Tradycja kontra nowoczesność - jak dobrać system rynnowy?
Orchidea Creative Group
ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
Wybór między rynnami widocznymi a ukrytymi ma bezpośredni związek ze stylem architektonicznym obiektu. Te pierwsze stosuje się w budownictwie o tradycyjnej formie, gdzie zwykle występuje okap, z kolei domeną tych drugich są obiekty nowoczesne lub w kreatywny sposób reinterpretujące tradycję.
Mianem okapu określamy dolną, poziomą płaszczyznę dachu odsuniętą od elewacji poza obrys domu. Element ten pełni wiele istotnych funkcji, np. chroni elewację przed wodą deszczową czy tą pochodzącą z topniejącego śniegu, ale też zabezpiecza górną część ściany zewnętrznej przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Istnienie okapu narzuca inwestorowi konkretny sposób mocowania rynny – montuje się je pod okapem, poniżej linii będącej przedłużeniem linii dachu, aby nie było zagrożenia, że uszkodzi je osuwający się śnieg.
Okapowy najpopularniejszy
System rynnowy montowany pod okapem to wciąż najczęściej stosowane w naszym kraju rozwiązanie. Jego popularność znajduje odzwierciedlenie w ogromnej liczbie dostępnych na rynku produktów.
- Klienci, którzy chcieliby zamontować odwodnienie pod okapem, mogą wybierać wśród różnych materiałów, z których został wykonany system – stwierdza Magdalena Buryło, specjalista ds. promocji firmy Galeco. - Obok najbardziej tradycyjnych stalowych rynien i odpływów, są też takie ze stali ocynkowanej z warstwą organiczną, blachy o zawartości cynku na poziomie 99,9%, a także tworzywa sztucznego. Kolejną kwestią jest kształt rynny. Oprócz rynien o przekroju półokrągłym, dostępne są też te o przekroju kwadratowym. Wreszcie kolor, którego dobór ma niebagatelne znaczenie dla estetyki bryły budynku. Do popularnych barw należą ciemny brąz, biały, czarny, jasnopopielaty, grafitowy czy czekoladowy brąz.
Bezokapowy niewidoczny
Nowoczesna architektura wymaga nowoczesnych rozwiązań. We współczesnych projektach (szczególnie tych o formie tzw. nowoczesnej stodoły) często nie ma okapu, a dach przechodzi płynnie w elewację. Jest to zabieg stosowany w budynkach o minimalistycznych bryłach, pozbawionych ozdobników, akcentujących duże przeszklenia, w których szczególnie istotne jest wrażenie czystości i prostoty formy. Przy identycznych kolorach pokrycia dachowego i ścian można uzyskać efekt monolitu, doskonale komponującego się z otoczeniem czy ogrodową zielenią.
- Do takich realizacji firma Galeco już w 2012 roku opracowała jako pierwsza system bezokapowy – podkreśla specjalistka. - Chcąc go zastosować, należy pamiętać o tym już na etapie powstawania projektu, ponieważ rury spustowe prowadzone są w warstwie ocieplenia budynku i docelowo zakrywane tynkiem. Rynna natomiast montowana jest tuż pod krawędzią dachu i zakrywana maskownicą. W systemie wykorzystano trzy rodzaje materiałów: stal, PVC i ocynk.
System bezokapowy daje możliwość estetycznego schowania rur odpływowych pod elewacją i dostosowania instalacji do formy oraz wyglądu zarówno fasady, jak i pokrycia dachowego. System cechuje wysoka jakość i trwałość wynikająca z ograniczonej ekspozycji na trudne warunki atmosferyczne, a także stosunkowa łatwość montażu.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły
Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.
Podróże
Damian Janikowski: Po ostatniej walce muszę porządnie odpocząć i wyleczyć kontuzje. Zazwyczaj na wakacje wybieram Egipt albo Turcję

Sportowiec przyznaje, że jego ulubionymi kierunkami na wakacje są Egipt i Turcja. Lubi odpoczywać w egzotycznych kurortach i cieszy się, kiedy cała rodzina ma wreszcie czas dla siebie. Damian Janikowski zaznacza, że teraz przede wszystkim chce wyleczyć kontuzje i naładować akumulatory, a kolejne walki na ringu stoczy dopiero pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.