Trauma w dobie pandemii. Debata Fundacji Dorastaj z Nami
O możliwych konsekwencjach traumy związanej z pandemią COVID-19 dla jednostek i całego społeczeństwa będą rozmawiać 24 czerwca br. uczestnicy debaty online organizowanej przez Fundację Dorastaj z Nami. Podczas spotkania, eksperci - prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta oraz Marta Wrzosek, pedagog i nauczycielka, powiedzą również, jak obecną sytuację przeżywają dorośli, a jak dzieci i młodzież, a także jakie są najlepsze sposoby zapobiegania i radzenia sobie z traumą.
Pandemia COVID-19 i jej skutki dotknęły w mniejszym lub większym stopniu całe społeczeństwo. Trauma, przeżywana do tej pory głównie przez jednostki, stała się doświadczeniem ogólnoświatowym, które dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Z dnia na dzień miliony osób straciły poczucie kontroli nad własnym życiem i wiarę w lepsze jutro.
Organizatorzy debaty online Trauma w dobie pandemii wraz z zaproszonymi ekspertami chcą zwrócić uwagę na przeżywanie traumy przez dzieci i rodziny pracowników służb, którzy są na froncie walki z pandemią. Jak podkreśla Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami „Medycy, policjanci i strażacy oraz inni pracownicy służb, codzienne narażają własne zdrowie i życie, by nieść pomoc chorym na COVID-19. Martwią się o siebie i swoich najbliższych. Boją się że mając kontakt z zarażonymi, są zagrożeniem dla swoich rodzin”. Podczas debaty postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, co możemy zrobić jako społeczeństwo, by pracownikom służb i ich rodzinom pomóc przejść przez traumę.
Podczas debaty online Trauma w dobie pandemii eksperci oraz moderatorzy będą rozmawiać o także o sposobach zapobiegania i radzenia sobie z traumą, a także o możliwości zastosowania w obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, rozwiązań wypracowanych w ramach systemu izraelskiego.
Organizatorzy wydarzenia podkreślają także, że debata ma być okazją do poszukania odpowiedzi na pytanie, jak zmieni się nasz świat po pandemii oraz co możemy zrobić, by trauma wywołana pandemią COVID-19 była impulsem do nowego początku i zmiany na lepsze.
Debata rozpocznie się 24 czerwca o godzinie 13.00. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: https://dorastajznami.org/debata/
Fundacja Dorastaj z Nami to jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, która od blisko 10 lat inspiruje różne grupy społeczne i biznesowe, aby działały razem na rzecz pomocy dzieciom, strażaków, ratowników górskich, żołnierzy, policjantów, którzy zginęli lub zostali ciężko ranni podczas pełnienia służby publicznej. Celem działania Fundacji jest długotrwałe wspieranie dzieci w okresie edukacji od chwili przyjęcia do Fundacji aż do zakończenia przez nie nauki, do 25 roku życia. Dzięki działalności Fundacji, dzieci otrzymują regularną, szeroko rozumianą pomoc edukacyjną, psychologiczną, wsparcie finansowe oraz przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Od chwili powołania, Fundacja Dorastaj z Nami objęła opieką 255 dzieci. Więcej o Fundacji Dorastaj z Nami: www.dorastajznami.org

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle
Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?
Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.