecstasy of Steve Job”. Kostiumy w „Intruzie” to dzieło Basi Bińkowskiej, zwyciężczyni nagrody LinburyPrize i nominowanej do nagrody Offie oraz StageDebutAwards.

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.