ŻYCIE MOJE, MÓJ WROGU KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI Z TWÓRCZOŚCIĄ A. BURSY
ŻYCIE MOJE, MÓJ WROGU.
LUTOWY KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI Z TWÓRCZOŚCIĄ ANDRZEJA BURSY
Buntownik, kwestionujący współczesne mu konwenanse – Andrzej Bursa był artystą, który w swoich dziełach ukazywał ludzką kondycję w obliczu przemijania i absurdu życia. Pozostawił po sobie trwały ślad w polskiej literaturze, inspirując kolejne pokolenia poetów. W niedzielę 25 lutego o godz. 12.00 na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi twórczość Andrzeja Bursy przypomną młodzi aktorzy: Michał Królikowski, Charles Rabenda i Wojciech Siwek. O oprawę muzyczną spotkania zadba Sombrero Sax Quartet.
Przeciwstawiał się socrealistycznej estetyce, a swoim stylem znakomicie oddawał klimat lat 50. XX wieku, kiedy to łatwo było zagubić się między wzniosłymi świętami państwowymi, a szarą rzeczywistością kraju dotkniętego wojną i jej skutkami.
– Andrzej Bursa, buntownik swoich czasów, jawnie sprzeciwiający się panującym realiom, mimo krótkiego życia, uważany jest za jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku. Pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, z którego w czasie naszego najbliższego spotkania czerpać będą młodzi adepci sztuki teatralnej – zapowiadają organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi.
Własne interpretacje wierszy „Pochwała naszych wycieczek”, „Zła godzina”, „Nauka chodzenia” czy „Dyskurs z poetą” przedstawią: Michał Królikowski, Charles Rabenda i Wojciech Siwek, studenci Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. O Andrzeju Bursie opowie twórca scenariusza i opiekun artystyczny łódzkich Salonów – Bronisław Maj.
Michał Królikowski uczestniczył w zajęciach Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty, a w minionym roku ukończył kurs aktorstwa w London Academy of Music and Dramatic Art. Charles Rabenda urodził się w Nowym Jorku, a wychował w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie gra w Krakowskim Teatrze Scena STU. Wojciech Siwek jest związany z niezależną sceną muzyczną, występował na koncertach i festiwalach offowych. Studiował aktorstwo nowych mediów w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Poezji tradycyjnie towarzyszyć będzie muzyka. Tym razem w wykonaniu Sombrero Sax Quartet – żeńskiego kwartetu saksofonowego. Tworzą go studentki Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi: Zuzanna Zajda (saksofon sopranowy), Martyna Glesman (saksofon altowy), Klaudia Szymkowiak (saksofon tenorowy) i Natalia Dalmata (saksofon barytonowy). Kwartet wystąpił m.in. podczas IV Polskiego Koncertu Saksofonowego we Wrocławiu czy Międzynarodowego Sympozjum Nowe Pryzmaty w Łodzi. W 3. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2023 zdobył trzecie miejsce.
Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 25 lutego o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych.
Na kolejne spotkania z poezją organizatorzy zapraszają: 24 marca – „Wiosna i miłość”, 28 kwietnia – „Poezja Tadeusza Różewicza”, 26 maja – „Wiersze dla Mamy... – Salon Poezji z okazji Dnia Matki” i 16 czerwca – „Baby, ach te Baby”.
Partnerem Głównym Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.