WIOSNA. CZAS MIŁOŚCI MARCOWY KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI JUŻ W NIEDZIELĘ
WIOSNA. CZAS MIŁOŚCI
MARCOWY KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI JUŻ W NIEDZIELĘ
Wiosna to niezwykła pora roku, nierozerwalnie kojarzona z nadzieją i miłością. Nic dziwnego, że opiekun artystyczny i twórca scenariusza Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi – Bronisław Maj najbliższe spotkanie zatytułował „Wiosna i miłość”. W niedzielę 24 marca o godz. 12.00 na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi wystąpią Maria Gładkowska, Aleksandra Posielężna i Bronisław Maj, którym towarzyszyć będzie, związany z łódzkim środowiskiem muzycznym, pianista jazzowy – Witold Janiak.
Na program marcowego spotkania z poezją jak zawsze złożą się wiersze autorów, którzy na dobre wpisali się w kanon polskiej literatury. Wśród nich między innymi „Miłość szczęśliwa” Wisławy Szymborskiej, „Do krytyków” Juliana Tuwima, „Jak dobrze” Tadeusza Różewicza czy „Miłość” Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej.
– Chcemy, aby w pierwszy wiosenny weekend poezja wypełniła serca publiczności ciepłem i nadzieją, budzącymi się wraz naturą – zapowiadają organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi.
Gośćmi najbliższej odsłony cyklu będą: Maria Gładkowska, Aleksandra Posielężna i Bronisław Maj.
Maria Gładkowska to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka PWST im. A. Zelwerowicza, na co dzień związana z Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. Zagrała w wielu spektaklach Teatru Telewizji (m.in. „Pigmalion” G.B. Shawa w reżyserii M. Wojtyszki, „Mizantrop” Moliera w reżyserii J. Majewskiego, „Irydion” Z. Krasińskiego w reżyserii J. Englerta).
Z kolei Aleksandra Posielężna to absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTiT im. L. Schillera w Łodzi. Kiedyś aktorka Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi (m.in. „Bal w Operze”, „Lolita”, „Fabryka muchołapek”), obecnie spektakle z jej udziałem zobaczyć można w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi (m.in. „Dziady” i „Kartoteka”).
Poezji tradycyjnie towarzyszyć będzie muzyka. Tym razem w wykonaniu Witolda Janiaka – pianisty, hammondzisty, kompozytora i laureata wielu prestiżowych nagród, w tym Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej, Krokus Jazz Festival czy Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie. Dwukrotny laureat Grand Prix Jazz Melomani. Wydał siedem autorskich płyt. Regularnie koncertuje w kraju i za granicą. Prowadzi klasę fortepianu, harmonii oraz zespołów kameralnych w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz klasę fortepianu i organów Hammonda w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 24 marca o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 zł.
Na kolejne spotkania z poezją organizatorzy zapraszają: 28 kwietnia – Poezja Tadeusza Różewicza, 26 maja – „Wiersze dla Mamy…” i 16 czerwca – „Baby, ach te Baby”.
Partnerem Głównym Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.