WIELCY POECI, KTÓRZY NIE DOSTALI NOBLA – KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI
WIELCY POECI, KTÓRZY NIE DOSTALI NOBLA – KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI
Nie dostali Nagrody Nobla, lecz ich poezja niezmiennie inspiruje i porusza kolejne pokolenia. Organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi już w najbliższą niedzielę, 22 października, sięgną po twórczość poetów, którzy nie zdobyli najważniejszego literackiego lauru. W Teatrze Muzycznym w Łodzi znakomici aktorzy: Maria Gładkowska, Bronisław Wrocławski oraz Bronisław Maj czytać będą wiersze m.in. Rainera Marii Rilkego, Jamesa Joyce’a czy Tadeusza Różewicza.
Wyboru wierszy, jak zawsze, dokonał Bronisław Maj, który czuwa nad artystyczną formą Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi.
– Nieco na przekór noblomanii, która zawsze sięga zenitu w czasie, gdy przyznawana jest ta prestiżowa nagroda, przypominamy teksty poetów uważanych za jedne z najwybitniejszych postaci w świecie poezji, mimo że nie zostali uhonorowani Noblem – zapowiadają organizatorzy.
Program spotkania wypełnią teksty Rainera Marii Rilkego, Bolesława Leśmiana, Jamesa Joyce’a, Franka O'Hary czy Tadeusza Różewicza, których wrażliwość i artystyczna wizja znacznie wyprzedzały swoje czasy. Interpretacji wierszy podjęli się Maria Gładkowska, Bronisław Wrocławski i Bronisław Maj, a oprawę muzyczną spotkania z poezją zapewni utalentowana altowiolistka Gabriela Graboń z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.
Aktorów, którzy wystąpią w czasie niedzielnego Salonu nikomu w Łodzi nie trzeba przedstawiać. Bronisław Wrocławski, aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, to wszechstronny artysta, odnoszący sukcesy zarówno w teatrze, kinie, jak i telewizji. Jego role w monodramach E. Bogosiana przyniosły mu uznanie i wiele prestiżowych nagród. Z kolei Maria Gładkowska to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka PWST im. A Zelwerowicza, na co dzień związana z Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi.
XI Krakowski Salon Poezji w Łodzi odbędzie się w niedzielę, 22 października, o godzinie 12:00 w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Bilety można kupić online lub bezpośrednio w kasie teatru przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki wynosi 10 złotych. Następne spotkanie, poświęcone poezji Anny Świrszczyńskiej, zaplanowano na 26 listopada.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.