Tramwaj zwany pożądaniem ponownie w trasie
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
W piątek 3 grudnia ulicami polskich miast ponownie ruszy „Tramwaj zwany Pożądaniem”. Już 3 grudnia tramwaj pojawi się w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach i Opolu, 4 grudnia – w Łodzi i Gdańsku. Ostatnia tegoroczna odsłona tramwaju to Olsztyn 9 grudnia. Celem ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest szerzenie wśród młodych ludzi wiedzy o zagrożeniu HIV oraz profilaktyce zakażeń tym wirusem. Kampania realizowana jest ze środków pochodzących z konkursu Pozytywnie Otwarci finansowanego przez Gilead Sciences.
Jak podaje NIZP-PZH-PIB, w ostatnich latach liczba młodych ludzi z nowo wykrytymi zakażeniami HIV rosła, dochodząc w 2019 w grupie wiekowej 20-29 lat do 401 osób. W 2020 gwałtownie spadła – do 244. Czy to znaczy, że młodzi ludzie rzadziej zakażają się HIV? Niekoniecznie. Trzeba pamiętać, że w związku z pandemią COVID-19 liczba testów na HIV wykonanych w Polsce w 2020 roku spadła prawie o połowę w porównaniu z poprzednimi latami. Należy też wziąć pod uwagę odsetek nowo wykrytych zakażeń w różnych grupach wiekowych. Okazuje się, że w 2019 roku osoby w wieku 20-29 stanowiły niespełna 25% wszystkich zakażeń. W 2020 – już 29%.
Dlatego tak ważna jest akcja edukacyjna studentów medycyny z IFMSA-Poland. W Poznaniu Tramwaj zwany Pożądaniem będzie jeździł 3 grudnia w godzinach 20:00-23:00 na trasie Plac Wielkopolski - Pl. Ratajskiego - Fredry - Most Teatralny - Rynek Jeżycki - Kraszewskiego - Zwierzyniecka - Rondo Kaponiera - Most Teatralny - Słowiańska - Os. Sobieskiego. Ponadto studentów z ulotkami na temat HIV będzie można spotkać również podczas wieczornej imprezy w Lokum Stonewall przy ulicy Półwiejskiej.
Tego samego dnia, 3 grudnia, w Bydgoszczy studenci przejmą 4 kursy tramwaju linii nr 2 od godziny 16. W Katowicach rolę Tramwaju zwanego Pożądaniem przejmie autobus linii 12, ale wolontariuszy będzie też można spotkać w innych środkach transportu publicznego. Opole to stoiska na 3 przystankach: pl. Kopernika, Ozimska Dubois oraz Politechnika na Sosnkowskiego, jak również Cina Club, gdzie imprezowicze ubrani na czerwono na hasło „tramwaj” będą mogli 3 grudnia wejść za darmo, a za rozwiązanie quizu otrzymają czerwony drink.
Następnego dnia, w Gdańsku, tramwaj nr 6 będzie jeździł w godzinach 16:00-21:00 jako „Tramwaj zwany Pożądaniem”, a w Łodzi wolontariusze-studenci będą działać razem z doradcami z Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego na Piotrkowskiej 5.
W Olsztynie „Tramwajem zwanym Pożądaniem” staną się 9 grudnia tramwaje linii nr 3 na trasie od Dworca Głównego do Uniwersytetu-Prawocheńskiego między 10:00 a 15:00.
„Odpowiednio przeszkoleni studenci medycyny udzielać będą informacji o profilaktyce HIV, a także podpowiedzą, gdzie bezpłatnie, anonimowo i w miłej atmosferze wykonać test w kierunku zakażenia tym wirusem. W tramwaju będziemy też rozdawać materiały edukacyjne oraz prezerwatywy” – mówi Aleksandra Maciejczyk, Koordynatorka Ogólnopolska projektu Tramwaj zwany Pożądaniem.
„Kampania ‘Tramwaj zwany pożądaniem’ świetnie wpisała się w kalendarz inicjatyw z obszaru profilaktyki HIV. Kolejne roczniki studentów uczą się dzięki niej, jak unikać zagrożeń oraz dowiadują się, gdzie można zrobić test w kierunku zakażenia. Cieszę się, że możemy wspierać przejazdy tych niezwykłych tramwajów” – podsumował Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła około 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.