Komunikaty PR

Tramwaj zwany pożądaniem ponownie w trasie

2021-12-02  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.32 MB )

W piątek 3 grudnia ulicami polskich miast ponownie ruszy „Tramwaj zwany Pożądaniem”. Już 3 grudnia tramwaj pojawi się w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach i Opolu, 4 grudnia – w Łodzi i Gdańsku. Ostatnia tegoroczna odsłona tramwaju to Olsztyn 9 grudnia. Celem ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest szerzenie wśród młodych ludzi wiedzy o zagrożeniu HIV oraz profilaktyce zakażeń tym wirusem. Kampania realizowana jest ze środków pochodzących z konkursu Pozytywnie Otwarci finansowanego przez Gilead Sciences.

Jak podaje NIZP-PZH-PIB, w ostatnich latach liczba młodych ludzi z nowo wykrytymi zakażeniami HIV rosła, dochodząc w 2019 w grupie wiekowej 20-29 lat do 401 osób. W 2020 gwałtownie spadła – do 244. Czy to znaczy, że młodzi ludzie rzadziej zakażają się HIV? Niekoniecznie. Trzeba pamiętać, że w związku z pandemią COVID-19 liczba testów na HIV wykonanych w Polsce w 2020 roku spadła prawie o połowę w porównaniu z poprzednimi latami. Należy też wziąć pod uwagę odsetek nowo wykrytych zakażeń w różnych grupach wiekowych. Okazuje się, że w 2019 roku osoby w wieku 20-29 stanowiły niespełna 25% wszystkich zakażeń. W 2020 – już 29%.

Dlatego tak ważna jest akcja edukacyjna studentów medycyny z IFMSA-Poland. W Poznaniu Tramwaj zwany Pożądaniem będzie jeździł 3 grudnia w godzinach 20:00-23:00 na trasie Plac Wielkopolski - Pl. Ratajskiego - Fredry - Most Teatralny - Rynek Jeżycki - Kraszewskiego - Zwierzyniecka - Rondo Kaponiera - Most Teatralny - Słowiańska - Os. Sobieskiego. Ponadto studentów z ulotkami na temat HIV będzie można spotkać również podczas wieczornej imprezy w Lokum Stonewall przy ulicy Półwiejskiej.

Tego samego dnia, 3 grudnia, w Bydgoszczy studenci przejmą 4 kursy tramwaju linii nr 2 od godziny 16. W Katowicach rolę Tramwaju zwanego Pożądaniem przejmie autobus linii 12, ale wolontariuszy będzie też można spotkać w innych środkach transportu publicznego. Opole to stoiska na 3 przystankach: pl. Kopernika, Ozimska Dubois oraz Politechnika na Sosnkowskiego, jak również Cina Club, gdzie imprezowicze ubrani na czerwono na hasło „tramwaj” będą mogli 3 grudnia wejść za darmo, a za rozwiązanie quizu otrzymają czerwony drink.

Następnego dnia, w Gdańsku, tramwaj nr 6 będzie jeździł w godzinach 16:00-21:00 jako „Tramwaj zwany Pożądaniem”, a w Łodzi wolontariusze-studenci będą działać razem z doradcami z Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego na Piotrkowskiej 5.

W Olsztynie „Tramwajem zwanym Pożądaniem” staną się 9 grudnia tramwaje linii nr 3 na trasie od Dworca Głównego do Uniwersytetu-Prawocheńskiego między 10:00 a 15:00.

„Odpowiednio przeszkoleni studenci medycyny udzielać będą informacji o profilaktyce HIV, a także podpowiedzą, gdzie bezpłatnie, anonimowo i w miłej atmosferze wykonać test w kierunku zakażenia tym wirusem. W tramwaju będziemy też rozdawać materiały edukacyjne oraz prezerwatywy” – mówi Aleksandra Maciejczyk, Koordynatorka Ogólnopolska projektu Tramwaj zwany Pożądaniem.  

„Kampania ‘Tramwaj zwany pożądaniem’ świetnie wpisała się w kalendarz inicjatyw z obszaru profilaktyki HIV. Kolejne roczniki studentów uczą się dzięki niej, jak unikać zagrożeń oraz dowiadują się, gdzie można zrobić test w kierunku zakażenia. Cieszę się, że możemy wspierać przejazdy tych niezwykłych tramwajów” – podsumował Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła około 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Świętuj Dzień Uśmiechu z Orbit® i odkryj moc jogi śmiechu Biuro prasowe
2024-10-03 | 16:00

Świętuj Dzień Uśmiechu z Orbit® i odkryj moc jogi śmiechu

Marka bezcukrowych gum do żucia Orbit® co roku w programie edukacyjnym „Dziel się Uśmiechem” przypomina, jak ważna jest również higiena jamy ustnej, tak aby nasze
Zdrowie Sztuka łączenia aktywności fizycznej z treningiem umysłowym
2024-10-02 | 16:00

Sztuka łączenia aktywności fizycznej z treningiem umysłowym

Powrót do aktywnego trybu życia może wydawać się dla niektórych przytłaczający. Aby ułatwić ten proces i uczynić go bardziej efektywnym, warto łączyć aktywność
Zdrowie Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?
2024-10-02 | 15:30

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Te

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Qczaj: Alkohol niszczył moją rodzinę i moje dzieciństwo. Produkty z jego zawartością nie mogą być na wyciągnięcie ręki dla dzieci

Trener nie kryje oburzenia sprzedawaniem alkoholu w opakowaniach, które do złudzenia przypominają tubki z musem owocowym dla dzieci. Chodzi bowiem o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych. Qczaj ze swojego doświadczenia wie, jak szybko można wpaść w uzależnienie, dlatego jest przeciwny promowaniu i reklamowaniu alkoholu. Sam od ponad dwóch lat z całych sił walczy o wytrwanie w trzeźwości. Z ostatnich informacji wynika, że w obliczu narastającej krytyki producent alkotubek, zdecydował się wycofać je ze sklepów i wstrzymać ich produkcję.

Żywienie

David Gaboriaud: Żabie udka i ślimaki są dla turystów. Francuzi nie jedzą ich codziennie, sam jadłem je trzy razy w życiu

Według Davida Gaboriauda przy ocenie kuchni francuskiej Polacy często kierują się stereotypami i wśród najbardziej popularnych wymieniają żabie udka i ślimaki. Jego zdaniem nic bardziej mylnego, ponieważ ten kraj ma niezwykle bogatą i tętniącą życiem kulturę kulinarną. Smakosze mają do wyboru wiele smacznych i często bardzo łatwych do przygotowania dań. Ale żeby poznać te smaki, trzeba pojechać do różnych regionów, nie tylko bazować na paryskich restauracjach.

Problemy społeczne

Seniorzy oczekują od miast oferty dla siebie. To mogłoby przeciwdziałać ich izolacji społecznej

70 proc. mieszkańców miast wskazuje, że samotność to jedna z głównych przyczyn złego stanu psychicznego – wynika z badania Kantar Polska przeprowadzonego dla Grupy LUX MED. Z takim stwierdzeniem zgodziło się ponad 80 proc. osób w najstarszej grupie wiekowej, co może oznaczać, że to one najczęściej zmagają się z takim problemem. Eksperci widzą tutaj dużą rolę dla miast – oferta różnych inicjatyw czy darmowa pomoc psychologiczna dla seniorów mogłyby pomóc w poprawie ich dobrostanu psychicznego.