Widowiskowy październik w Operze Wrocławskiej
Wieczór Operetkowy z udziałem wrocławskich solistów oraz Nabucco Giuseppe Verdiego będą pierwszymi wydarzeniami w Operze Wrocławskiej po cyklu koncertów galowych, które w imponującym stylu rozpoczęły nowy sezon artystyczny.
Podczas Gali Inauguracyjnej, otwierającej nowy sezon w Operze Wrocławskiej, zaśpiewało dziesięcioro śpiewaków największych operowych scen świata. To wydarzenie muzyczne wzbudziło ogromne zainteresowanie melomanów – bilety na wszystkie pięć koncertów zostały sprzedane w ekspresowym tempie. Imponujący początek sezonu rozbudza nadzieje widzów.
– Koncerty galowe były zapowiedzią tego, co przygotowaliśmy dla naszych melomanów w tym sezonie artystycznym. Dlatego bardzo nas cieszy, że zostały tak dobrze przyjęte przez naszą wymagającą, wspaniałą publiczność. Oznacza to dla nas, że obraliśmy dobry kierunek – mówi Halina Ołdakowska, Dyrektor Opery Wrocławskiej. – Tymczasem przed nami kolejne wydarzenia artystyczne, na które serdecznie Państwa zapraszamy.
Już 10 października w Wieczorze Operetkowym wystąpią soliści Opery Wrocławskiej i orkiestra pod batutą Adama Banaszaka. Usłyszymy m.in. madziarskie rytmy z Księżniczki czardasza Kálmánna i Cygańskiej miłości Lehára. Nie zabraknie również wiedeńskich Odgłosów wiosny Straussa czy „Usta milczą, dusza śpiewa” z Wesołej wdówki.
Natomiast 11 października zobaczymy jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł literatury operowej – Nabucco Giuseppe Verdiego, w adaptacji Cezarego Ibera. Reżyser Krystian Lada przeniósł wydarzenia z czasów starożytnych w XX wiek, podkreślając uniwersalny charakter narracji. W rolach głównych wystąpią: Mikołaj Zalasiński (Nabucco), Łukasz Załęski (Ismaele), Rafał Siwek (Zaccaria) oraz Karina Skrzeszewska (Abigaille).
Z kolei 17 października rozpocznie się cykl Koncertów Symfonicznych. Orkiestra Opery Wrocławskiej, pod batutą Bassema Akiki, zagra Uwerturę do Wesela Figara Mozarta oraz dwa wielkie dzieła: Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antonín Dvořáka – solistą będzie wybitny wiolonczelista Sébastien Walnier; wykonana zostanie również II Symfonia op. 12 Richarda Straussa.
Październik dostarczy wielu wrażeń także miłośnikom baletu oraz tańca współczesnego. Wszystko za sprawą Wieczoru Młodych Choreografów. Już 20 października na deskach Opery zaprezentują się wrocławscy tancerze ze swoimi autorskimi choreografiami.
Intensywny październik zakończą Poławiacze pereł (Les Pêcheurs de perles) Georges’a Bizeta – nomen omen prawdziwa perła w repertuarze każdego teatru operowego. Jest to opowieść o miłości, przyjaźni i zazdrości. Niezwykle barwny spektakl – od strony inscenizacyjnej jak i muzycznej.
Bilety na wydarzenia można kupić w kasach oraz na stronie www.opera.wroclaw.pl.

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.