WIELCY POECI, KTÓRZY NIE DOSTALI NOBLA – KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI
WIELCY POECI, KTÓRZY NIE DOSTALI NOBLA – KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI
Nie dostali Nagrody Nobla, lecz ich poezja niezmiennie inspiruje i porusza kolejne pokolenia. Organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi już w najbliższą niedzielę, 22 października, sięgną po twórczość poetów, którzy nie zdobyli najważniejszego literackiego lauru. W Teatrze Muzycznym w Łodzi znakomici aktorzy: Maria Gładkowska, Bronisław Wrocławski oraz Bronisław Maj czytać będą wiersze m.in. Rainera Marii Rilkego, Jamesa Joyce’a czy Tadeusza Różewicza.
Wyboru wierszy, jak zawsze, dokonał Bronisław Maj, który czuwa nad artystyczną formą Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi.
– Nieco na przekór noblomanii, która zawsze sięga zenitu w czasie, gdy przyznawana jest ta prestiżowa nagroda, przypominamy teksty poetów uważanych za jedne z najwybitniejszych postaci w świecie poezji, mimo że nie zostali uhonorowani Noblem – zapowiadają organizatorzy.
Program spotkania wypełnią teksty Rainera Marii Rilkego, Bolesława Leśmiana, Jamesa Joyce’a, Franka O'Hary czy Tadeusza Różewicza, których wrażliwość i artystyczna wizja znacznie wyprzedzały swoje czasy. Interpretacji wierszy podjęli się Maria Gładkowska, Bronisław Wrocławski i Bronisław Maj, a oprawę muzyczną spotkania z poezją zapewni utalentowana altowiolistka Gabriela Graboń z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.
Aktorów, którzy wystąpią w czasie niedzielnego Salonu nikomu w Łodzi nie trzeba przedstawiać. Bronisław Wrocławski, aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, to wszechstronny artysta, odnoszący sukcesy zarówno w teatrze, kinie, jak i telewizji. Jego role w monodramach E. Bogosiana przyniosły mu uznanie i wiele prestiżowych nagród. Z kolei Maria Gładkowska to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka PWST im. A Zelwerowicza, na co dzień związana z Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi.
XI Krakowski Salon Poezji w Łodzi odbędzie się w niedzielę, 22 października, o godzinie 12:00 w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Bilety można kupić online lub bezpośrednio w kasie teatru przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki wynosi 10 złotych. Następne spotkanie, poświęcone poezji Anny Świrszczyńskiej, zaplanowano na 26 listopada.

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.