Trwają zapisy na wyjątkowy 34. Bieg Niepodległości
Poniedziałek 11 listopada będzie prawdziwym świętem biegaczy, którzy wypełnią ulice w sercu Warszawy narodowymi barwami. Oprawa biegu będzie równie wyjątkowa jak obchodzone święto – zawodnicy ubrani w białe i czerwone koszulki utworzą na starcie wielką biało-czerwoną flagę i wystartują punktualnie o godzinie 11:11, honorując w ten szczególny sposób wydarzenia sprzed 106 lat. Zapisy na bieg ruszyły na dobre, a zainteresowanie jest bardzo duże - pierwsze tysiąc miejsc zostało wyprzedane w niecałą godzinę.
Jedyny taki bieg w sezonie
Bieg Niepodległości jest dla wielu miłośników sportu punktem obowiązkowym w kalendarzu. Zapisy na wydarzenie ruszyły z wysokiego „c” - na bieg bowiem obecnie zarejestrowanych jest już ponad 5 tysięcy biegaczy, a ta liczba wciąż rośnie. Limit miejsc wynosi 19 tysięcy uczestników w biegu głównym, warto się zatem pospieszyć z zarezerwowaniem własnego numeru startowego!
Dostępne są zapisy na bieg dla dorosłych, na dystansie 10 kilometrów, kategorię nordic walking na dystansie 6,5 kilometra oraz bieg dla młodzieży w wieku 10-14 lat na dystansie 1918 metrów. W wielkim biegowym święcie uczestniczyć będzie można również w Tandemie oraz za sprawą biegu wirtualnego.
Organizatorzy już teraz przypominają o patriotycznej tradycji biegu 11 listopada - fladze utworzonej na starcie z uczestników ubranych w białe i czerwone koszulki. Zachęcamy wszystkich biegaczy do założenia właśnie takich barw, dzięki czemu gdy ustawią się na trasie w dwóch kolumnach, uformują spektakularną flagę Polski. Całość w akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego.
– Bieganiem pasjonuje się coraz więcej warszawianek i warszawiaków, jednak wiem, że wielu z nich czeka właśnie na ten wyjątkowy bieg – Bieg Niepodległości 11 listopada. Muszę przyznać, że widok biało-czerwonej flagi na starcie jest poruszający i bardzo się cieszę, że tysiące mieszkańców naszej stolicy właśnie w ten sposób manifestuje swój patriotyzm, na sportowo. Za wszystkich startujących trzymam kciuki, a niezdecydowanych gorąco zachęcam do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Wspólne świętowanie 11 listopada
W zeszłym roku 14 tysięcy biegaczy, ramię w ramię, uczciło odzyskanie niepodległości przez Polskę, dając wyraz swojemu zaangażowaniu i patriotyzmowi. Tradycyjnie już na uczestników czekać będą pamiątkowe medale na mecie. Premiera projektów koszulki oraz medalu już niebawem.
- 11 listopada jest dla nas bardzo ważny, to zamknięcie wyjątkowej Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Jesteśmy dumni, że jak co roku możemy wspólnie, łącząc sport i pielęgnując postawę patriotyzmu spotkać się w Warszawie i świętować dzień niepodległości. Ta doniosły data jest zawsze godnie obchodzona przez biegaczy – biało-czerwone stroje, start biegu o 11:11, utworzenie flagi Polski, odśpiewania hymnu - to piękne symbole podkreślające wyjątkowość tego biegu – mówi Magda Skrocka, dyrektor 34. Biegu Niepodległości - W zeszłym roku udało nam się zgromadzić na trasie aż 14 tysięcy uczestników. Patrząc na imponujące frekwencje tegorocznych biegów możliwe jest poprawienie tego wyniku; moda na bieganie wróciła na dobre – dodaje.
Dołącz do Biegu Niepodległości w Warszawie!
Organizatorzy zapraszają do udziału w biegu na 10 kilometrów, do kategorii nordic walking na dystansie około 5 kilometrów oraz w Mili Niepodległości dla dzieci i młodzieży. Nie będą zawiedzeni także ci, którzy 11 listopada nie mogą być w Warszawie. Uruchomiono także zapisy na wirtualną edycję wydarzenia.
- To wyjątkowe święto będzie można uczcić w odpowiednim dla siebie momencie i miejscu. Zachęcamy wszystkich do biegu 11 listopada o godzinie 11:11, to będzie bardzo symboliczny moment – mówi Magda Skrocka.
Bieg Niepodległości jest ostatnią, a zarazem największą z imprez należących do Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Towarzyszą mu Bieg Konstytucji 3 Maja oraz Bieg Powstania Warszawskiego. To już trzeci rok działań Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacji „Maraton Warszawski”, którzy wspólnie organizują największe sportowe imprezy w stolicy.
Więcej informacji: https://biegniepodleglosci.waw.pl/
Link do zapisów: https://rejestracja.maratonwarszawski.com

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.