Komunikaty PR

ŻYCIE MOJE, MÓJ WROGU KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI Z TWÓRCZOŚCIĄ A. BURSY

2024-02-15  |  14:00
Biuro prasowe

ŻYCIE MOJE, MÓJ WROGU.

LUTOWY KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI Z TWÓRCZOŚCIĄ ANDRZEJA BURSY

 

Buntownik, kwestionujący współczesne mu konwenanse – Andrzej Bursa był artystą, który w swoich dziełach ukazywał ludzką kondycję w obliczu przemijania i absurdu życia. Pozostawił po sobie trwały ślad w polskiej literaturze, inspirując kolejne pokolenia poetów. W niedzielę 25 lutego o godz. 12.00 na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi twórczość Andrzeja Bursy przypomną młodzi aktorzy: Michał Królikowski, Charles Rabenda i Wojciech Siwek. O oprawę muzyczną spotkania zadba Sombrero Sax Quartet.

Przeciwstawiał się socrealistycznej estetyce, a swoim stylem znakomicie oddawał klimat lat 50. XX wieku, kiedy to łatwo było zagubić się między wzniosłymi świętami państwowymi, a szarą rzeczywistością kraju dotkniętego wojną i jej skutkami. 

– Andrzej Bursa, buntownik swoich czasów, jawnie sprzeciwiający się panującym realiom, mimo krótkiego życia, uważany jest za jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku. Pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, z którego w czasie naszego najbliższego spotkania czerpać będą młodzi adepci sztuki teatralnej – zapowiadają organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. 

Własne interpretacje wierszy „Pochwała naszych wycieczek”, „Zła godzina”, „Nauka chodzenia” czy „Dyskurs z poetą” przedstawią: Michał Królikowski, Charles Rabenda i Wojciech Siwek, studenci Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. O Andrzeju Bursie opowie twórca scenariusza i opiekun artystyczny łódzkich Salonów – Bronisław Maj.

Michał Królikowski uczestniczył w zajęciach Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty, a w minionym roku ukończył kurs aktorstwa w London Academy of Music and Dramatic Art. Charles Rabenda urodził się w Nowym Jorku, a wychował w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie gra w Krakowskim Teatrze Scena STU. Wojciech Siwek jest związany z niezależną sceną muzyczną, występował na koncertach i festiwalach offowych. Studiował aktorstwo nowych mediów w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Poezji tradycyjnie towarzyszyć będzie muzyka. Tym razem w wykonaniu Sombrero Sax Quartet – żeńskiego kwartetu saksofonowego. Tworzą go studentki Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi: Zuzanna Zajda (saksofon sopranowy), Martyna Glesman (saksofon altowy), Klaudia Szymkowiak (saksofon tenorowy) i Natalia Dalmata (saksofon barytonowy). Kwartet wystąpił m.in. podczas IV Polskiego Koncertu Saksofonowego we Wrocławiu czy Międzynarodowego Sympozjum Nowe Pryzmaty w Łodzi. W 3. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2023 zdobył trzecie miejsce. 

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 25 lutego o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych.

Na kolejne spotkania z poezją organizatorzy zapraszają: 24 marca – „Wiosna i miłość”, 28 kwietnia – „Poezja Tadeusza Różewicza”, 26 maja – „Wiersze dla Mamy... – Salon Poezji z okazji Dnia Matki” i 16 czerwca – „Baby, ach te Baby”. 

Partnerem Głównym Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI Biuro prasowe
2024-12-20 | 12:00

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

Już w styczniu młodzi widzowie Teatru Pinokio w Łodzi wyruszą w niezwykłą podróż do świata dziecięcej wyobraźni i przyjaźni. Właśnie rozpoczęły się próby do spektaklu
Teatr SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
2024-12-18 | 16:00

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

– To oczywiste, że szukaliśmy umiejętności, aktorskich i wokalnych. Ale chcieliśmy też czegoś więcej: takiej nieopisywalnej iskry i różnorodności osobowości – tak
Teatr TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
2024-12-16 | 14:00

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.   KOMFORTKI, SKRZYNECZKI I POMIESZCZENIE PIELĘGNACYJNE DLA MALUCHÓW     Teatr Pinokio w Łodzi po raz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.