WARSZTATY TEATRALNE DLA OSÓB ZE ZBUNTOWANYM CIAŁEM. TRWA NABÓR ZGŁOSZEŃ
WARSZTATY TEATRALNE DLA OSÓB ZE ZBUNTOWANYM CIAŁEM. TRWA NABÓR ZGŁOSZEŃ
To propozycja dla starszych nastolatków i osób dorosłych, które dotąd nie rozwijały swoich teatralnych pasji, myśląc, że przeszkodę stanowi ich niepełnosprawność ruchowa. W Teatrze Pinokio w Łodzi trwają zapisy na czerwcowe warsztaty rozwijające w praktyce umiejętności taneczne i aktorskie, a także technikę mowy czy emisję głosu. Organizatorzy i trenerzy dostosują zajęcia do szczególnych potrzeb uczestników.
Warsztaty „Kreatywność ciała. Kreatywność słowa. Warsztaty dla osób z alternatywną motoryką” w Teatrze Pinokio w Łodzi odbędą się w dwa czerwcowe weekendy. Pierwsze spotkania zaplanowane są na 8 i 9 czerwca, kiedy to zajęcia taneczne poprowadzi Tatiana Cholewa, która wykonuje i tworzy profesjonalną sztukę ze skomplikowanym i zbuntowanym ciałem, jako tancerz, performer czy choreograf.
Jest osobą poruszającą się na wózku – wózek jest jej motoryką, ale również bywa rekwizytem. Zakłócając dotychczasowe wyobrażenie o wystarczających warunkach fizycznych i umiejętnościach technicznych do pokazywania sztuki za pomocą ciała, Tatiana czerpie siłę i osiąga nowe możliwości w prezentowaniu swojej sztuki. Oprócz występów na scenie, prowadzi również warsztaty i laboratoria taneczne. Edukuje na rzecz sztuki dostępnej, brała także udział w kampanii społecznej „Jestem Artystą” w ramach projektu „Europe Beyond Access”.
Tydzień później odbędą się kolejne spotkania. Warsztat „Oddech, emisja głosu, technika mowy”. Tajniki pracy z głosem uczestnikom zdradzi Piotr Osak – aktor, kompozytor, instruktor teatralny, absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), na stałe związany z Teatrem Pinokio w Łodzi. Aktywny również jako muzyk – wokalista i instrumentalista – był półfinalistą 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Fascynuje się śpiewem gardłowym, etnicznym, białym, a także fotografią i montażem filmowym.
Tego samego dnia odbędą się warsztaty aktorskie prowadzone przez Natalię Wieciech Aktorka Teatru Pinokio w Łodzi jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Filia we Wrocławiu). Jej działalność artystyczna obejmuje udział w wielu festiwalach teatralnych w Europie i Azji. Wielokrotnie prowadziła spotkania edukacyjne i konstruowała scenariusze zajęć warsztatowych – głównie z zakresu aktorstwa i plastyki ciała. Współpracowała z Instytutem Teatralnym w Warszawie w ramach akcji „Włącz Teatr” oraz „Lato w Teatrze”.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, a nabór trwa do 24 maja. Zgłoszenia czy dodatkowe pytania kierować można drogą mailową na adres: b.kurowski@teatrpinokio.pl. W zgłoszeniu należy podać numer telefonu, adres poczty elektronicznej oraz wszelkie dodatkowe informacje, które uczestnik uzna, że chciałby przekazać organizatorom na temat swoich potrzeb specjalnych, co pozwoli zagwarantować wszystkim uczestnikom odpowiednie warunki pracy.
Teatr Pinokio w Łodzi ma złamane bariery architektoniczne, a organizatorzy gwarantują też pomoc w transporcie z dworców czy przystanków na terenie Łodzi, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.
Warsztaty to część większego projektu, na którego realizację blisko 300 tysięcy złotych Teatr Pinokio w Łodzi zdobył w Ogólnopolskim Konkursie KULTURA WRAŻLIWA, realizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozyskane pieniądze posłużą realizacji obszernego, wieloaspektowego przedsięwzięcia wokół premierowego spektaklu „Brzydkie kaczątko” na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena. Przedstawienie zawierające elementy charakterystyczne dla teatru lalek, teatru maski, musicalu oraz widowiska tanecznego, będzie skierowane do dzieci od 4 do 6 roku życia oraz ich bliskich i opiekunów. Wprowadzenie audiodeskrypcji, symultanicznego tłumaczenia na Polski Język Migowy i możliwości wykorzystania pętli indukcyjnej, zainstalowanej w ramach projektu dadzą możliwość uczestnictwa w kulturze uczestnikom na ogół pozbawionym tej możliwości. Z kolei zastosowanie przystępnego języka (easy-to-read) do tworzenia scenariusza rozszerzy grupę docelową o publiczność z niepełnosprawnością intelektualną. Twórcy nie zapominają też o odbiorcach szczególnie wrażliwych na bodźce sensoryczne, dlatego planują rozważną i odpowiedzialną konstrukcję widowiska.
– Wiemy, że niemożliwa jest produkcja spektaklu odpowiadającego na wszystkie potrzeby, niemniej chcemy zmierzać do tego, co niemożliwe – mówi Bartosz Kurowski, koordynator ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju w Teatrze Pinokio w Łodzi. – Interesuje nas wypracowanie takiego procesu tworzenia spektaklu, który w założeniu i od samego początku będzie ukierunkowany na priorytet dostępności – dodaje.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.